140 дръвчета засаждат учениците от ОУ „Св. Кл. Охридски“ в Павликени
Основно училище „Св. Климент Охридски“ в Павликени навърши 140 години. Честването на юбилея продължава точно година – от 25 ноември 2019 г. до 25 ноември 2020 г. – датата, на която е патронният празник.
„С децата говорихме, че за разлика от рождения ден на човек, който се празнува един ден, този на училището се отбелязва цяла година – казва директорката Радка Станева. – Организирахме много инициативи за годишнината. Председател на инициативния комитет за юбилея е кметът на града инж. Емануил Манолов. За съжаление, се наложи да направим много промени в предвидените прояви заради извънредното положение.
Сред по-мащабните събития за юбилея е засаждането на 140 дървета, в което се включват всички ученици, както и родителите на най-малките от тях. Павликени не е голям град, но има много хубави паркови пространства, подчертава директорката. Общината осигурява посадъчния материал и определя къде да бъдат засадени дръвчетата. Това става в парка, свързващ центъра на Павликени със зоопарка – единствения в България, в който са показани животни от рода патагонска мара (вид едър южноамерикански гризач), както и мечки, вълци, чакали, щрауси, кенгуру и други животни.
Организират се и много конкурси. От ОУ „Св. Климент Охридски“ отправят покана към всички училища в България със същия патрон да се включат в конкурс за рисунка на тема „Моят пъстър детски свят“. Откликват 9 училища от България и едно от САЩ. С най-добрите творби е подредена изложба във фоайето на училището, а на неговия сайт може да се види и виртуалната изложба. За първи път се организира и фестивал на детската песен „Всичко е музика“.
„Много различен е този фестивал, защото е предназначен за децата със специални образователни потребности – казва Радка Станева. – Тук отново се включиха училища от цялата страна – от Смолян, Велинград, Лясковец, Горна Оряховица, Враца. Журито трябваше да се председателства от певицата Росица Кирилова. „Всичко е музика“ е името на песен на нейния съпруг Георги Начев и те ни разрешиха тя да стане песен на фестивала. При нас се учат около 30 деца със СОП и търсехме възможност да им дадем шанс за изява. И тъй като за такива деца вече има конкурси за рисунки и апликации, се насочихме към музиката.“
Всички ученици от училището се включват в пробега на 140 метра в състезание на градския стадион, което преминава при голям интерес. Състезанието е изтеглено на по-ранна дата, за да се проведе преди сегашната карантина, за да могат всички да бъдат заедно.
Децата от прогимназиалния етап преписват на ръка 140 стихотворения от български автори. Целта е да се насочи вниманието към нашите големи поети. Провежда се и традиционната Климентова вечер. Организирани са интерактивни състезания по български език и литература. За най-малките има конкурс за литературно творчество, конкурс за знания, в които са комбинирани въпроси от различни области, както и карнавал на приказните герои с много хубави костюми.
Гвоздей в програмата е и театърът на английски език – куклена постановка, подготвена от по-големите ученици за най-малките. Провеждат се традиционни училищни турнири по футбол и волейбол, щафетни игри. Юбилейният концерт е в електрона среда. От старите албуми са подбрани 140 снимки, които представят накратко историята на училището във филм, озвучен от актьора Христо Узунов.
„Много голям интерес и широк отзвук имаше и една нетрадиционна проява като конкурса за родословно дърво „Моят род е моята гордост“ – разказва Радка Станева. – Нашето градче е малко, спираха ме роднини, родители на наши ученици, които ме поздравяваха за инициативата. В осъществяването на идеята децата работиха заедно със своите родители. Те трябваше да представят родословно дърво по избран от тях начин и се получиха много интересни проекти. До финала стигнаха 21 родословни дървета. Имаше компютърна презентация, няколко пространствени модела от стиропор, от картон със снимки на рода, родословно дърво в традиционен вид. Отличихме най-атрактивните, както и онези, които бяха стигнали най-назад във времето в проучването на рода – до седмо коляно, както казват бабите. Наградени бяха учениците, в чиито родове има най-много родственици, учили в нашето училище. Всички семейства поискаха да приберат и съхранят своето родословно дърво.“
В училището започва и проект за дворното пространство с преподавателя по изобразително изкуство Тошко Дончев. Направени до три куцанки – варианти на популярната игра „Дама“. По идея на директорката пак на двора е изрисувана площадка като играта „Не се сърди, човече“, но е свързана с щафетни игри, които се изпълняват от 4 отбора. Работата ще продължи напролет – предстои да се направят Слънчевата система с планетите, земното кълбо с континентите и карта на България с областните центрове.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg