Парламентарната комисия по образование и наука не гласува предложението за превръщане на детските ясли в детски градини
Шанс за поправка на оценката от държавен зрелостен изпит дава проект за промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, одобрен на първо четене от Парламентарната комисия по образованието и науката. Той бе подкрепен с 11 гласа „за“ и по един „против“ и „въздържал се“.
Проектът предвижда, че за целите на кандидатстването във висше училище зрелостниците, положили успешно матура, но с незадоволителна за тях оценка, да имат право еднократно, до края на календарната година, следваща първото полагане на ДЗИ, да се явят за повишаване на оценката на следващ насрочен такъв изпит в същото училище. Новата оценка ще се вписва в удостоверение, ако това е по-благоприятно за зрелостника. С предложението се прави и промяна в Закона за висшето образование, където се записва, че за целите на кандидатстването във висше училище се признават и резултатите от повторно положен държавен зрелостен изпит, отразени в издадено удостоверение.
Проектът за промяна е внесен от председателя на Парламентарната комисия по образованието и науката Красимир Вълчев, от зам.-председателя Николай Денков, Христо Симеонов, Елисавета Белобрадова и Гален Монев. Предложение за подобна възможност за зрелостниците даде преди месец и омбудсманът Диана Ковачева.
След дебати в рамките на няколко заседания Парламентарната комисия не подкрепи с 2 гласа „за“ и 11 „въздържали“ се проекта за промени в просветния закон, внесени от Костадин Костадинов и група народни представители. Той предвижда възможността учениците от II до IV клас да повтарят учебната годината, ако не са покрили минималните критерии, въвеждане на 5-годишен мандат на директорите без ограничение на техния брой, както и отпадане на атестацията на педагогическите специалисти.
Много разнопосочни реакции предизвика проектът за преобразуването на детските ясли в детски градини и включването им в системата на предучилищното и училищното образование, внесен от Елисавета Белобрадова и група народни представители. Основният мотив на вносителите е да се въведе интегрирана политика за ранно детско развитие, като се предвижда и въвеждането на нов държавен образователен стандарт за него, който да бъде приет с наредба на министъра на образованието и науката, съгласувано с министъра на здравеопазването и с министъра на труда и социалната политика. По време на обсъжданията в Парламентарната комисия се чуха критики към проекта от народни представители, синдикални организации и директори на детски ясли. Изпратени са и редица отрицателни становища. Възражения и въпроси към вносителите поставят и от министерствата на здравеопазването и на финансите.
В крайна сметка, като вносител на проекта, Елисавета Белобрадова поиска отлагане на гласуването по предложените промени, за да се проведе по-широка обществена дискусия по темата и да се прецени кога и какви изменения да се правят в сферата на ранната грижа за децата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg