Ясни са българските участници за два от най-престижните световни научни панаири – Regeneron ISEF и Expo Sciences Luxembourg. Те бяха определени след онлайн изданието на „Панаир на науката и иновациите“, съобщава MediaBriks. Младежите се състезаваха със своите проекти в сферата на природните, социалните, историческите и медицинските науки, както и в областта на информационните и комуникационните технологии и математиката. След оспорвана надпревара журито излъчи петима млади учени да участват на Regeneron ISEF и един – на Expo Sciences Luxembourg. Към това имаше и допълнителни награди за добри разработки в сферата на математиката, психологията и инженерните науки.
„Панаир на науката и иновациите“ цели да открие научни таланти сред младежите на възраст 14 – 20 години. Да съдейства за бъдещото им развитие и да даде международен форум на идеите, откритията и иновациите им. Тази година водещ организатор на панаира е Институтът по математика и информатика към БАН с подкрепата на МОН и в партньорство с клуб „Млади таланти“ и програма „Образование с наука“ на МОН.
Журито включваше както учени от БАН, така и учени и експерти от други организации, които имат опит в работата с ученици. Ръководител на проекта бе доц. д-р Христо Костадинов. В конкурсната част участваше и Константин Делчев от ИМИ – БАН и клуб „Млади таланти“, който е ръководител на българските отбори на ISEF, Expo Sciences Luxembourg и EUCYS.
За участие в Regeneron ISEF са избрани Анна Михалкова – „Класификация на върховете в претеглен граф“; Виктор Колев – Neural Abstract Reasoner; Иван Златанов – Heimdall: USB mass storage devices threat evaluationusing an embedded system; Христо Тодоров – Limited query black-box adversarial attacks in the real world; Габриела Чавгова – Emotion Recognition with Audio Feature Extraction and Convolutional Neural Networks
За участие в Expo Sciences Luxembourg е избран Радос-
тин Чолаков и проектът му за Платформата „Азбуки.ML“ за обработка на неструктурирана реч посредством циклични невронни мрежи и лингвистични алгоритми, с приложение в българския език, за която в. „Аз-буки“ писа
(вж. бр. 5/2021).
Поощрителни награди получиха Анна Михалкова – „Класификация на върховете в претеглен граф“; Габриела Чавгова – Emotion Recognition with Audio Feature Extraction and Convolutional Neural Networks; Иван Димитров – UrbanRate.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg