Повече от 40 държави са проявили интерес за участие в първото издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект. Голяма част от тях вече са се регистрирали за участие в състезанието, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.
Надпреварата е инициирана от България и
ще събере от 9 до 15 август в Бургас най-талантливите ученици от цял свят в сферата на изкуствения интелект.
Състезанието ще се проведе с подкрепата на МОН и община Бургас. Негов основен партньор е Сдружението за олимпийски отбори по природни науки. Председател на инициативния комитет е инж. Александър Велинов – ръководител на Националния отбор по лингвистика, член на Борда на Международната олимпиада по лингвистика.
Олимпиадата съчетава
традиционния научен подход с последните постижения в изкуствения интелект.
Целта ѝ е да предизвика участниците да мислят критично, да трупат теоретични и практически знания, и да им даде перспектива за необятните възможности в тази област.
Международната олимпиада събира учени от водещи университети, които вече подготвят състезанията на надпреварата. Те ще представят най-новите си разработки в Бургас. Членовете на научната комисия на Олимпиадата са от водещи научни и образователни институции в света – „Оксфорд“ – Великобритания, Масачузетския институт по технологии – САЩ, Университета на Копенхаген – Дания, Университета на Улвърхемптън – Великобритания, Университета в Ланкастър – Великобритания, Университета по изкуствен интелект „Мохамед бин Заден“ – Обединените арабски емирства, Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Международната олимпиада по изкуствен интелект
ще се провежда всяка година,
като научната комисия ще обявява кои теми от изкуствения интелект ще бъдат застъпени на предстоящата олимпиада, и по този начин се осигурява винаги те да бъдат в крак с последните тенденции, изследвания и научни разработки. За тази година това ще бъдат машинното обучение, обработката на естествен език и компютърното зрение. Примерни задачи вече са достъпни на сайта на Олимпиадата.
„Изкуствен интелект не се учи в средния курс на образователните системи
като задължителен предмет никъде по света. В доста държави има различни видове извънкласни занимания и даже състезания, защото там са разбрали, че в съвсем скоро той ще навлезе в още по-голяма степен и ще е необходимо всеки да има основни понятия как работи и какво представлява. А това е дълъг процес, когато говорим за образователни системи и ще отнеме десетилетия.
Целта на състезанието е да научи учениците (а и не само тях) на основните принципи и понятия, които се използват в момента, да прокламира етичното и безопасно използване и да ограничи негативните влияния, които са неразделна част от всяка техническа и научна революция от такъв огромен мащаб“, коментира причините за началото на олимпиадата в този момент инж. Александър Велинов.
Състезанията в рамките на Олимпиадата са две – научно и практическо.
Научното състезание се състои от две части: първо се публикуват задачи, по които всеки отбор работи отдалечено няколко седмици преди напреварата. Тези задачи не са решени и нямат точен и ясен отговор, а са вид изследване, в което целта е да се прецени кои от отборите са „стигнали най-далеч“. Много важно място заема и оптимизацията, тъй като изкуственият интелект изисква огромна компютърна мощност и в момента повечето учени и лаборатории работят в тази посока. За тази цел, и за да се гарантира обективност и равнопоставеност на всеки отбор, се предоставят еднакви ресурси в облака, на които те имат няколко седмици да оформят решението си и да предадат финална версия 7 дни преди началото на Олимпиадата.
В рамките на научния кръг по време на състезанието на отборите се дава допълнителна част към тези задания – тя ги надгражда, разширява или конкретизира и има за цел да установи и гарантира, че състезателите работят без външна намеса.
Второто състезание е практически кръг – в него отборите получават задачи, които са свързани с вече разработени приложения с изкуствен интелект и имат за цел да покажат границите, до които е стигнала науката към момента. Често такива задачи могат да включват елементи на опит да се направи определена задача с такъв софтуер, да се обясни или докаже защо не е възможно към днешна дата или да се хакне системата, разбира се, с етична цел и издържана теоретична обосновка.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg