Изглежда, животът на вулканичен остров придава червеникав оттенък на ушите на забулените сови. Средата с високо съдържание на сяра на тези острови влияе върху оцветяването на птиците, съобщават изследователи в Journal of Biogeography. По-тъмните пера може да играят роля и в детоксикацията на вредните химикали на основата на сяра или да помогнат на совите да се слеят по-добре с фона на гората на островите. Констатациите са сред първите доказателства, че източниците на сяра в околната среда, като почвата, могат да повлияят на цвета на козината или перата.
Забулените сови (Tyto alba) се срещат на повечето континенти и на много острови. Оперението им варира значително по света, като коремът може да бъде от почти напълно бял до много тъмен меден цвят.
През 2021 г. еволюционният еколог Андреа Романо и неговите колеги откриват, че забулените сови на някои острови са по-бледи от популациите на континента. „Такава разлика обаче изчезва на малки и отдалечени острови и архипелази, където в някои случаи совите са по-тъмни от континенталните“, казва Романо от Университета в Милано.
Изследователите се чудят дали има нещо специално в тези по-малки, изолирани острови, което причинява промяна на цветовия модел на совите. Много от отдалечените острови са с вулканичен произход, като вулканите зареждат въздуха и почвата със серен диоксид. Сярата също играе решаваща роля в развитието на някои меланинови пигменти. Например феомеланинът, който е биохимично изграден с помощта на серни съединения, придава червеникав оттенък на меките тъкани на гръбначните животни. Някои проучвания свързват богатите на сяра диети или изкуствени източници на сяра като замърсяването с оперението и цвета на козината, казва Романо. Научният екип предполага, че вулканична среда, богата на сяра, може да стимулира у совите производството на повече феомеланин.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg