Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Математика и информатика
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Математика и информатика
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 1, 4 - 10.01.2024 г.

Проф. Никола Владов, хирург: Медицината ме научи да бъда решителен

Спасяването на човешки животи изисква хладен разум, бързи решения и смелост

Мария Георгиева от Мария Георгиева
04-01-2024
в Брой 1, 4 - 10.01.2024 г.
A A

Проф. д-р Никола Владов, д.м.н., е най-изявеният наш специалист по чернодробно-панкреатична и трансплантационна хирургия. Целия си респектиращ опит той влага в изграждането на истинска професионална школа по специалността в България, ползваща се с огромен международен авторитет. От 20 години проф. Владов оглавява Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология към ВМА, през която до момента са преминали над 21 000 пациенти, а направените оперативни интервенции са повече от 19 000. На 21 април 2007 г. във ВМА е направена първата чернодробна трансплантация, през януари 2009 г. проф. Владов и екипът му извършват и първата трансплантация от жив донор, а четири години по-късно, през януари 2013 г. – и първата ретрансплантация.
Проф. Владов е единственият български лекар днес, почетен член на Френската академия по хирургия (2013 г.)
и третият от съществуването на това виртуозно медицинско изкуство в България. Пръв сред „избраните“ е проф. Парашкев Стоянов – основател на родната хирургия. Втори е проф. Аршемир Дириджан, спасил жена в сърдечна смърт на един от кейовете на р. Сена. За огромния си принос към медицината през 2020 г. проф. Владов е удостоен с орден „Стара планина“, първа степен.
За уроците на медицината, яснотата на избора, хладния разум и умението да спасяваш човешки животи, специален разговор с водещия хирург за в. „Аз-буки“.

 

Проф. Владов, кой беше ваш основен вдъхновител в избора на професията, която стана ваше призвание – хирургията?
– Вдъхновител и мой пръв учител в хирургията е доц. Генчо Кондарев. Познавах го от дете, когато дойде в Ловеч като млад лекар. Тогава моят баща – Никола Владов, също хирург, му беше началник. Случи се така, че след време, като студент в III курс, отидох при него в „Пирогов“. Той беше човекът, който имаше най-голямо влияние върху мен и ме запали за хирургията. В различните етапи на живота и кариерата си човек има много учители – стига наистина да ги възприема като такива, да не се взема много насериозно и да смята, че от него почва хирургията. Не мога да не спомена и другите специалисти, които са ме учили – д-р Влаевски, доц. Константинов, д-р Сашо Николов, проф. Златарски, много са наистина. Но това са основните хора, които ми дадоха началния тласък в хирургията.

– Спомняте ли своя пръв опит като млад лекар, превърнал се в урок за вас самия?
– Много неща са ми минали през главата като млад лекар. Спомням си един случай от болницата в Пирдоп – нямаше и месец, откакто бях започнал да работя там. Началник на хирургичното отделение беше д-р Велчев – един наистина добър учител, защото много ни даваше да оперираме. В „Бърза помощ“ в Пирдоп докараха ударен от ток мъж в изключително тежко състояние – качил се на някакъв вагон, получила се волтова дъга и т.н. Наложи се да взема самостоятелно решение, което беше супернестандартно, и да действам. Пириложих всичките си умения, които бях придобил в „Пирогов“ като студент – даже успях да му хвана и централен венозен път, което за мен беше голяма гордост. Когато стабилизирахме пациента, го изпратихме към клиника „Пирогов“, защото травмата беше наистина тежка. Това е едно от нещата, които силно ме вдъхновиха като млад доктор – че обработихме човек в критично състояние, с тежък травматичен шок и висок процент изгаряния, по най-добрия възможен начин и го изпратихме към другите си колеги.

– Кои са най-ценните качества, които придобихте в тези най-ранни години?
– Да бъда решителен, да взимам бързи решения, да се изразявам кратко. Може би краткото изразяване е заслуга на проф. Златарски, който ни учеше сутрин като рапортуваме, да казваме най-същественото, а не да се отплесваме в излишни приказки. Това нещо човек като го научи, му помага страшно много в живота и в комуникацията – както с колегите, така и с институциите, ако щете.

– Трудно ли се избира специалност в медицината – това дълго и отговорно обучение? Вие как направихте своя избор?
– Има два пътя – единият е, когато влизаш в тази професия с ясното съзнание, че ще работиш хирургия например. Има и друга категория студенти, които през цялото време търсят и не могат да решат какво ще специализират и какви искат да станат. Техният живот е доста по-труден от на другите, които имат ясна позиция за избора си. Никога не съм имал съмнения и двоумение за себе си какъв ще бъда освен хирург – пред мен не е стояла друга специалност. Може би имах колебание дали ще следвам медицина изобщо – това обаче беше още в ученическите години и бързо бях „вкаран в пътя“, така да се каже. Пътят, който не избрах, беше на кинооператорското майсторство – исках да снимам филми. Но когато ме приеха да следвам медицина, вече нямах никакви съмнения какъв искам да стана, и нито за миг не съм се отклонявал от този път.

– „Добрият хирург трябва да има очи на орел, сърце на лъв и ръце на жена“, казва шотландският лекар Джон Рей. Какво трябва да притежава добрият хирург според вас?
– Добрият хирург първо трябва да бъде решителен, да бъде смел, да отстоява позициите си и да не се поддава на емоции. Да бъде хладнокръвен.
– Вярвате ли, че книгите също могат да бъдат учители, и кои са вашите?
– Вярвам, да. Човек минава през различни етапи в живота си и чете различни книги – мога да кажа, че Арчибалд Кронин е един от авторите, които в началото много са ме впечатлявали. После Артър Хейли и неговата „Окончателна диагноза“ – мисля, че оказва силно влияние върху развитието на един млад медик, който в студентските си години чете подобни книги. Вече в по-зряла възраст човек като че ли започва да чете повече историческа литература. Не бих казал, че има книга, която толкова ми е повлияла, че да ме промени в някаква степен. Винаги съм стоял здраво стъпил на земята и съм приемал нещата от живота такива, каквито са. Вълнувал съм се от книги, свързани с лекарската професия, но реалностите в България са други и трябва да сме съпричастни с тях. Най-важното е човек да приема нещата философски. Ние, лекарите – особено хирурзите, трудно свикваме със смъртта, въпреки че тя е част от нашия живот.

– Кой е най-ценният урок, който научихте по време на специализацията си в парижката болница „Кошен“?
– Най-ценният урок, който научих във Франция, е че няма невъзможни неща. Опитал съм се наученото в чужбина да го пренеса тук – всъщност това е единият от моделите, които трябва да се следват в България. Пример за това е нашата трансплантационна прог­рама, която донесох от Франция, целият този специфичен протокол и организация, по които се извършва чернодробната трансплантация в болница „Кошен“. Успяхме да направим първата трансплантация във ВМА сами, без помощта на чужденци, които да ни съдействат или да извършват най-трудната част от операцията. Всъщност това за мен е най-голямата гордост – че се справихме сами. Затова и дипломата ми от Френската академия по хирургия ми е особено ценна. Тя ми е връчена от една от най-престижните академии в света именно заради този принос.

– Как бихте описали връзката между пациентите и лекарите, осъществяващи чернодробни трансплантации, и как тази връзка влияе на успеха на лечението?
– Трансплантациите вече са част от нашия живот. Не ги възприемаме като нещо свръхестествено и екстраординарно. Връзката между пациента, който е обект на голяма и тежка интервенция, и лекаря, който прави трансплантацията, остава завинаги – с всичките отговорнос­ти, радости и неудачи, разбира се. Пациентите винаги изпитват голямо уважение към лекарите, защото, когато се върнат към живота, качеството му е коренно различно и те оценяват това. Тези, които са минали през деветте кръга на ада, ни помнят повече, както и ние тях.

– През ноември м.г. Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология на ВМА отбеляза 20 години от създаването си. Кои са иновациите, които ви вълнуват и намират приложение във вашата работа?
– Започнахме работа през 2003 г., когато лапароскопската хирургия беше навлязла в България, но не навсякъде и беше някакъв лукс. Но тези 20 години бяха изключително динамични по отношение на развитието на хирургията, навлязоха страшно много иновации, които коренно я промениха.
Най-напред бяха въведени първите средства за електрохирургия – ултразвуковите електроножове, биполярните електроножове, роботизираната хирургия. Лапароскопската хирургия се усъвършенства страшно много. Разви се правилното менажиране на усложненията в лапароскопската и коремната хирургия, което значително подобри резултатите. Хирурзите започнаха да работят прецизните операции с очила-лупи. Най-важното, на което бих наблегнал, е, че навлязоха страшно много средства за електрохирургия, които доста подобриха резултатите – кръвозагубата значително намаля. Фактът, че вече всичко може да се прави лапароскопски, доведе до усъвършенстването и въвеждането на роботизираната хирургия. Това динамично развитие се осъществи и в България – всичко, случило се в Европа в областта на специалността ни, се е случвало и в нашата клиника. Единствено нямаме робот, но там, където много се работи лапароскопска хирургия, може би роботът навлиза по-бавно, защото има и известен скептицизъм. Рано или късно и това ще се случи, защото това е бъдещето.

– Какъв съвет бихте дали на студентите и младите лекари, които навлизат във вашата специалност?
– Да не се вземат много насериозно и да знаят, че професията винаги може да ги приземи, и то много силно.

Your Image Description

Свързани статии:

И нека силата бъде с теб… Летящи динозаври летели в небето Вестник "Аз-буки"Завръщане у дома Ученици от София във водещи счетоводни фирми

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Учителите в моя живот

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Снимка на броя

Следваща статия

Формулата е: настояване и упоритост

Следваща статия
Формулата е:  настояване и упоритост

Формулата е: настояване и упоритост

Детска полицейска академия и в Смолян

Детска полицейска академия и в Смолян

Емотиконът няма да победи словото

Емотиконът няма да победи словото

Последни публикации

  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 1/2025, година LXVIII
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 67 (2024 г.)
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 6/2024, година LXVII
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 5/2024, година LXVII
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 4/2024, година LXVII
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 3/2024, година LXVII
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 2/2024, година LXVII
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 1/2024, година LXVII
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 66 (2023 г.)
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 6/2023, година LXVI
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 5/2023, година LXVI
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 4/2023, година LXVI
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 3/2023, година LXVI
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 2/2023, година LXVI
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 1/2023, година LXVI
  • Годишно съдържание на сп. Математика и информатика том 65 (2022 г.)
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 6/2022, година LXV
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 5/2022, година LXV
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 4/2022, година LXV
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 3/2022, година LXV
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 2/2022, година LXV
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 1/2022, година LXV

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"