Лора ЖЕЛЕВА*
При някои думи от гръцки произход, завършващи на -ия, се наблюдават колебания по отношение на ударението. Много от тях карат човек да се замисли къде следва да постави правилното ударение. При справка в „Официалния правописен речник на българския език“ става ясно, че ударението в повечето случаи зависи и от значението на думите, по-точно – от областта на употребата им, като при медицинските термини често пъти се е установило точно определено ударение. И тук обаче има изключения.
При думите от гръцки, завършващи на -графия, тези, които спадат към медицинската терминология, обикновено са с ударение -ѝя. Например: кардиографѝя, електрокардиографѝя, енцефалографѝя, томографѝя, рентгенографѝя, флуорографѝя, ехографѝя, бронхографѝя. Съществителното име психографѝя, което няма строго медицински смисъл и се използва и в други области, е с ударение на -ѝя. При съществителните на -графия, които не са медицински термини, ударението е -гра̀фия: геогра̀фия, хореогра̀фия, биогра̀фия, библиогра̀фия, металогра̀фия, фотогра̀фия, картогра̀фия.
При немногобройните съществителни на -томия разделението е същото. Медицинските термини като трахеотомѝя и лапаротомѝя имат ударение -томѝя, докато при думи като анато̀мия и дихото̀мия, които не са медицински термини, ударението е -то̀мия.
При съществителните на -ния има доста голямо колебание. Думите на -мания са с ударение -ма̀ния, но при наркомания има дублетност: наркома̀ния и наркоманѝя. Неврастѐния и неврастенѝя също са дублети.
Езиковият материал показва, че правилното изговаряне на тези гръцки заемки изисква познаване на значението им и справка в Речника.
*Лора Желева е сътрудник в Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при Българската академия на науките.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg