Над 100 000 ученици от всички области на страната ще получат допълнителна социално-психологическа подкрепа по проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“, реализиран от МОН и финансиран от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“,.
Комитетът за наблюдение на Програмата утвърди нови дейности, които ще бъдат реализирани до края на годината. Те включват тренинги за социално-психологическа подкрепа при различни видове кризисни ситуации. В училищата ще могат да се осъществяват обучения от външни специалисти, подпомогнати от класните ръководители. Новата дейност ще се реализира пилотно в училища с иновации в гражданското образование. Идеята е добрите практики да бъдат въведени и приложени и в останалите образователни институции. Ще бъдат подпомогнати и над 2000 педагогически специалисти и повече от 60 000 семейства на учащите се.
По Проекта ще бъде подкрепено и включването в училищната мрежа у нас на ученици от чужди образователни системи, които се налага да мигрират, да се завръщат в България или да търсят убежище. Ще се изготви методика за преподаване на български език на такива ученици, както и видео учебно помагало – самоучител по български език. 1500 учители от областите с концентрация на ученици от чужди държави през последната учебна година ще преминат през специални обучения. Ще продължи и възможността за допълнително обучение по български език в детските градини. Ще бъдат осигурени и средства за възнаграждения на наетия до момента персонал в детските градини по проект „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“.
Предвидена е нова дейност, насочена към интензивна работа с родители на деца от предучилищна възраст за намаляване риска от отпадане от образователната система.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg