Видинското СУ „Цар Симеон Велики“ успешно се справя с предизвикателството, наречено дистанционно обучение. Ученици и учители активно работят с програмата Teams на Microsoft – не само че 90% от учебния процес се осъществява посредством тази програма, но чрез нея вече се провежда втори педагогически съвет.
В него участие вземат 58 преподаватели. Темите в дневния ред ясно отразяват новата среда, в която българските училища работят, коментира директорът на училището Венцислав Станев.Обект на дискусията онлайн са въпросите за приемане на правила за онлайн общуване по време на провеждане на педагогически съвети чрез електронната платформа Microsoft Teams, процедури за действие спрямо ученици, пречещи на провеждането на дистанционно обучение или които не се включват в него, напредъкът при използването на електронни платформи и др.
„На практика, за нас почти няма разлика в сравнение с нормалното протичане на такъв съвет. За щастие, ние сме от училищата, разполагащи с всичко необходимо, за да работим онлайн“, пояснява Венцислав Станев. По време на педагогическия съвет той е единственият човек в сградата на училището – колегите му участват в заседанието от домовете си.
Станев споделя, че училището има с какво да се гордее по отношение организацията на учебния процес. „Учениците работят, учителите работят – наистина постигнахме много добри резултати. Изумен съм колко много се подкрепят колегите, споделят опит – това, което се случва, е прекрасно“, казва директорът. Допълва, че нещата стоят добре и при по-малките ученици, които са силно мотивирани, а и родителите, бабите и дядовците им са покрай тях и им помагат.
Венцислав Станев разказва, че сутринта преди педагогическия съвет е имал час със свои ученици в XIб клас – от 23-ма ученици 21 са били във виртуалната класна стая. „Имаме малки притеснения, че дори леко прекаляваме с информацията, която даваме на учениците“, споделя директорът.
От почти 1000 на брой ученици, които се обучават в училището, само 83-ма нямат необходимите технически условия за равнопоставено участие в дистанционното обучение, казва Станев. „Опитваме се и чрез други канали да ги включим. Има и малка група ученици, които трудно въвличаме в учебния процес. Но като цяло, според мен нещата вървят добре“, коментира той.
Тази година СУ „Цар Симеон Велики“ се готвеше особено тържествено да отбележи патронния си празник на 11 май. Идеята на ръководството е тогава учениците да влязат отново в изцяло модернизираната сграда на своето училище, която е паметник на културата и е строена в далечната 1923 г. Мащабният ремонт вече е на своя финал. В момента се внасят новите мебели за класните стаи. Но засега те ще останат пусти.
Много добре се работи с платформата Microsoft Teams, и то не само в Средно училище „Цар Симеон Велики“, коментира началникът на Регионалното управление на образованието – Видин, Веселка Асенова. Тя посочва, че вече и служителите на РУО имат акаунти за платформата. Асенова отбеляза, че СУ„Цар Симеон Велики“ е облагодетелствано от факта, че част от колектива му е Цветанка Стоянова, която е ръководител направление ИКТ. „Искам да благодаря на г-жа Стоянова, която е един от обучителите в платформата edumon.bg – тя направи пет обучения, които са качени на тази платформа. Нейният принос е отбелязан от Министерството на образованието и науката. Стоянова винаги е била в крак с най-новото в информационните технологии. Освен че направи тези пет обучения, тя проведе отделно шест обучения на своите колеги в СУ „Цар Симеон Велики“, обяснява началникът на РУО – Видин.
„Искам да благодаря за пореден път на колегите в училищата, на родителите, на учениците за целия труд, който полагат. За наистина кратко време всички се пренастроихме за обучение по нов начин, но изключително отговарящ на тенденциите на XXI век“, категорична е началникът на РУО – Видин.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg