„България се ваксинира – информирай се, ваксинирай се, прегърни живота!“ е името на информационната кампания, която организира в България Представителството на ЕК у нас. Тя допълва усилията на здравните власти при информирането на гражданите за ползите от имунизирането срещу коронавирус и се осъществява с подкрепата на Министерството на здравеопазването и в партньорство с Българския лекарски съюз, Световната здравна организация, УНИЦЕФ, Националното сдружение на общините и др.
В рамките на кампанията ще се излъчват видеоклипове, послания за радио слушателите и други визуални комуникационни материали, благодарение на които се очаква повече българи да научат за ваксините от лекарите и от медицинските експерти. Обща цел в Европа е ваксинирането на поне 70% от възрастното население на всяка държава членка, за което е необходимо повишаване доверието на гражданите.
Кампанията у нас цели с положителни послания да насърчи и информира онази част от българските граждани, които все още имат колебания относно ваксинирането, както сочат последните социологически данни на „Евробарометър“ от февруари 2021 г.
Според проучването българите декларират значително по-ниска готовност да се ваксинират срещу коронавирус в сравнение с гражданите на ЕС. Около две трети от българите (62%) изразяват съмнение в безопасността на ваксините поради бързото им разработ-
ване. Убеждението, че съществуват дълготрайни странични ефекти от тях, които все още не са известни, е нагласа, разпространена в еднаква степен сред българските (65%) и европейските (67%) граждани. Българите (54%) обаче са в по-малка степен склонни да гледат оптимистично на потенциала на ваксините да доведат епидемията докрай в сравнение с гражданите на ЕС (70%).
Делът на българските граждани, които считат, че ЕС има ключова роля в осигуряването на достъп до ваксини, е значителен (87%) и по-висок от този на средноевропейско равнище (69%).
Здравеопазването и икономическата ситуация се разглеждат като основните проблеми на ЕС в контекста на епидемията от коронавирус.
Повечето граждани в България се информират за политиките на ЕС предимно от телевизията, интернет, социалните мрежи и разговори с роднини, приятели, колеги според друг акцент от социологическото изследване.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg