Област Бургас се оформя като лидер в споделянето на добри педагогически практики чрез организирането на най-много майсторски класове по Националната програма „Квалификация на педагогическите специалисти“ на Министерството на образованието и науката. Регионът излиза начело в страната с 15 майсторски класа. Голям брой от тези майсторски класове се провеждат в СУ „Христо Ботев“ – Карнобат, което е показател за водещата роля на училището в процеса на развитие и разпространение на иновативни методи на обучение, съобщават от Регионалното управление на образованието.
Лидерството на Бургаска област в този процес е не само израз на стремежа към иновации, но и на дългогодишна традиция в сътрудничество и професионално развитие, което я поставя в челните редици на образователната реформа в България. Това отразява културата на сътрудничество и обмен на опит между учителите в областта, а също така и устойчивостта на образователната система в региона.
Ключова роля имат и други учебни заведения в областта, които активно участват в Програмата и разработват свои майсторски класове. Сред тях са: СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Бургас, НЕГ „Гьоте“ – Бургас, СУ „Н. Й. Вапцаров“ – Айтос, СУ „Хр. Ботев“ – Айтос.
„Майсторските класове са насочени основно към развиването на четивната грамотност и уменията за извличане и анализ на информация, като акцентът е върху български език и литература, чужди езици и природни науки – споделя Петя Петрова, началник на РУО – Бургас. – Примерите на тези училища доказват значението на сътрудничеството и споделянето на знания за повишаване качеството на образованието в цялата област“, допълва тя.
В бургаската Немска гимназия „Гьоте“ бе първият от многото майсторски класове за учители.
„Майсторските класове са форма за квалификация на учителите и обмяна на добри практики. Нашата област много активно се включва в тази програма на Образователното министерство. Подходът „от учители – за учители“, който работи добре, цели да доведе до повишаване на квалификацията“ коментира директорът на Немската езикова гимназия „Гьоте“ Антоанета Христова. И допълва, че селекцията на учители, които да водят майсторските класове, започва още през лятото.
В Немската гимназия започва майсторски клас по български език и литература. „Нашият главен учител Катя Пухова, която е и преподавател по БЕЛ, бе подготвила програма, която е информативна, но включва и практически занятия с учителите по определени теми в литературния дискурс“, разяснява Христова.
Междувременно споделянето на добри практики върви и в посока към учениците.
Младежи от НЕГ „Гьоте“ и Професионалната гимназия по транспорт в града вземат участие в инициативата „Мениджър за един ден“. Учениците получават възможност да усетят как функционира Регионалното управление на образованието.
Симеон Иванов от НЕГ „Гьоте“ и Константин Георгиев от Професионалната гимназия по транспорт поемат ролята на началници на Регионалното управление на образованието. Двамата ученици участват в управленски срещи и обсъждания, свързани с организацията на образователната система в региона. Запознават се с ключови стратегически въпроси, като планирането на учебния процес, мониторинга на училищните дейности и прилагането на образователните политики на Министерството на образованието и науката.
Теодора Стоицова от НЕГ „Гьоте“ е назначена за старши експерт по български език и литература. Тя получава възможност да участва в срещи и обсъждания на актуални въпроси, свързани с прилагането на учебните програми, както и да сподели свои идеи за подобряване качеството на обучението.
В края на работния ден учениците споделят, че благодарение на придобития опит по-добре разбират как функционира образователната система и как се координира работата на институциите на регионално и на национално ниво.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg