Пловдив е първият град в България, където вече има поставени три червени пейки, при това в училища. Те са символ на борбата срещу насилието над жени и са изключително популярни в цяла Европа. Инициативата е на фондация „Кураж“, която до момента е дарила три пейки на образователни институции в Града под тепетата.
Първата е поставена в Професионалната гимназия по облекло „Ана Май“, където преобладаващият брой ученици са момичета.
Следващата е монтирана в двора на Спортното училище „Васил Левски“. И това школо също не е избрано случайно, защото тъкмо спортът е едно от успешните средства за борба с агресията. Последни, но само засега, с алена пейка разполагат учителите и учениците от Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“.
„Червената пейка в много европейски страни е символ на празнотата, която жените, жертви на домашно насилие, оставят в обществото. Тези пейки много често се намират или в двора на училище, или в парк, или близо до общините и подканват гражданите да поседнат за минути размисъл. Но този размисъл да подтикне към действие, тоест всеки да се замисли дали в обществото жени и мъже са равнопоставени“, споделя авторът на инициативата за България Лучия Велева от фондация „Кураж“.
Тя вярва, че най-важната стъпка е да се възпитава у подрастващото поколение усещането и чувството за респект един към друг. Затова у нас символните пейки ще се намират в двора на училищата.
Покрай темата с насилието над жени от проекта WINGS („Криле“) се надяват да се повдига и все по-често въпросът за проблема с агресията между подрастващите, която поне в България се оказва сериозен проблем.
„С решение на ООН всяка година денят 25 ноември е отреден за международни инициативи, които да оцветим в червено, за да не забравяме за пролятата невинна кръв на стотици жени, а и да пазим и отстояваме правото им на живот и свободна воля. За съжаление, у нас много хора не знаят, че въобще има такъв ден. Живея в Италия и там на този ден чрез инициативата ни WINGS организираме щафета с червена лодка, която обикаля общините, разположени по бреговете на езерото Лаго Маджоре, и предаваме символично огъня на надеждата“, разказва Велева.
По думите ѝ обаче, само един ден не е достатъчен. Затова тя се опитва да провокира обществото, но най-вече младите хора, като ги включва в редица пърформанси и игри, които нагледно показват, че уви, все още жените са няколко крачки назад. А домашното насилие остава тема табу или по-лошото – жените, едва ли не, трябва да приемат насилието като балканска черта и дори като традиция.
Учителите и учениците в Пловдив сами избират мисли и цитати, които да бъдат поставени на видно място върху пейките.
Така например в Хуманитарната и в гимназия „Ана Май“ избират цитат от Стефан Цанев: „Не позволявай насилие над себе си – от цар или бог, от меч или от слово, дори от любов“.
В Спортното училище пък решават да цитират американския мислител и писатeл Ралф Улдо Емерсън: „Насилието не е власт, а липса на сила“.
През 2025-а още училища в Пловдив ще получат от вече популярните и у нас червени пейки. По план четвърта пейка ще бъде дарена за Деня на жената – 8 март.
„Иска ми се пейките да са само поводът, а истинската цел – размисли и конкретни действия, с които да се справим с тормоза над жените – коментира Велева. – Всички имаме право на мечти и не трябва да допускаме никой, по никакъв начин – с психологическо, физическо или вербално насилие, да ни лишава от тях“, добавя председателката на фондация „Кураж“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg