Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Математика и информатика
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Математика и информатика
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2025 Брой 9, 06-12.03.2025 г.

Керамиката е магия и любов: НУПИ в Троян подготвя юбилейна изложба

Петя Николова от Петя Николова
10-03-2025
в Брой 9, 06-12.03.2025 г.
A A
Снимки НУПИ „Проф. Венко Колев“

Вече 50 години училището по приложни изкуства в Троян е художествено. Този юбилей празнуват през 2025 г. настоя­щи и бивши негови творци.

На годишнината е посветена и подготвящата се голяма изложба.

В нея дългогодишният учител и основен двигател Владимир Киров желае да се включат около 80 творци, бивши възпитаници на училището. Осъществил е връзка с тях и се надява, че на 31 май в прекрасното галерийно пространство на Орешака ще видим творби и на художничката Велина Иванова, получила правото да направи два портрета на испанския крал Хуан Карлос I. На утвърдилия се с работата си по декорите на холивудски филми скулптор в САЩ Евгени Воденичаров. И на Христо Стамболиев, спечелил награда „Еми“ за режисура на анимационния сериал „Пингвините от Мадагаскар“ за тв канала „Никелодеон“.

Всъщност над 110-годишна е историята на Националното училище за приложни изкуст­ва в Троян.

То е единственото в България, което подготвя художници, специалисти в областта на традиционната и модерната керамика, а от няколко години – и кадри за сферата на графичния дизайн.

С преподавателите Нина Донковска, Владимир Киров и Мила Воденичарова разговаряме за смисъла да посветиш живота си на изкуството и то да стане разпознаваема част от теб, и за начините, по които школото в Троян предава това на поколенията.

„Занаят се учи с многократно повторение на едни и същи действия, докато те не станат рутинни – обяснява Мила Воденичарова, преподавател по керамика вече 14 години. – Това е една от основните трудности, които трябва да преодолеем с учениците. Както и фактът, че глината изисква непрекъснато обгрижване. От друга страна, магията – от топка глина да създадеш нещо трайно и красиво, било то функционално или чисто декоративно, е толкова завладяваща, че веднъж усетена, няма как да остави човек безразличен.“

Керамиката, в това число традиционната троянска, е част от базовата подготовка на учениците. В момента те са 171, разпределени в по една паралелка от V до XII клас. Освен в специалността „Художествена керамика“ имат възможност да се обучават в още две – „Изобразително изкуство“ и „Рекламна графика“.

Нина Донковска

„Нашето училище расте и хубавее – споделя Нина Донковска. – Имаме развитие и едно от добрите неща, които се случиха при нас, е приемът за ученици в V клас. Правим го вече 13 години и по този начин имаме възможност да подготвим децата по-добре. Да ги потопим отрано в света на изкуството и те да харесат тази сфера.“

Нина преподава рисуване, пластична анатомия и перспектива. Завършила е Националната художествена академия в София, специалност „Илюстрация и оформление на книгата“. Казва, че в троянското училище няма как да станеш преподавател, ако не притежаваш завършено висше художествено образование.

Директорът Илиян Илиев, който ръководи гимназията от 15 години, е завършил Факултета по изобразителни изкуства на Великотърновския университет. Преди да поеме ръководството, от 1990 г. преподава история на изкуството. Донковска казва също, че децата проявяват голям интерес към най-новата им специалност „Рекламна графика“, но керамиката неизменно присъства в сърцата им, а глината – в ръцете.

„Мисля, че изкуството наистина е спасение и голяма радост, удовлетворение – казва Донковска. – Човек, който се занимава с изкуство, никога не скучае. Не може да те обземе скука, защото апетитът идва с яденето. Колкото повече се занимаваш с изкуство, толкова повече идеи ти идват и искаш да ги реализираш. От тази гледна точка изкуството е нещо прекрасно и виждам как се отразява и на нашите ученици. При нас няма агресия, атмосферата в училище и между учениците е приятелска. Мисля, че това се дължи и на факта, че децата се занимават по много часове седмично с изкуство. То обогатява тяхната емоционална интелигентност и сякаш стават по-добри.“

Съвсем наскоро, след като бе открит и премина през Орешака,

в софийска галерия гостува Фестивалът на съвременната българс­ка керамика.

Ако сте посетили изложбата, в която със свои творби участват керамици професионалисти, вероятно сте човек, който знае, че керамиката отдавна не е само занаят.

Мила Воденичарова

„Керамиката е изкуство, което се е затвърдило в галериите, присъства в частни колекции и има обществена значимост“, потвърждава и преподавателката Мила Воденичарова.

А Владимир Киров добавя, че и това събитие, установяващо се като традиция – Фестивалът на съвременната българска керамика, се случва благодарение на бившите ученици на троянското училище. „90 на сто от авторите са наши възпитаници, утвърдени творци“, казва той.

Владимир Киров

Киров е доайен. От 42 години е учител. Завършва живопис във Великотърновския университет, специализира в Санкт Петербург и след това се отдава изцяло на децата. Поколение след поколение израстват пред очите му, а той твърди, че никога не е имал чувството, че идва на работа. Обича учениците си, радва се, че ще ги види отново, и всеки ден отива в училището с удоволствие.

„Изложбата, която подготвяме за 50-годишнината, ме прави щастлив да видя израснали в областта на изкуството нашите бивши вече ученици – споделя за „Аз-буки“ Киров. – Да се радвам на техните работи, да ги коментирам така, както моите учители коментират моите творби. Все още получавам в социалните мрежи коментари от учителката ми по литература Стефка Дянкова от Казанлък, където съм завършил Художествената гимназия. Искам нашата изложба да бъде празник.“

Владимир Киров с охота споделя за пос­тиженията на бившите си ученици, както и любопитни случки от тяхната биография. Като тази на Евгени Воденичаров например, който има снимка с Доналд Тръмп.

„Получило се е така, че на изложба в САЩ, която Евгени прави със свой колега с благотворителна цел, Тръмп, който тогава е все още само предприемач, пожелава да купи негови творби с 50% намаление – разказва преподавателят. – Евгени склонява. Но на снимката, която правят, изглежда тъжен, а Тръмп – доволен от сделката си. Пусната обаче в социалните мрежи, фотографията предизвиква реакция и творбите се изкупуват много бързо.“

Киров добавя, че в юбилейната изложба ще участва още един утвърдил се техен ученик – Иван Кънчев. И уточнява: „Той е един от десетимата най-добри керамици в света, с много награди и постижения“.

За Гимназията по приложно изкуство и за троянската общественост тези имена означават много. За училищата по изкуства у нас – също. Защото, нека признаем, години наред имиджът на школата по изкуства не е особено добър.

„Имаше нескрит негативизъм към тези училища – потвърждава Нина Донковска. – Трудно се приемаше, че децата в тях са по-различни, обличат се по интересен начин, изглеждат по-артистично. Това не се възп­риемаше от обществото и се пораждаха и разпространяваха неверни слухове. Същите неща се случваха и в нашия град, в Троян, където живея от 24 години. Знам, че е така, защото съм преподавала и в софийското художествено училище. Но за радост, сега наблюдавам как този негативизъм се стопява, и съм много щастлива да видя, че сред гражданите на Троян все повече се подобрява имиджът на нашата гимназия. Те започнаха да я търсят като избор на добро училище.“

Донковска казва, че разширяват материалната база и постепенно усвояват нови, неизползвани досега пространства. Разполагат с добре оборудвана компютърна зала, използват иновационни технологии, преподават и чрез мултимедии. Възприемат като свое предимство факта, че не са голямо училище, а общообразователната им подготовка е на високо ниво.

„Учителите ни са добри професионалисти, отговорни и взискателни – казва тя. – Мога да се похваля, че нашите ученици се представят изключително добре на матурите по БЕЛ в района и няколко години поред сме на трето място в регионалната класация.“

На 3 март, по повод Националния празник на България, в Троян е открито XIV издание на националната ученическа изложба „Пейзаж от моята България“.

Събитието се организира от Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ и всяка година привлича стотици млади таланти от художествени школи и училища от цялата страна. Пълната изложба с оригиналните рисунки и награждаването на авторите се състоя в неговата изложбена зала, а входът за всички, носещи изкуството в душата си, беше свободен.

Your Image Description

Свързани статии:

Българското изкуство през очите на европейския зрител Кюстендилска ученичка с първа самостоятелна изложба Как някога се ходеше на училище Третокласници пресъздават Сирни Заговезни

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: изложбаНационално училище за приложни изкуства "Проф. Венко Колев"Сюжетиучилища по изкустваЮбилей

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Учене извън рамките на класната стая

Следваща статия

THE IMPACT OF THE DISRUPTIONS OF THE GLOBAL CHECK POINTS ON THE SEABORNE TRADE

Следваща статия

THE IMPACT OF THE DISRUPTIONS OF THE GLOBAL CHECK POINTS ON THE SEABORNE TRADE

SUSTAINABILITY EMBEDDEDNESS IN KEY CHARACTERISTICS OF PROCLAIMED ORGANIZATIONAL CULTURE

Чарът на часовниковите кули

Чарът на часовниковите кули

Последни публикации

  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 1/2025, година LXVIII
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 67 (2024 г.)
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 6/2024, година LXVII
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 5/2024, година LXVII
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 4/2024, година LXVII
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 3/2024, година LXVII
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 2/2024, година LXVII
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 1/2024, година LXVII
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 66 (2023 г.)
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 6/2023, година LXVI
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 5/2023, година LXVI
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 4/2023, година LXVI
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 3/2023, година LXVI
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 2/2023, година LXVI
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 1/2023, година LXVI
  • Годишно съдържание на сп. Математика и информатика том 65 (2022 г.)
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 6/2022, година LXV
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 5/2022, година LXV
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 4/2022, година LXV
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 3/2022, година LXV
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 2/2022, година LXV
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 1/2022, година LXV

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"