Виртуалното събитие е по-достъпно и приобщаващо и позволява участието на по-широка аудитория
На всеки две години на едно място се събират хиляди младежи от целия Европейски съюз, за да обсъдят и споделят своите идеи за бъдещето на Европа. Четвъртото издание на срещата на европейската младеж (European Youth Event – EYE), което трябваше да се проведе в седалището на Европейския парламент в Страсбург на 29 и 30 май 2020 г., е заменено от виртуално събитие.
„EYE онлайн“ се провежда от 25 до 29 май, когато млади хора от цяла Европа и извън нея имат възможността да се запознаят дистанционно и да обменят мнения с високопоставени политици, експерти, законодатели, активисти и инфлуенсъри. Събитието търси отговори на въпроси на младите хора, свързани с ролята на ЕС в контекста на кризата с COVID-19, като част от кампанията #ЕвропаСрещуCovid19.
Участниците имат възможността да дебатират с председателя на ЕП Давид Сасоли, зам.-председателите на ЕП Катарина Барли и Отмар Карас, председателя на Европейската централна банка Кристин Лагард, както и с редица еврокомисари и евродепутати.
„Стремим се да откриваме възможности дори в трудните моменти. „EYE онлайн“ извежда европейското младежко събитие на следващо ниво, като позволява на още повече млади хора да участват в демократичния дебат и да изразят своите идеи за бъдещето на Европа. Така EYE става още по-достъпно и приобщаващо за всички“, каза председателят на ЕП Давид Сасоли.
Програмата на „EYE
онлайн“ включва няколко интерактивни сесии: дебат с ключови европейски законодатели, сесии за това какво представлява работата на един евродепутат или устен преводач, и няколко дискусионни групи на различни теми.
Давид Сасоли ще участва в закриването на събитието, озаглавено „В обувките на председателя на ЕП“, на 29 май. Очаква се да представи ежедневната си работа, особено в тези предизвикателни времена, както и отговора на ЕП във връзка с COVID-19 и пътя напред след настоящата криза. А Кристин Лагард ще говори за въздействието на пандемията върху хората, предприятията и банките.
Участниците имат възможност, без да напускат дома си, да споделят мнения за това как младите хора могат да влияят върху
оформянето на политики след COVID-19. Други сесии обхващат въздействието на коронавируса върху младежката мобилност, по-специално програмите „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“, върху пазара на труда, неравенствата в здравеопазването, както и извънредното положение по отношение на климата.
Онлайн изданието на EYE има за цел да отговори на очакванията на повече от 13 000 младежи, които са регистрирани за срещата през май. То позволява участието на по-широка публика, тъй като се предава пряко във фейсбук страницата на EYE. Към момента дейностите от събитието са имали повече от 500 000 гледания онлайн.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg