„Приемствеността и перспективите за образованието в бъдещето е тема, която ни предоставя множество предизвикателства. Сред тях и как развитието на изкуствения интелект се вписва в образованието и може ли то да се развива само в технологична насока. Пред нас стои въпрос и не трябва ли образованието да бъде ориентирано повече към създаване на емоционална интелигентност, както и дали компетентностното образование трябва да преобладава над обикновеното натрупване на знание.“
С тези въпроси и проблеми служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков провокира участниците в шестата научно-практическа конференция „Образование за бъдеще – приемственост и перспективи“ и майсторски клас „Академия за директори“, които се проведоха в Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас, предава пресцентърът на МОН.
Сред официалните гости на събитието бяха областният управител проф. Мария Нейкова, Наталия Михалевска – началник на кабинета на министъра на образованието и науката, началникът на РУО – Бургас, Петя Петрова, представители на общината и др. Във форума участваха педагогически специалисти от всички етапи на образователната система – учители, директори на детски градини и училища, университетски преподаватели.
Кметът на община Бургас Димитър Николов посочи, че
Университетът и училищата са най-верни партньори на местната власт в осъществяването на образователните промени.
Той апелира и за повече децентрализация в сектора. „Защото всеки град се развива по свой начин и смятаме, че трябва да ни се дадат повече възможности за диверсификация на образователните процеси“, каза Димитър Николов.
Ректорът на Университета проф. д-р Христо Бозов посочи, че тази конференция изгражда мост между настоящето и бъдещето на бургаското образование. Той благодари на министъра за отделените средства, с които ще се направи ремонт на няколко университетски сгради. Благодарности отправи и към кмета и областния управител за съдействието и материалното подпомагане, които осигуряват на висшето училище.
„Задължени сме и на началника на РУО за оказаното съдействие за легализация на образователните документи на чуждестранните студенти, които се обучават и ще се обучават в нашия университет“, каза още ректорът.
Директорът на Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти доц. Красимира Димитрова посочи, че
целта на годишната конференция е да събере учени, учители, педагогически специалисти, докторанти и студенти,
за да обсъдят и представят съвременни изследвания, методи и практики в образованието, които да подпомогнат приемствеността и перспективите за бъдещото развитие на образователната система.
В рамките на форума министър Цоков посети новооткрития Студентски център. Беше представен проектът за изграждане на студентско пространство, допълващ цялостната концепция на място обединител за развиване на научна и художественотворческа дейност, представяне на иновативни идеи, стимулиране на спортна дейност, провеждане на открити уроци и др.
Предвижда се изграждане на три модерни беседки, амфитеатър, спортна зона, пейки и алеи. Зеленото пространство ще бъде захранено, разбира се, единствено със зелена енергия. Осъществяването на проекта ще укрепи и затвърди комуникацията между различните образователни структури като ги обедини, защото пътят към създаването на качествено обучение е един.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg