Николай КЪНЧЕВ
Българите вярват, че ваксините ще окажат положително влияние върху живота ни в бъдеще, но ги е страх да се ваксинират срещу коронавирус днес. Ще разчитат на новите технологии и изкуствения интелект, стига това да не е веднага, показва проучване на „Евробарометър“.
Дали пък тези нагласи не обясняват родни изрази като „горе-долу“ или „напред-назад“? Има много примери в чуждите езици, когато повторено отрицание има положителен смисъл, но едва ли има друг език, в който двойно съгласие да значи отрицание – като българското „да-да!“. Подобни произведения на речта са изцяло нашенски патент и дават не само колорит, но и ноу-хау на Европа. И ако леко „извъртим“ нещата – дори ни изстрелват с едни гърди напред в научноизследователската област.
Нека обаче да спрем със словесните финтове и да погледнем реалистично анализа на „Евробарометър“. Българите, заедно с останалите жители на Стария континент, следят с най-голям интерес новостите в областта на здравеопазването, медицинските грижи и борбата с промените на климата. В същото време, в ЕС смятат, че Европа изостава от Китай, Япония и САЩ по отношение на откритията и научните знания. Но вярват, че учените ни съвестно се стремят да наваксат изоставането.
Стигаме и до последния въпрос: като знаем кой (и как) произвежда бъдещите учени – знаем ли кой (и как) подготвя образованието си за това предизвикателство? От няколко години българската образователна система залага на STEM обучението и на възможностите за повишаване на функционалната грамотност. Тоест на практическата подготовка за добър старт в живота. Важно е да можем и ние – учители и родители, заедно с децата да „хванем“ тази възможност. Вместо да викаме неволята, да запретнем ръкави и заедно да градим по-добро бъдеще за всички. Към време, когато ще казваме „горе“ много по-често, отколкото „долу“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg