Родни експерти споделят в Брюксел опита си за ползите от програма „Коперник“ в енергетиката
Антоанета
НАЙДЕНОВА
Изкуственият интелект ще навлезе в образованието както във всяка друга сфера, но няма да измести учителите, а само ще ги въоръжи с по-добри инструменти. Той вече е тук, казва създателят на „Софт Уни“ Светлин Наков на форума „Преди утрешния ден – началото“, организиран от сп. Bglobal. На него успели българи – предприемачи, мениджъри, преподаватели, учени, представят своята визия и идеи за това какво очакват да се случи в близко бъдеще с технологиите, бизнеса и човека.
Сред темите на форума са развитието на технологиите и изкуствения интелект (ИИ) и промените, които могат да доведат до промяна в науката и образованието.
„Времето за четене и слушане ще се измести от взаимодействието, защото бизнесът иска умения. Времето на зубренето и лекциите отмина, така че образованието има нужда от трансформация“, заяви Наков. Според него учителят трябва да е ментор, който чрез ИИ инструменти и индивидуален подход води хората по пътя към знанието, към новите умения и към развиване на критично мислене. Въпреки новата роля на учителя той няма да бъде заместен от роботи, освен за някои специфични задачи.
За мястото на технологиите в науката и как ИИ ще промени всички индустрии и бизнеси, но и всички видове власти, говори д-р Мариана Тодорова – футуролог и доцент в Института по философия и социология към БАН. Според нея в бъдеще медицината от реактивна наука ще стане силно превантивна, като се използват устройства, които измерват здравните показатели на хората и ги изпращат редовно на платформи, които ще откриват заболявания в ранен стадий. Сателити пък ще следят как се развиват селскостопанските култури и ще прогнозират реколтата.
Екипът на българския суперкомпютър изчислява модели на климатичните промени и как ще се развият всички компоненти на климата, разказа Кирил Кирилов – оперативен мениджър на българския петаскейл суперкомпютър Discoverer. Той добави също, че обучават и млади таланти в областта на компютърните науки, които четат лекции в САЩ и в Австрия, но вече и в България. Предстои да бъде инсталиран и квантов стимулатор, защото сегашните компютри не могат да решат много от задачите.
Екип на „ТехноЛогика“ представи пред няколко ключови институции на ЕС възможностите и приложението на сателитното наблюдение и ИИ във важни политики, като зеления преход и декарбонизацията. Софтуерната компания има дългогодишен опит в агросектора, като е разработила и поддържа Интегрираната система за администриране и контрол, благодарение на която се осъществяват плащанията по схемите за помощ за площ и за животни. Тя е член на първия в България цифров европейски иновационен хъб АгроХъб.БГ, създаден съгласно Стратегията на ЕС за цифровизиране на европейската промишленост.
„ТехноЛогика“ използва данни от сателитите Sentinel по програмата „Коперник“ на ЕС, които помагат за дистанционно наблюдение в различни сектори на икономиката, което съответства и на целите на европейската програма. Разработките им за приложението на сателитите в енергетиката, и по-специално в поддръжката на енергийната инфраструктура, са предизвикали голям интерес, тъй като подпомагат изцяло усилията по прехода към зелена енергия и декарбонизация. Затова ЕК кани компанията да стане партньор в организирането на конференция за ползите на „Коперник“ в енергетиката, която ще се проведе на 17 март в Брюксел. На нея българските специалисти ще споделят опита си, който може да бъде използван за пос-
тигане на конкретни резултати в политиките по възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност и намаляване на въглеродния отпечатък.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg