Постигането на качествен образователен процес е една от първите цели, която си поставя като директор Веска Илиева. От тази учебна година тя поема ръководството на ОУ „Христо Ботев“ – с. Янково, община Смядово, област Шумен. През юли печели обявения от РУО – Шумен, конкурс и оттогава не спира да преодолява постоянно възникващи предизвикателства. За кратко време с финансовата помощ на Община Смядово успява да пригоди санитарните помещения в столовата към противоепидемичните изисквания на РЗИ, свързани с COVID-19. Изгражда и мрежа от видеонаблюдение, която да превърне школото в безопасна среда за учещите там 31 ученици от I до VII клас в смесени паралелки.
„Тази учебна година е истинско предизвикателство за мен, а мисля и за всеки директор. Въвеждането на всички изисквания за безопасност на здравето в училище, както и подготовката за преминаване към обучение в електронна среда са двете неща, към които пристъпих първо. В момента всички деца са обхванати и обучението от дистанция се осъществява без проблем“, споделя Веска Илиева. Надява се, докато то продължава, атмосферните условия да позволят извършването на замисления ремонт на покрива. А оправянето на занемарения от години покрив е наложително, тъй като при дъжд тече в компютърния кабинет.
„Част от парите за първоначалните дейности, като подмяна на ламарини и керемиди, вече са осигурени от Община Смядово. Без подкрепата на местната администрация трудно бихме се справили“, с благодарност коментира директорът на основното училище в село Янково.
С встъпването си в длъжност въвежда електронния дневник и униформа за учениците и осемте преподаватели, което спомага учители и ученици да се впишат с гордост в една общност. Веска Илиева е в образователната система вече 15 години. Започва като преподавател по български език и литература, води часове и по руски език. Непрекъснато надгражда своите опит и умения, като през годините завършва „Предучилищна и начална педагогика“, „Компютърни системи и технологии“ и „Управление на образованието“. Надява се, че това ще даде възможността да се развие като управленец и с екипа си да разработи съвременни програми за факултативни и избираеми форми за придобиване на компетентности, които да съответстват на потребностите и интересите на учениците.
Прилагането на различни форми на обучение ще даде достъп до образованието на повече деца и ще помогне за предотвратяването на преждевременното отпадане от образователната система. Успешно защитава проект пред Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства. Дейностите по него предвиждат интензивна работа с деца и родители. „За да бъдат постигнати тези приоритети, които в училище определяме като мисия, искам да модернизираме учебната и спортната база. Не на последно място, ще работим и за усъвършенстване на екипа от специалисти, които да осъществяват обща и допълнителна подкрепа на деца и ученици, а и на родители“, коментира Веска Илиева.
И допълва, че това се постига с учители, които харесват професията си и успешно прилагат стандартите на Закона за предучилищното и училищното образование. „А за поддържане на позитивен микроклимат нашата училищна общност се ръководи от правилата на Етичния кодекс“, отбелязва тя.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg