Матурата по български език и литература е върху учебното съдържание, изучавано в задължителните часове само в XI и XII клас
Г-жо Заместник-министър, новата учебна година е пред нас, но хиляди млади хора се вълнуват от въпроса как тя ще завърши? Имам предвид най-вече зрелостниците, на които през пролетта на 2022 г. предстоят държавни зрелостни изпити. Кои са новите моменти?
– Бъдещите дванайсетокласници са първите, които придобиват средно образование по новия Закон за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) – в два гимназиални етапа. Първият гимназиален етап е от VIII до X клас включително, а вторият включва XI и XII клас. В двата гимназиални етапа, в зависимост от училищния учебен план – за профилирана или за професионална подготовка, се изучават учебни предмети, чрез които се придобива общообразователна подготовка, профилирана и/или професионална подготовка в зависимост от учебното заведение, в което учат учениците.
В зависимост от профила във втория гимназиален етап учениците в профилиращите паралелки изучават не повече от три-четири профилиращи учебни предмета. В списъка са български език и литература, чужд език, математика, информатика, информационни технологии, история и цивилизации, география и икономика, философия, биология и здравно образование, природни науки, музика, изобразително изкус-
тво, предприемачество, физическа култура и спорт.
В XI и XII клас в професионалните гимназии се изучават учебни предмети, които подготвят по специфична професия.
Тази разлика във втората гимназиална степен се отразява и на държавните зрелостни изпити. Зрелостниците, обучавани по учебен план за профилирана подготовка, ще положат два задължителни държавни зрелостни изпита – по български език и литература и по профилиращ учебен предмет, изучаван във втората гимназиална степен. Дванайсетокласниците, преминали през професионална подготовка, ще придобият средно образование след успешно положени държавни изпити по български език и литература и за придобиване на професионална квалификация.
Матурата по български език и литература е върху учебното съдържание, изучавано в задължителните часове само в XI и XII клас. Това важи и за задължителния зрелостен изпит по профилиращ предмет.
По свое желание зрелостниците могат да се явят на до две допълнителни матури по избрани учебни предмети. В случай че избраният учебен предмет за допълнителен зрелостен изпит е изучаван като профилиращ, матурата се полага върху учебното съдържание от XI и XII клас. Ако предметът не е профилиращ, изпитът е върху учебното съдържание, изучавано в средната степен на образование.
– Какви оценки ще се записват в дипломата за средно образование?
– В дипломата ще фигурират окончателните оценки по всички учебни предмети, изучавани само в XI и XII клас. Това ще бъдат средноаритметични оценки, изчислени с точност до 0.01 . В дипломата за средно образование ще се вписват и резултатите от двата задължителни държавни зрелостни изпита, както и от допълнителните матури, ако са издържани успешно.
Общият успех от дипломата за средно образование се формира като средноаритметична оценка с точност до 0.01 от средноаритметичните оценки по задължителните и избираемите учебни предмети, изучавани само в XI и XII клас. Окончателните оценки по всеки учебен предмет, изучаван в първия гимназиален етап – в VIII, IX и X клас, са включени в Удостоверението за първия гимназиален етап и не участват при формирането на общия успех в дипломата за средно образование.
– След VII клас ученикът се насочва и продължава образованието си, да кажем, в професионална гимназия по строителство. Но на един по-късен етап се ориентира към химията, биологията, здравното образование. Мечтае да се дипломира като лекар или друг вид здравен работник. Той е задължен да се яви на БЕЛ, на изпит по професия – теория и практика, а после и на химия и биология?
– Дали ще са необходими тези допълнителни матури, зависи от решението на конкретното висше училище. То трябва да определи оценките, които влизат в балообразуването за „вход“. Министерството на образованието и науката предложи няколко варианта. Очакваме университетите да обявят своите решения до края на октомври т.г.
– За първи път вторият задължителен държавен зрелостен изпит за учениците в професионалните гимназии е за придобиване на професионална квалификация. Кое е най-важното, свързано с тази матура?
– Изпитът за придобиване на професионална квалификация е в две части – по теория на професията и по практика на професията. Организира се писмен изпит по теория и изпит по изпълнение на индивидуално задание по практика. Подготвяме предложение за промяна в Наредбата за организацията и провеждането на изпитите за придобиване на професионална квалификация при заявено желание от ученика при придобиване трета степен на професионална квалификация изпитът да може да се проведе и чрез защита на дипломен проект.
Частта по теория на професията е писмена работа по изпитна тема, изтеглена в деня на изпита, или писмен тест, съставен на случаен принцип от база данни с въпроси в училището в съответствие със съдържанието на националната изпитна програма по специалността от професията. Продължителността на изпита е четири астрономически часа. Датата се определя със заповед на министъра на образованието и науката.
Частта по практика на професията се провежда по индивидуално задание по практика и е до три последователни дни и за не повече от шест астрономически часа дневно. Индивидуалните задания включват темата, насоките, критериите и показателите за оценяването на изпита – в съответствие със съдържанието на всяка тема от националната изпитна програма.
– Как става оценяването?
– В точки, като максималният брой е 100. Окончателната оценка в брой точки се формира след успешното полагане на всяка част от изпита и се изчислява по формула в зависимост от степента на професионална квалификация.
Всяка част от изпита е успешно положена при постигане на петдесет на сто от максималния брой точки, определени за тази част в националната изпитна програма. Целият държавен изпит се смята за успешен, ако успешно са положени и двете части – по теория и по практика на професията. При негативен резултат при една от двете части обучаемият може да се яви отново на съответната част от изпита без ограничения на възрастта му и броя на изпитни сесии до успешното полагане на съответния изпит.
– Има ли промени при националните външни оценявания?
– Не, няма промяна при националните външни оценявания. Предстои да се одобри графикът с конкретните дати на изпитите. Моделите на изпитите ще бъдат оповестени на сайта на МОН.
Изпитът по български език и литература за IV клас включва диктовка и 10 езикови задачи с избираем отговор, текст за четене с разбиране и 10 тестови задачи към него – с избираем и със свободен отговор, както и речева задача с творчески характер. Изпитът по математика е от 18 задачи с избираем отговор, 5 задачи с кратък свободен отговор и 1 текстова задача с 3 подусловия.
Изпитът по български език и литература за седмокласниците включва 18 задачи с избираем отговор, 6 задачи с кратък свободен отговор, 1 задача с разширен свободен отговор и задача за създаване на текст. Изпитът по математика за седмокласниците включва 18 задачи с избираем отговор, 2 задачи с кратък свободен отговор и
3 задачи с аналитико-синтетичен характер. Изпитът по чужд език е по желание и с три компонента – слушане, четене, писане, проверени чрез 17 задачи с избираем отговор, 3 задачи със свободен отговор и задача за създаване на писмен текст.
Десетокласниците имат два изпита – по БЕЛ, математика, по желание могат да се явят на изпит по чужд език и информационни технологии. Изпитът по български език и литература е от 14 задачи с избираем отговор, 6 задачи с кратък свободен отговор, задача за редактиране, задача с разширен свободен отговор и задача за създаване на текст. 15 задачи с избираем отговор и 2 задачи с разширен свободен отговор с необходимите обосновки включва изпитът по математика. Чуждият език отново е от три компонента – слушане, четене, писане, проверени чрез 23/34/44 задачи с избираем отговор, кратък свободен отговор за създаване на текст и за говорене.
15 задачи с избираем отговор, 5 задачи със свободен отговор и практическа задача включва изпитът по информационни технологии.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg