По този казус работиха ученици на олимпиадата по гражданско образование.
Тази година домакин на националния кръг на надпреварата бе Земеделската професионална гимназия „Климент Тимирязев“ в Сандански.
Най-много участници избраха да представят виждането си по темата „Какво означава да обичаш днес България?“. Учениците коментират две виждания по въпроса – че да обичаш родината си, означава да цениш всичко българско под лозунга „България на българите“ или че е важно какво всеки прави днес за страната си, да се опитваш да промениш нещата към по-добро и да се бориш за важни за теб каузи. Те защитават със свои аргументи и своята позиция по въпроса.
Друг казус, по който работят участниците, е „Как си обяснявате големия интерес на възрастни и младежи към хазартните игри“ – каква би трябвало да е ролята на държавата за регулиране на хазартния бизнес и как възприемате рекламата на хазартни игри от известни публични личности. Третата тема е за бежанските лагери и дали решение на парламента на някоя държава от ЕС за интерниране в лагери на всички търсещи убежище чужденци, докато се вземе решение по молбите им за закрила, не нарушава международното право.
„Участниците защитават проект, социално ангажиран и свързан с гражданското образование. Всички сами избират проекта, върху който да работят, и целите, които ще се постигнат с неговото осъществяване. Учениците от трета възрастова група работят и върху един от трите предложени от Националната комисия казуси“, обяснява за „Аз-буки“ Коста Костов – главен експерт по философия в МОН.
За финалната надпревара се класират общо 83-ма ученици, които се състезават в три възрастови групи. В областните кръгове пък се включват близо 500 проекта. Националната комисия по гражданско образование включва философи, социолози, историци, географи, начални учители. Неин председател е доц. д-р Захари Захариев от СУ „Св. Климент Охридски“.
Четете повече в бр. 18, 4 – 10 май 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.