Когато родителите абдикират, отговорността на учителите е двойна
Зина СОКОЛОВА
Профилираната гимназия „Академик Петко Стайнов“ в Казанлък е училище, запазило добрите традиции, които доразвива и днес.
В него се обучават ученици в профил „Предприемачески“ – дневна и вечерна форма, и по професии „Фризьор“ и „Козметик“ в дневна форма. Гимназията разполага с отлична материална база – мултимедии и Wi-Fi във всяка класна стая, конферентна и интерактивна зала, модерно фризьорско ателие и ателие по козметика, съвременна фитнес зала, оборудван компютърен кабинет и класна стая на открито.
„Учениците от паралелките по фризьорство организират ежегодно „Турне на красотата“ през почивните дни в населените места около града – казва директорката Нели Пенчева. – Така те имат възможност да покажат усвоените от тях умения, да споделят емоции. Турнето се провежда след Панорамата на професионалното образование, която се организира всяка година в Казанлък, а не както досега само в областния град. Предварително по медиите обявяваме кои населени места ще посетят екипите от ученици заедно с техни преподаватели по практика и по теория. Получаваме и пълно съдействие от страна на кметовете, които определят къде точно ще се работи. И всеки, който желае, може да получи безплатна прическа. Най-често идват връстници на нашите възпитаници, но и по-малки деца от първи и втори клас. Много им е интересно и забавно нашите ученици им плетат различни плитки. Правят и мъжки прически. Близо 50% от завършилите гимназията се реализират по професията, която се изучавали. А главното, на което се опитваме да ги научим, са доброта и съпричастност.“
През август тази година две групи от 18 ученици посещават столицата на Португалия – Лисабон, където участват в ученически практики по проект „Еразъм+“, „Коафьори иноватори“. Там те работят в един френски и в един африкански салон, където демонстрират наученото в гимназията. Успяват да впечатлят португалските партньори на гимназията и да усвоят нови техники от тях.
Обучението от разстояние в електронна среда в училището се реализира чрез платформата Shkolo, с чийто електронен дневник тук се работи от 4 години. В последните две години от училищния бюджет са купени допълнително таблети и лаптопи. Осигурени са и карти за интернет достъп. Така гимназията е обезпечена за обучение от разстояние в електронна среда. Преподавателите срещат известни трудности главно в това да мотивират учениците навреме да влизат в час по време на дистанционното обучение.
„Основните предизвикателства пред педагогическия екип са свързани с учениците от уязвимите групи, които се обучават в училището – подчертава Нели Пенчева. – Колегите ежедневно работят, за да повишат тяхната мотивация, търсят и предлагат нови инициативи. Преди да преминем към обучение от разстояние в електронна среда, направихме анкета. Изготви я специален екип от четирима колеги, който се зае да работи за повишаване мотивацията на учениците. Естествено, основната причина за липсата на такава е в социалната среда. Установихме, че е по-лесно да накараме децата от уязвими групи да идват на училище, защото им е по-интересно, имат нужда от общуване със свои връстници, отколкото да ги накараме да седнат пред компютъра. Колегите са в непрекъсната връзка с децата, звънят им, опитват се да ги убедят да се включват онлайн. Но дори когато учат присъствено, преподавателите гледат да използват максимално интерактивни методи, за да ангажират вниманието им. В училището имаме абонамент за Уча.се, ползват се и други готови материали. Много помагат за повишаване на мотивацията и заниманията по интереси, но заради пандемията те сега са спрени. За съжаление, малка част от родителите ни оказват съдействие и се включват в нашите предложения. Миналата година имахме инициатива „С мама и тати на училище“. Идеята беше родители, които могат, да дойдат и да прекарат един ден с децата си в училище. По-активните приеха предложението и бяха доста впечатлени. Но с част от родителите нямаме никакъв диалог. Изключително сложно е да се работи с деца от уязвими групи.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg