
В логото на Националния парк „Централен Балкан“ присъства достолепна красавица – кафявата мечка. Това, разбира се, не е случайно, защото най-едрият бозайник у нас обитава всичките 9 резервата, разположени в третата по големина защитена територия в България. Националният парк заема 72 000 хектара от Централна Стара планина. Истинско богатство от защитени от Закона за биологичното разнообразие растителни и животински видове, вековни гори, ждрела и спиращи дъха гледки. С тях българските ученици могат да се запознаят благодарение на образователната програма „Паркът като класна стая“ на Дирекция „Национален парк „Централен Балкан“.
„Кафявата мечка – позната и непозната“ е един от тематичните уроци,
които намиращата се в Габрово Дирекция предлага като част от първото направление на своята програма.
„Осъществяваме „Паркът като класна стая“ в две направления: „Да се запознаем – Национален парк „Централен Балкан“ and „С рейнджър в „Централен Балкан“, уточнява за „Аз-буки“ Десислава Цвяткова, младши експерт в Дирекцията. В първото направление се представят теми и материали, свързани с природата, нейната защита, ресурси и услуги, както и с дейността и ролята на Дирекцията. Прилагат се беседи, практически занимания, състезания, игри, прожекции на филми. Прави се и демонстрация на оборудването, използвано от парковите служители.
„Нашата цел е след участие в проява от образователната ни програма най-вече детската и младежката аудитория да е по-запозната с природните особености на защитената територия, с правилата в нея, с датите от природозащитния календар, както и да изградят екологосъобразно мислене и начин на живот“, подчертава Цвяткова.
Пояснява още, че дейностите по този модул от програмата могат да се осъществят в учебно-информационния им център, в т.нар. Зелена класна стая, или в централния офис на Дирекцията в Габрово. Освен това техни служители могат да посетят на място учениците и да проведат занимания на открито или закрито според сезона.
„Всяка година изпращаме писмо до училища в различни области за включване в образователната програма и приканваме учителите да предоставят на своите ученици невероятната възможност да се докоснат до природата на парк „Централен Балкан“ и да научат повече за нея по различен начин“, казва Десислава Цвяткова.
Модулът „Да се запознаем – Национален парк „Централен Балкан“ предлага и тематични уроци за птиците и животинското царство, туристическата подготовка за планината, хранителните вериги в природата и други, дори по избор на учениците.
Девет маршрута очакват любителите на походите във втория модул на Програмата,
наречен „С рейнджър в „Централен Балкан“. Посещението на Парка от организирани групи деца и ученици става съвместно с парков служител, който изнася беседа за интересните места по избрания маршрут, за обитателите в Централна Стара планина и необходимостта от нейното опазване. Посещенията са вид еднодневни излети по един от деветте маршрута, уточнени по график и при установен предварителен контакт с Дирекцията.
Участниците трябва да си носят вода, храна за обяд, да са подходящо екипирани
с облекло и обувки за планински условия, да са физически здрави. На 10 деца в група трябва да има осигурен по един ръководител, а преди тръгването задължително се провежда инструктаж.
Всяка година около Световния ден на рейнджъра – 31 юли, дирекцията на Парка, съвместно с Природонаучния музей – село Черни Осъм, и Националното училище за планински водачи, организират и празник, посветен на работата на парковите охранители под наслов „Бъди рейнджър за един ден!“.
Желаещите да се включат в „Паркът като класна стая“, могат да се информират допълнително на интернет портала на Дирекцията – www.centralbalkan.bg. Оттам напомнят и за необходимостта от предварителна 7-дневна заявка за включване в някои от дейностите по Програмата.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg