Съвет по иновации ще осъществява връзката между научните изследвания и иновациите и ще подпомага съгласуването на националните политики в двете сфери. Новосъздаденият Съвет ще бъде консултативен орган към министъра на образованието и науката и министъра на иновациите и растежа. Това предвижда одобреният от правителството в края на 2023 г. нов Закон за насърчаване на научните изследвания и иновациите. Той отменя Закона за насърчаване на научните изследвания от 2003 г., като чрез него се регламентира и ролята на всяка от институциите, участващи в процеса на създаване, провеждане и оценка на държавната политика в областта на научноизследователската и иновационната дейност.
Целта на новите разпоредби е да бъдат запълнени липсите и отстранени съществуващите слабости в нормативната уредба, както и да се усили връзката между висшите училища, научните организации и бизнеса, което е предпоставка за създаване на продукти, услуги и технологии с висока добавена стойност. Отбелязано е, че размерът на публичните средства, с които се насърчават научните изследвания и иновациите, за всяка следваща година не може да е по-малък от средствата за предходната.
Чрез новия Закон за пръв път ще се регламентират и дейността и управлението на Националния иновационен фонд като инструмент за финансиране. Уредено е и функционирането на Фонд „Научни изследвания“. Финансовите средства, предоставени от двата фонда, ще се одитират най-малко веднъж на три години от Сметната палата.
Със Закона се уреждат начините за финансовото насърчаване на научните изследвания и иновациите. То се реализира чрез пълно или частично финансиране със средства от държавния бюджет, от Европейския съюз и по международни програми и споразумения.
Със средства от държавния бюджет се финансират изцяло или частично дейности за изпълнение на националните програми в областта на науката; Националната пътна карта за научноизследователска инфраструктура; Рамковата програма за научни изследвания и иновации; научноизследователски проекти на конкурсен принцип; и програми за международна и междусекторна мобилност на учени и докторанти.
Със средства от ЕС и по международни договори и програми се финансират изцяло или частично дейности за изпълнение на научноизследователски проекти; програми за международна и междусекторна мобилност на учени и докторанти; проекти и споразумения за изграждане и функциониране на научноизследователска инфраструктура; двустранни и многостранни международни договори и програми; и европейски и трансевропейски научни програми.
Освен това е разписано, че насърчаването на развитието на научни изследвания чрез финансиране със средства от държавния бюджет може да се осъществява и при условията и по реда на специални закони за изпълнение на секторни политики. Със средства от държавния бюджет няма да се финансират проекти и дейности, насочени с цел осъществяване на стопанска дейност и реализиране на печалба. Посочено е още, че стопанска дейност на висши училища и научни организации, получили финансиране със средства от държавния бюджет, е допустима само ако е свързана с дейността им по осъществяване на научни изследвания.
Разписано е още, че научноизследователската дейност, финансирана с публични средства, се основава на принципа на отворена наука, без това да противоречи на принципите на закрила на интелектуалната собственост.
В текстовете на Закона е посочено, че за изпълнението на дейности по Националната пътна карта за научноизследователска инфраструктура и получаване на публично финансиране по нея висши училища или научни организации може да създават обединения въз основа на споразумение между тях. Те могат да създават и търговски дружества или сдружения при условията и по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел с цел реализация на резултати от научни изследвания, от иновационна дейност или от права върху обекти на интелектуална собственост
Предвидени са и дейности за насърчаване на технологичния трансфер, чрез които се създават условия за развитие на жизнения цикъл на технологията от идеята за нейното създаване до индустриалната и пазарната ѝ реализация.
МОН чрез Националния център за информация и документация (НАЦИД) ще поддържа публичен регистър като електронна база данни за научноизследователската дейност в Република България, който съдържа следните данни и обстоятелства: научни организации и висши училища; учени в Република България; научноизследователски инфраструктури; национални и международни научни програми, финансирани от българската държавата, в които участват организациите по т. 1; национални и международни научноизследователски проекти, изпълнявани от организациите по т.1, източника на финансиране и ръководителите на проектите; научни постижения и резултати на организациите по т. 1 и лицата по т. 2; организации, финансиращи научни изследвания.
Дадени са и определения по смисъла на Закона за „научна организация“, „учен“ (лице, придобило образователна и научна степен „доктор“, което извършва научноизследователска дейност или по силата на закон е ангажирано с научноизследователска дейност), „млад учен“, „докторант“, „постдокторант“, „научноизследователска инфраструктура“, „стартиращо предприятие“ и „научно-технологичен парк“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg