Министрите на науката виртуално обсъдиха и подкрепиха единен план за действие в ЕС
Министрите на науката единодушно подкрепиха Плана за действие ERAvsCorona (Европейско научноизследователско пространство срещу коронавируса). Това стана ясно след виртуалното обсъждане как да продължи координираният отговор на ЕС в областта на науката и иновациите в борбата с коронавируса. Това съобщи българският еврокомисар по иновации, изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел.
Планът предвижда няколко мерки, сред които координиране на финансирането на научни изследвания и иновации, свързани с пандемията; подкрепа за широкомащабни клинични изпитвания на терапии; мобилизиране на средства в подкрепа на обществото и осигуряване на по-високо равнище на готовност на здравните системи; увеличаване на подкрепата за иновативните компании; създаване на възможности за допълнителна подкрепа на предприеманите мерки срещу коронавируса в областта на научните изследвания и иновациите.
Една такава мярка предвижда създаването на платформа ERAvsCorona, която да събира и предоставя на едно място информация за всички текущи инициативи за финансиране на научните изследвания и иновациите в областта на COVID-19, казва Мария Габриел. Сред другите мерки е създаването на работна група на високо равнище в областта на научните изследвания и иновациите относно коронавируса, осигуряване на достъп до инфраструктура за извършване на научни изследвания, създаване на платформа за обмен на научноизследователски данни и организиране на общоевропейски хакатон с цел мобилизиране на европейските новатори и гражданското общество.
Към момента Планът за действие обхваща само първите най-спешни инициативи срещу разпространението на коронавируса, уточнява българският еврокомисар. Планът ще бъде редовно актуализиран с допълнителни действия в областта на научните изследвания и иновациите за справяне с кризата с COVID-19.
„Сега повече от всякога трябва да обединим усилията си и заедно да ускорим развитието на иновациите, основани на фундаментални научни изследвания. Това трябва да стане чрез подкрепа на млади изследователи и насърчаване на тяхната научна кариера. Необходимо е да засилим работата и върху т.нар. „отворена наука“. Тя ще ни помогне да се справяме с бъдещи предизвикателства и да гарантираме икономическите интереси на ЕС“. Това каза заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева по време на видеоконференцията.
Заместник-министър Ангелиева смята, че Европа трябва да е независима по отношение на научните изследвания. Тя допълни, че за да е по-голяма ефективността на инвестициите в научни разработки, трябва да се избягват фрагментацията и дублирането.
„В момента България картографира целия си научен капацитет, включително по отношение на инфраструктурата и оборудването“, допълни заместник-министърът. По думите ѝ е необходима гъвкавост за осигуряване на по-бързо финансиране и по-леки административни процедури по отношение на проектните предложения, свързани с COVID-19. „Трябва да работим и за по-добра комуникация между научната общност и обществото“, завърши заместник-министърът.
В рамките на заседанието представителите на държавите членки обмениха информация за предприетите от всяка страна мерки в научноизследователски и иновационен план. Европейските министри се обединиха около тезата за необходимостта от координирано сътрудничество.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg