Проектният докторант със стипендия в пъти по-висока от държавната
Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за висше образование публикува за обществено обсъждане до 11 август екипът на служебния министър чл.-кор. проф. Николай Денков. В интервю за
в. „Аз-буки“ той споделя, че следващата крачка към утвърждаване на науката в българските висши училища е въвеждането на статута на т.нар. „проектни докторанти“. Това означава, че образователната и научна степен „доктор“ ще се придобива чрез работа по научноизследователски проекти. Докторантите в продължение най-малко на три години ще се обучават и ще работят в редовна форма с договор между висшето училище или научна организация и ръководителя на проекта. Заплащането им ще бъде въз основа на извършената работа и според условията на договора. И може да се окаже, че е в пъти повече от докторантската стипендия, отпускана от държавата – 500 лв.
Проектните докторанти ще се приемат след обявяване на конкурс и това може да става по всяко време на годината, извън утвърдените от МС бройки за съответната година.
Крачка в посока по-тясно партньорство между висшите училища и увеличаване на изследователския им капацитет е и възможността две или повече от тях да обучават съвместно студенти. Става дума за обучение по мултидисциплинарни специалности, важни за икономиката и обществото. Различните дисциплини ще се изучават във възможно най-подходящото и с най-висока оценка в даденото професионално направление висше училище. Това е стъпка в посока повишаване качеството на образователния процес. За обучението ще се използват общи ресурси и академичен капацитет. То ще се води по специалности от нерегулирани професии и в професионални направления, за които всяко
от висшите училища има акредитация.
Приемът ще се осъществява в рамките на утвърдените места за професионалното направление на координиращото висше училище.
А издаваните дипломи могат да бъдат съвместни, издавани от университетите партньори.
Предложеният проект на Закон за изменение и допълнение на ЗВО е съобразен с приетата от Народното събрание Стратегия за развитие на висшето образование в Република България за периода 2021 – 2030 година. Водещи принципи в Стратегията са приемственост и иновативност в системата за висше образование при гарантиране на академичната автономия. Като една от ключовите цели в Стратегията във връзка с подобряване структурата и ефикасността на висшето образование се разглежда свързаността между висшите училища в страната и споделяне на общи ресурси за обучение и научни изследвания за постигане на по-високо качество на преподаването и научните резултати, включително и в мултидисциплинарните специалности. Свързаността на висшите училища е обект и на одобрените от министъра на образованието и науката политики за развитие на всяко едно от държавните висши училища, въведени с промените в Закона за висшето образование от 2020 г.
Като друга приоритетна цел на Стратегията за развитие на висшето образование за периода 2021 – 2030 г.
се дефинира и активизирането на фундаменталните и приложните научни изследвания
във висшите училища, развитието на иновациите и предприемаческите умения на студентите и преподавателите и превръщането на научните изследвания и иновациите в интегрална част от висшето образование.
Законът за изменение и допълнение на ЗВО води след себе си и промени в Закона за развитие на академичния състав. С конкретизирането на определени разпоредби в него се очаква усъвършенстване на процедурите за академично израстване на научно-преподавателския състав във висшите училища и учените от научните организации.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg