Когнитивните способности на четиримесечните гарвани са като на възрастни големи маймуни, сочи изследване на учени от Германския университет в Оснабрюк. Те провеждат редица експерименти с гарвани на възраст 4, 8, 12 и 16 месеца, отгледани от хора – за пространствена памет, за комуникативни способности и капацитет за учене. Проверяват и способността им да разбират относителни числа и събиране, както и да се ориентират, че някакъв предмет съществува и когато не се вижда. След това сравняват уменията на птиците с тези на шимпанзета и орангутани. В резултат учените установяват, че птиците имат развити когнитивни умения още на четири месеца, които са сравними с тези на възрастни маймуни.
В рамките на тестовете изследователите скриват храна под чашки и ги разместват, за да видят дали птиците могат да я проследят. и те се представят отлично. Освен това пернатите разбират също какво е количество, причина и ефект, и проявяват умения за социално учене и комуникации като на шимпанзетата или орангутаните.
В края на миналата година две статии в сп. Science разкриват, че всъщност птиците имат мозък, който е много по-подобен на нашия, отколкото се смята досега. Години наред се предполага, че мозъкът на птиците е ограничен във функциите си, тъй като му липсва неокортекс. Оказва се, че на клетъчно ниво мозъчната им област има структура, подобна на тази на кората на бозайниците, което обяснява защо много птици проявяват интелигентно поведение и способности, които отдавна объркват учените.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg