Екипът на плевенското Общоградско средношколско общежитие се опитва да докаже, че не е само място за живеене, а и за занимания, обучение и възпитание
Общежитията се възприемат като място за живеене, но в средношколските се работи много с учениците през свободното им време. Според Закона за предучилищното и училищното образование тези институции са центрове за подкрепа за личностно развитие, които са създадени за пребиваване и оказване на педагогическо въздействие върху децата в тях, които не са от града, а идват от по-малките населени места.
„Четвърта година съм директор на Центъра за подкрепа за
личностно развитие – Общоградско средношколско общежитие, в Плевен. Най-голямото предизвикателство беше да покажем, че сме част от образователната система. Задачата беше трудна, но ролята на общежитието като място, където децата живеят и се събират, е изключително важна. При нас те се доразвиват като личности, подпомагат се дейностите им, свързани с ученето, и ги подготвяме за живота“, обяснява директорът на ЦПЛР – ОСО Веселка Лилова.
„Сформирахме много групи за занимания по интереси. На децата много им харесва да се включват в различни събития. Започнаха да печелят награди от участия в различни състезания и продължихме в тази посока да показваме новото лице на институцията – разказва Веселка Лилова. – Имаме танцов състав и участвахме в несебърския международен фестивал миналото лято. Имаме клуб „Млади възрожденци“, в който развиваме патриотизма. Колегата Свилен Стойчев ги запознава с ценните събития и личности от историята. За поредна година ще участваме в похода „По стъпките на Левски“. Много добре минават тези дни в планината с различни събития, свързани с живота на Апостола. Участваме и в тържествата в Карлово. Имаме група „Български корени“ за запознаване с българските традиции и обичаи, както и спортни групи.
Опитваме се по всички възможни начини да грабнем вниманието на децата и да ги включим в дейности, които и на тях им харесват. Така ги доизграждаме като личности.“
Сред постоянните допълнителни занимания е и подготовката по български език. На тазгодишното издание на конкурса „Написаното остава. Пиши правилно!“, организиран от Института за български език при БАН, се явяват 30 участници от плевенското общежитие и печелят няколко награди. Едната е за масово участие, другата е първо място за диктовка, а в индивидуалното класиране първа награда завоюва единайсетокласничката Зорница Здравкова.
Общежитието разполага с кухня и има клуб за занимания по интереси по готварство, в който участват 15 деца. Но и другите, които желаят да се научат да готвят, могат да отидат при ръководителя на групата. В края на учебната година организират кулинарен конкурс, по време на който се приготвят различни изкушения и всички заедно ги дегустират. „Това също са полезни умения, които подготвят нашите възпитаници за живота“, категорична е моята събеседничка.
Плевенското общежитие печели проект „Деца обучават деца“ съвместно с читалище „Лик“. Целта му е да се изградят лидери, които да помагат за преодоляването на различни проблеми в конфликтни ситуации. Печелят и проект по Националната програма „Предоставяне на съвременни условия за работа на децата и учениците в центрове за подкрепа за личностно развитие“ на МОН. Така успяват да обзаведат кабинет за занимания по интереси с модерно обзавеждане. Осигуряват и библиотечен фонд и все повече деца ползват библиотеката.
През 2018 г. общежитието се сдобива и със зала за спорт, която се състои от три помещения. В едното е разположена тенис маса, а другите две са превърнати в модерно оборудвана фитнес зала, която възпитаниците на средношколското общежитие ползват безвъзмездно.
Всъщност вече четвърта година децата живеят напълно безплатно и в общежитието. В рамките на бюджета, който му се отпуска, екипът успява да поддържа и обновява базата и учениците да живеят в тези условия, без да заплащат.
Плевенското средношколско общежитие е разположено в самостоятелна сграда, която е в близост до професионални гимназии и средни училища в квартал „Сторгозия“. В него са настанени 240 деца от VIII до XII клас, които учат в различни училища. Сградата е 4-етажна, като два от тях са за момичетата и два – за момчетата. В стаите живеят по две или три деца, но не навсякъде има самостоятелен санитарен възел. Повечето нямат и се ползват общи бани и тоалетни на етажа. Но децата бързо се адаптират и се приучават да поддържат чистота и хигиена – своята собствена и в стаята си. За да живеят заедно с други хора, трябва да постигнат синхрон. Затова започват да правят графици кой кога ще почиства. Стаите със самостоятелни санитарни възли са само 4 – 5 и настаняването в тях става на ротационен принцип, като се избират децата с отличен успех и добра хигиена през изминалата година.
Екипът се състои от 10 педагози. Част от тях са млади хора, които работят като възпитатели и са ангажирани с децата по 24 часа в денонощието.
Дават и нощни дежурства, защото е много отговорно да се грижиш за тийнейджъри. „Има моменти, когато децата плачат, когато се тревожат. Тогава възпитателите влизат в ролята и на родители, и на приятели. Те са до тях и когато им е весело, и когато им е тъжно – обяснява Веселка Лилова. – При нас има от всичко – и първи любовни трепети, и разочарования, и радости. Разговаряме с тях за тютюнопушенето и въобще за всички неща от живота, които ги вълнуват.
Голямо предизвикателство, но и удоволствие е да работим с тези млади хора, да ги подкрепяме и развиваме като личности. Радваме се на успехите им и със сигурност оставяме отпечатък върху тях. Въпреки че съм само от 4 години тук, вече имам удоволствието да посрещам ученици, които се сещат за нас и вече като студенти, идват да ни видят. Много съм радостна, че ни чувстват като свое второ семейство, защото наистина се изграждат много специални взаимоотношения. Затова смятам, че ролята на такива институции е много важна и ключова. Защото да можеш да възпитаваш и формираш една личност, е нещо, което си струва. И това е възможно да се случва точно на такива места, с подкрепата на колегите, разбира се. Радвам се, че екипът много ме подкрепя. Много са инициативни и съпричастни, работят с ентусиазъм и хъс.“
Другите ЦПЛР в Плевен също работят с децата и им предлагат извънкласни занимания, имат и летни занимания. Но в общежитието е доста по-различно и специфично. Тук има и много деца от уязвимите групи, за които се организират благотворителни инициативи и кампании. По-важното е обаче, че те попадат в друга среда.
Дават им се възможност и поле за изява, което наистина ги мотивира. За тях е много полезно да общуват със свои връстници, които са с друго възпитание. Виждат модели на поведение на амбициозни деца, които са мотивирани към знание и можене. Някои от тях са отлични ученици, които са в елитни училища. Това
мотивира и останалите да се стараят да ги настигат.
„В училище обучението, общуването и знанието са съвсем различни. Когато са заедно в свободното си време и общуват помежду си, децата се влияят едно от друго – твърди Веселка Лилова. – Колегите също се стараят да подпомагат тези положителни процеси и да насърчават реализацията на всяко дете. Понякога изкарваме в двора на общежитието музикална колона и децата танцуват хора, играят се баскетбол, бадминтон, дартс. Въобще има моменти, в които децата общуват по различен начин. Не се познават с всички, но разширяват контактите си. Много се радвам, че колегите преживяват всичко, което се случва с децата, и са част от живота им. Когато изпращахме абитуриентите, педагозите се прегръщаха с тези пораснали вече деца. Виждат се и радост, и тъга, и удовлетворение от това, което са постигнали.“
Педагозите и възпитателите от плевенското общежитие продължават да работят със своите възпитаници и по време на пандемията в онлайн среда. Консултират ги, организират различни занимания, но най-вече им помагат при ученето и с домашните.
Вероятно затова желаещите да бъдат настанени в общежитието, са много. Но приемът се осъществява при заявено желание на деца от малки населени места, които са решили да учат в големия град. Екипът се старае да ги подбира така, че да могат по-лесно да се адаптират и да живеят в спокойна среда.
По идея на младите възрожденци наесен ще бъде дадено име на общежитието, което ще бъде съпроводено с много събития и инициативи. Негов патрон ще бъде Данаил Попов – емблематична фигура за Плевен. Той е изтъкнат представител на националноосвободителното движение от периода на Българското възраждане. Пръв съидейник и деен съратник на Васил Левски при изграждане на Вътрешната революционна организация.
С неговото съдействие през май 1869 г. Васил Левски създава в Плевен първия в страната местен революционен комитет, с което поставя началото на изграждане на организацията.
Веселка Лилова планира да организира и фестивал, на който да покани колегите си от другите самостоятелни общежития от цялата страна за творчество, спортни игри и всичко, свързано с инициативите на младите хора.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg