Учебното съдържание да се адаптира към индивидуалните характеристики на децата, да бъде интересно, достъпно и разбираемо за тях. Върху тази тема успешно работят не само големи училища в областни центрове, а и малки иновативни училища като ОУ „Антон Страшимиров“ в с. Бохот, област Плевен. В това се увери министърът на образованието и науката акад. Николай Денков, който гостува там, съобщават от МОН. В това училище задачата е особено предизвикателна, тъй като 90% от учениците са от социално слаби семейства, в които не се говори български.
В училището се обучават 73 деца, като 12 от тях са в подготвителна група. С тях работят 11 учители и осем непедагогически специалисти. В ОУ „Антон Страшимиров“ обучението започва от нулата, защото преди това децата не са посещавали детска градина. Усилията на преподавателите обаче дават видими резултати както при учениците, така и при техните родители, баби и дядовци,
които често се учат да четат и пишат заедно с децата. В Бохот са успели да превърнат училището в желано и привлекателно място, където деца, ученици, учители и родители общуват с доверие и си помагат.
ОУ „Антон Страшимиров“ участва в различни програми и проекти, свързани с интеграцията на деца от етнически малцинства и намаляване на отпадането им от образователната система. Учителите активно обменят добри практики със свои колеги от други училища в рамките на Националната програма „Иновации в действие“. Участват в международен проект по програма „Еразъм+“, чрез който се създават методология и онлайн ресурси за усвояване на базова четивна грамотност, насочена към деца, чийто майчин език е различен от официалния език в страната.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg