Два форума организира през юли Регионалното управление на образованието – Велико Търново. Това са XIV научно-практическа конференция „Водим бъдещето за ръка“ – „140 години предучилищно образование в България“, и националната конференция на младите педагогическите специалисти „Предизвикателствата пред образованието и младите педагози в XXI век“.
„Първият форум се провежда във връзка с откриването на първата детска градина в България от свищовлията Никола Живков. Идеята е педагозите от детските градини да споделят добър опит и практики в различни направления. Новото тази година е, че няма да бъдат представяни
доклади, а примери за добри педагогически взаимодействия под формата на видеоклипове“, казва за „Аз-буки“ инж. Розалия Личева, началник на РУО – Велико Търново. По думите ѝ тази практика е провокирана през последните две години от пандемичната обстановка като възможност да не се прекъсват връзките в гилдията. Полезна е за младите, които навлизат в професията и искат да проучат някакъв опит, както и за висшите училища, които подготвят кадри за детските градини.
„Конференцията е и повод да обединим научното познание и практиката с цел по-добрата подготовка на бъдещите педагогически специалисти, като в нейната работа ще се включат и преподаватели от педагогическите факултети на висши училища“, добавя Личева. От Националния музей на образованието в Габрово ще представят историята на предучилищното образование и възпитание на децата у нас.
Националната конференция на младите педагогически специалисти се организира от РУО – Велико Търново, заедно с местната община и „Сдружение за образователни инициативи 19“. Тази година е под мотото „Бъди дигитален, остани социален“. В нея 60 учители до 35 г. споделят идеи и опит за предизвикателствата в работата на младите в професията, за тяхното развитие и задържане в класните стаи.
„Те ще представят свои научни разработки пред колегите си от страната и пред своеобразно научно жури от преподаватели на Великотърновския университет“, информира Личева.
В рамките на конференцията ще се проведе и обучение на участниците на тема „Училището – място за социализиране на учениците в условията на информационното общество“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg