За първи път ресорният психолог на Областната дирекция на МВР – София, ще участва в състава на съдийската комисия на националната ученическа викторина „Да запазим децата на пътя“. Това може да не е новина, ако пренебрегнем същността на състезанието и ролята на психологията. Но ситуацията изисква повишено внимание и всеки „участник в движението“ има значение. Най-важни, разбира се, са децата. Тяхното опазване на пътя чрез създаване на навици, умения и цялостна култура на поведение е и основната цел на едно от любимите на учениците състезания в Националния календар на МОН.
Инспектор Мариана Иванова се включва в съдийската комисия на Националната викторина като психолог с магистърска степен от Великотърновския университет, който от 2017 г. работи в Института по психология към МВР. През последните години е ресорен психолог на Областната дирекция на МВР – София, и извършва психологично осигуряване на служителите от всички районни управления на полицията и пожарната на територията на София-област. Дали Националната викторина ще се превърне и в нейно любимо състезание, предстои да разберем след финала на 10 май в Ботевград. Преди това обаче инспектор Иванова отговори на поканата на вестник „Аз-буки“ да предостави повече информация за ролята на психолозите в обучението на децата по безопасност на движението по пътищата. Разговорът се проведе със съдействието на старши комисар Елена Георгиева, директор на Института по психология – МВР.
„Психологията е наука, която дава познание за човешките реакции, за мотивите на човешкото поведение. В този смисъл, когато човек познава по-добре себе си – личностните си качества и способности, реагира много по-адекватно и ефективно във всяка ситуация, включително и в ролята на участник в движението на пътя“, казва инспектор Иванова. И припомня ползата от психологичното знание за механизмите, по които функционира детската психика. То е нужно, за да се адаптират обучителните материали по БДП така, че да бъдат по-лесно възприети и запомнени от учениците. „Една от важните и необходими за съзряването на детето личностни характеристики, е любопитството – уточнява Мариана Иванова. – Любопитството развива детето, чрез него то изследва и опознава света около себе си. И именно заради този интерес детството е подходящ период за придобиване на нови знания, за развиване на умения, които помагат да се формират у детето навици за безопасно движение по пътищата.“
Националната ученическа викторина е един от начините, чрез който институциите помагат на децата да развият тези умения и навици. „Да запазим децата на пътя“ се реализира от Министерството на образованието и науката, Министерството на вътрешните работи, Националния дворец на децата, Главната дирекция „Национална полиция“ – сектор „Пътна полиция“, Съюза на българските автомобилисти и Българския Червен кръст. За самите ученици състезанието е интересно предизвикателство, защото достигналите до финала ще могат да опитат силите си в практическите задачи – да открият неизправност на велосипед, да окажат долекарска помощ при пътнотранспортно произшествие и да сглобят пъзел на пътен знак. Но само отборите, класирани на първо място в областните етапи, ще се срещнат на националния финал.
Въпреки че за първи път се включва в комисията на викторината, инспектор Иванова е провеждала обучения по модул „Социални умения“ на програма „Детско полицейско управление“. Темите на модула са разработени от екип на Института по психология, а програмата представлява двугодишно извънкласно обучение на деца от начален и прогимназиален етап. Един от аспектите е насочен и към изграждане на умения по БДП. В обучителния процес винаги участват служители от Института по психология, от структурите на „Охранителна полиция“, „Пътна полиция“, „Криминална полиция“, експерти от БЧК и други организации.
„По реакциите на децата, тяхното активно участие в занятията и споделените преживявания проличава, че те проявяват голям интерес и очакват с нетърпение следващите обучения – споделя Мариана Иванова. – Разбира се, полицаите, ангажирани с тази дейност, правят всичко възможно знанията да бъдат поднесени по интересен и увличащ за децата начин. Те участват в ролеви игри, работят в малки групи, дискутират свободно и споделят открито онова, което ги вълнува.“
Психологията вече присъства в училищата и чрез друга значима дейност, свързана с безопасността на пътя при подрастващите.
В партньорство с Ротари-клубовете в България Институтът по психология работи по проекта „Дай път на живота“. Фокусът е върху превенцията на агресивното поведение и управлението на емоциите. Проектът помага на младите хора да повишат културата и отговорността си както като активни участници в пътното движение, така и като бъдещи водачи на МПС.
Но кой все пак носи отговорност за поведението на децата на пътя? Самите те, родителите им, учителите? Според инспектор Мариана Иванова отговорността за безопасността на децата е двустранна. „От една страна – казва тя, – са възрастните, като вече зрели и знаещи участници в движението, но от друга – самите деца следва да бъдат ангажирани и отговорни за своята безопасност.“ Освен че трябва да учат децата си от ранна възраст на правилата за безопасно движение по пътищата, за инспектор Иванова би било полезно родителите да се включат и в училищните занимания по БДП. Те са първият модел за подражание на децата си.
Като психолог, е убедена, че е добре да развиваме толерантност и самоконтрол, овладяването на които намалява риска от инциденти. Споделя, че в заниманията по програмата „Детско полицейско управление“ децата се насърчават да изразят мнението си по отношение на реакциите на своите родители при шофиране. „Опитваме се да ги научим да бъдат регулатор на родителското поведение по време на шофиране – реакции, език, импулсивни действия – казва тя. – Важно е всеки от нас в момента, в който стане участник в движението на пътя, да помни, че е отговорен и да бъде фокусиран „тук и сега“. Това означава да шофира осъзнато, да пресича осъзнато, да управлява велосипед осъзнато, а не да „скролва“ в телефона с очакването, че другите го пазят. Хубаво е да научим не само какви са правата ни, но и какви задължения имаме в различните роли, в които влизаме в ежедневието си.“
На 10 май в Народно читалище „Христо Ботев 1884“ в Ботевград е финалът на Националната ученическа викторина „Да запазим децата на пътя“. Ако състезанието предизвика положителни емоции у децата, а след него всички си тръгнат по-спокойни, значи целта е постигната. Специално за тазгодишното издание ще бъдем и по-уверени, защото на масата сред членовете на съдийската комисия ще присъства редовен член на Българското общество по аналитична психология „Карл Густав Юнг“, който в момента е със статут на психотерапевт под супервизия в тяхната обучителна програма. „Работата ми е динамична и интересна“, признава инспектор Мариана Иванова и се отправя към още едно полезно и вълнуващо преживяване.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg