Премиера на учебно помагало „Приятели 3“ по български език за прогимназиален етап ще се състои на 28 април в Основно училище „Иван Вазов“ в Харманли. То е предназначено за ученици, търсещи или получили международна закрила и мигранти. Министерството на образованието и науката отпуска 50 000 лв. за неговото изготвяне. Помагалото трябва да отговаря на ниво В1 от Общата европейска езикова рамка.
Оформлението за публикуването на „Приятели 3“ в електронен вид и за отпечатване е на Националното издателство за образование и наука „Аз-буки“.
Учебното помагало „Приятели 3“ е третото поред, разработено от авторски екип към ОУ „Иван Вазов“ в Харманли. Първите книги са изготвени през 2022 г. и са за ученици от I до IV клас (нива А1 и А2). През следващите години се работи по „Приятели 2“ и „Приятели 3“ (нива А2 и В1) за V – VII клас. Изданията са създадени по Националната програма „Учебници, учебни комплекти и учебни помагала“ на МОН, чиято цел е да осигури равен достъп до училищно образование на търсещи или получили международна закрила и мигранти. Към помагалата интерес проявяват и българи, които живеят в чужбина и искат децата им да владеят добре родния език. Книгите са достъпни за свободно изтегляне от интернет страниците на МОН и на Националното издателство за образование и наука „Аз-буки“.
През 90-те години на миналия век ОУ „Иван Вазов“ в Харманли става новатор при въвеждането на учебен план по ранно чуждоезиково обучение. Днес то е в списъка на училищата в страната, обявени за иновативни. В него се обучават и 22 бежанци. Директорът и учителите преподават онлайн български език от 2017 г.
„Нашето училище е мултикултурно, защото в него се обучават не само българчета, но и турчета, ромчета, сирийчета, украинчета, русначета, афганистанчета и други – пояснява директорката Светла Георгиева. – Още от ранна възраст децата тук се учат да бъдат толерантни към различията.“
Идеята за създаване на помагало се ражда покрай работата ѝ – от 2016 г. тя преподава български език като чужд в Регистрационно-приемателния център в Харманли. Работила е и към благотворителната организация „Каритас“, към Държавната агенция за бежанците, БЧК. В момента води онлайн курсове по български за украинци. Член е на Управителния съвет на Асоциацията на преподавателите по български език като чужд.
„Вече почти 10 години се занимавам с бежанци. Първите, с които започнах, бяха сирийци – казва Светла Георгиева. – Тяхната съдба ми е близка и ме вълнува, защото моята баба също е била бежанка от Беломорска Тракия. Когато ми предложиха да им преподавам български език, естествено, приех предизвикателството. След като години наред бях работила с всички съществуващи учебници по български език като чужд, знаех плюсовете и минусите на наличните материали.“
Със създаването на Националната програма „Учебници, учебни комплекти и учебни помагала“ Светла Георгиева се запознава и с екипа, направил със съдействието на Върховния комисариат на ООН за бежанците и „Каритас“ първите помагала – А1, А2 и Б1, които са безплатни и насочени към бежанци. Хубавото е, че те не се използват само за бежанци, а могат да бъдат полезни и за други групи.
Георгиева сега обучава украинци, от които 90% са с висше образование.
Но за да работят по специалността си в България, трябва да преминат през курс по български език до ниво Б2. Това е причината, поради която авторският екип работи и за развитие на курсова програма до ниво Б1 и Б2. Досега учителите не са стигали до Б2 по български език, защото нито една организация не предлага безплатни материали за това ниво. Помагалата, които са издадени, се използват и за българи от ромски или турски произход, които са заминали с родителите си в чужбина. Някои от тях знаят български горе-долу устно, но писмено – не.
„Връщайки се от чужбина, те трябва да започнат отнякъде – подчертава директорката. – Ако са учили само до II клас, не мога да ги запиша в VII клас само защото са на 14 години. Трябва да ги върна във II клас, за да се подготвят. Това помагало ще им свърши работа. Ние сме само един екип. И самият факт, че сме действащи учители по български език като чужд, ни помага много. Първо, виждаме какви са слабите страни, къде е нишата. На пазара за учебници и помагала по български като чужд език има много издания. Работила съм с 6 или 7 от тях, които са доста скъпи.“
Светла Георгиева преподава на чужденците извън работно време, включително в събота и неделя, когато не е ангажирана в училището.
Има дни, в които се чувства страшно изтощена. Но когато на следващия ден някой от тези нейни ученици я срещне и ѝ каже нещо на български, за нея това е най-голямото удоволствие. Радва се и когато дете на семейство мигранти е научило български език и го извикат да превежда, защото това повдига самочувствието и на самото дете, и на неговите родители.
„Продължавам да съм щастлива, когато виждам не само частично завършени учебни материали, а вече комплектовани и издадени – подчертава директорката. – Да ги видиш на хартия, е различно, емоцията е друга. Това е невероятно важно, защото много от тези хора, като афганистанци и сирийци, имат висока ерудиция и са професионалисти в различни области. Но заради ниските заплати в България те често избират да заминат за други държави. Сред тях има лекари, инженери, учители, които не могат да се реализират в България, защото им се предлагат по-ниски условия от тези, на които се надяват.“
Покрай работата си на учител по български за чужденци Светла Георгиева се е срещала с най-различни хора. Отбелязва, че българският език ги затруднява много. Когато им преподава думите, винаги ги изписва на дъската. Те записват транскрипцията на своя език, за да могат пък по-лесно да научат думата. После, на свой ред, тя ги пита например как е ябълка на техния език. И когато на следващия ден започнат с преговора, тя им показва плода и го казва на техния език. Тогава започват да се смеят.
„Така падат преградите, те се чувстват по-добре. Без значение на каква възраст са, от какъв етнос или националност. Когато човекът види, че ти приемаш като равен, нещата се получават“, казва Светла Георгиева.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg