Отборът на СУ „Христо Ботев“ – Сунгурларе, спечели за трета поредна година финала на Националното състезание по безопасност на движението по пътищата. Представителите на домакините – Александра Гъргова (IX клас), Антон Антонов (VIII клас), Адем Шопов (IX клас) и Десислав Атанасов (X клас), подготвени от учителите Йордан Станев и Красимир Динчев, постигнаха най-висок резултат и на писмения, и на практическия тест и с общ сбор от 159 точки заслужено вдигнаха отборната купа. Първенците обясняват новия си успех с много сериозната подготовка и постоянните тренировки.
Гости на надпреварата бяха служебният зам.-министър на образованието и науката Таня Михайлова, кметът на Сунгурларе Димитър Гавазов, началникът на РУО – Бургас, Петя Петрова, главният експерт от МОН Станислав Груев и старши експертът от Бургаското регионално управление на образованието Иван Бъчваров.
Общо 19 отбора със 76 участници – победители в областните кръгове на състезанието,
премериха знания и умения в двата кръга на националното състезание.
Второто място печели друг бивш победител в националния кръг – съставът на Професионалната техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово, който завършва със 141 точки.
Сред призьорите се нареждат и представителите на СУ „Козма Тричков“ – Враца, със 133 точки. Същият резултат записват и четвъртите – тимът на Средно училище с преподаване на немски език „Фридрих Шилер“ – Русе.
Във финалите се включват и отборите на ПГ по механоелектротехника „Акад. Ангел Балевски“ – Троян, СУ „Димитър Маринов“ – Лом, ПГ по високи технологии „Ал. Ст. Попов“ – София, СУ „Васил Левски“ – Главиница, ПГ по машиностроене – Пловдив, ПГ по компютърно моделиране и компютърни системи „Акад. Благовест Сендов“ – Варна, ПГ по техника и технологии „Христо Ботев“ – Смолян, ПГ по селско стопанство „Никола Пушкаров“ – Попово, СУ „Цар Симеон Велики“ – Видин, СУ „Георги Измирлиев“ – Горна Оряховица, ПГ по механотехника и транспорт „Н.Й. Вапцаров“ – Стара Загора, СУ „Христо Ботев“ – Нова Загора, СУ „Георги Бенковски“ – Пазарджик, ПГ по селско стопанство „Хан Аспарух“ – Исперих, и ПГ по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“ – Бургас.
Състезанието, което от четири години е в Националния календар на МОН, протече отново с изключително много емоции. Участниците първо трябваше да се справят с
писмен тест с въпроси от учебното съдържание в програмите за обучението по БДП.
В практическия етап велосипедистите (по двама от всеки отбор) трябваше да преминат през 13 препятствия, сред които имаше упражнение за ловкост – преместване на чаша с вода от една поставка на друга, сложен слалом между пет конуса, разположени на една ос, но на различно разстояние един от друг, преминаване през люлееща се дъска, през трионовидна дъска, обиколка на осморка и др.
Участниците бяха инструктирани непосредствено преди състезанието от председателя на Националната комисия д-р Милен Марков от Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“. А учители и жури отчетоха, че
с всяка изминала година интересът към участие в това състезание нараства.
То се провежда в сътрудничество с експерти по пътна безопасност и МВР. В журито, което създава и регламента на състезанието и оценява отборите, освен д-р Марков са доц. Дорхан Салиев от Техническия университет – София, и Ани Спасова, старши експерт по физическо възпитание и БДП в РУО – София-област.
Учениците се включват и в множество извънкласни инициативи, като само през отминалата 2023 година са проведени 8869 събития с участие 111 860 деца, ученици и учители.
„За първи път през 2024 г. има вече самостоятелна Национална програма „Безопасност на движението по пътищата“ с бюджет от 4 млн. лева,
с които ще се окаже подкрепа на обучението, ще се изградят и нови площадки за обучение по БДП“ – коментира зам.-министър Таня Михайлова. – Обучението по безопасност на движението по пътищата в детски градини и училища възпитава отговорни млади хора. За Министерството на образованието и науката тази тема е от изключително важно значение, защото нашата задача е освен да ви научим, да създадем и трайни навици за опазване на живота и здравето.“
Зам.-министър Михйлова посочи още, че ако този системен процес на обучение се превърне в част от възпитанието на учениците, те ще успеят да променят гражданското общество, което ще проявява нулева толерантност към нарушителите.
„Вие сте тези, които ще развиете отговорност и най-вече ще се научите как да пазите себе си и останалите участници в движението“, каза зам.-министърът и изрази увереност, че с придобитите знания учениците са по-мотивирани да променят и отношението на своите семейства към всичко, което се случва около нас.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg