РИМ – Стара Загора, е партньор и с професионалното образование. „Вече втори випуск работим с вашите компетентни, добронамерени и съпричастни служители.

Благодарение на това нашите ученици – децата на 9. ОУ „Веселин Ханчев“, имат удоволствието да се запознаят с достъпно за тях предаден исторически материал, да търсят „археологически находки“, да опознаят народните обичаи и вярвания, да участват в прекрасно организирани ателиета.“ Това пишат в специално благодарствено писмо до Регионалния исторически музей в Стара Загора преподаватели от старозагорското училище. Техните ученици са сред онези 7438 млади хора, които само през 2018 г. прекрачват прага на музейните обекти и на сградата с изключително модерна архитектура. Тя е събрала в себе си ненадминати шедьоври от най-голямата праисторическа колекция в Европа, високостойностни сбирки от антично стъкло и мозайки, бронзови съдове, уникати на средновековното изкуство, богата нумизматична и етнографска колекция, ценни реликви и документи от различни епохи.
„Ще дойдем пак!“, „А ние ви очакваме“ – това са най-често разменяните реплики, когато поредната група деца или ученици напускат Музея – разказва музейният педагог Румяна Николова. – Изключително важна част от нашите инициативи е работата с децата.“ И на един дъх изброява целия спектър от неща, случващи се в Музея и неговите обекти, където малки и големи се забавляват, докато тече образователният процес. Една от тези дългогодишни инициативи е „Музеят и училището“. От младите посетители през 2018 г. 1125 са деца от предучилищна възраст; 3066 са ученици от I – IV кл.; 2516 са ученици от V – VIII кл. и 731 са ученици от IX – XII кл.
Според музейните експерти най-харесвани от децата са художествените ателиета и демонстрациите, в които те изпробват своята сръчност и дават свобода на въображението си. Запознават се с техники и материали от различни исторически епохи и създават уникални подаръци, картички и сувенири.
Четете повече в бр. 42, 17 – 23 октомври 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.