Нова, изцяло обновена секция за приобщаващо образование пусна на сайта си Министерството на образованието и науката.
В нея има изчерпателна информация за възможностите, които дава образователната система на децата със специални образователни потребности.
Освен предишните линкове към наредби, потребителите могат за кратко време да се запознаят с цялата нормативна уредба, както и да намерят полезна информация за училищата и детските градини, разполагащи с групи за специални деца.
В раздела за подкрепа за личностно развитие са описани 4-те групи деца и ученици,
които имат право на такава подкрепа. Това не само децата със специални образователни потребности, но и тези в риск, с изявени дарби и с хронични заболявания.
Помощта за тях включва 5 групи дейности – работа по конкретен случай, рехабилитация, осигуряване на достъпна среда, предоставяне на обучение по специални предмети и ресурсно подпомагане.
Когато детската градина или училището не може да осигури ресурсното подпомагане на децата или учениците, то се осигурява от съответната община чрез центровете за подкрепа за личностно развитие или чрез възлагане на тези дейности на доставчици на социални услуги.
Когато и това е невъзможно, ресурсното подпомагане се осигурява от съответния регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование.
В секцията за приобщаващото образование има подраздели още за децата и учениците, търсещи или получили закрила, за децата мигранти и за децата от малцинства. Там потребителите могат да открият помагала за обучение по български език, тестове и учебни програми по български език и др.
Най-подробен e разделът за децата със специални образователни потребности.
В него е описано на каква подкрепа имат право те – работа по конкретен случай, рехабилитация, осигуряване на достъпна архитектурна среда и специализирано оборудване, предоставяне на обучение по специалните предмети за учениците със сензорни увреждания, ресурсно подпомагане.
Допълнителната подкрепа се предоставя след функционална оценка на индивидуалните потребности, която се извършва от екип за подкрепа за личностно развитие в детската градина или в училището.
Оценката се извършва до 3 месеца от началото на учебната година, като продължителността на оценяването е най-малко 14 дни. Изготвената от детската градина или училището оценка за предоставяне на допълнителна подкрепа подлежи на одобрение от областните регионални центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование (РЦПППО).
Родителите имат право да оспорят изготвената от детската градина или училището оценка, както и предложените мерки за допълнителна подкрепа, като в тези случаи регионалните екипи към РЦПППО организират повторна оценка на индивидуалните потребности на детето или ученика.
Конкретните дейности за допълнителна подкрепа за личностно развитие се определят с план за подкрепа на детето или ученика, който определя и часовете за ресурсно подпомагане.
На всяко дете и ученик със специални образователни потребности, за което е установена необходимост от ресурсно подпомагане, се осигурява ресурсен учител.
В новия раздел има много полезна информация какъв вид подкрепа могат да получат децата в зависимост от потребностите си
– при сензорни и/или неврологични увреждания и при множество увреждания децата имат право на ресурсен учител, рехабилитатор на слуха и говора, учител на деца и ученици с нарушено зрение, логопед, психолог, помощник на учителя.
При обучителни трудности следва да се осигури логопед, психолог, ресурсен учител, при прояви от аутистичния спектър – ресурсен учител, логопед, психолог, а при необходимост – сензорен терапевт и помощник на учителя, при емоционални и/или поведенчески затруднения – психолог и/или педагогически съветник, а при необходимост – помощник на учителя и психотерапевт и др.
Помощник на учителя се осигурява при повече от 3 деца или ученици със специални образователни потребности
в групата или паралелката, когато децата и учениците са с комплексни потребности и това е предвидено в плана за подкрепа на детето и ученика.
В раздела са описани още формите на обучение на специалните деца – дневна, индивидуална, комбинирана, самостоятелна, дистанционна, видовете институции, приемащи деца със специални потребности (в общообразователните училища и детските градини – в общи или специални групи, специалните училища, центровете за социална образователна подкрепа и др.), информация за изпитите и оценяването и др.
Дадени са и още полезни ресурси – като инструменти за оценка на индивидуалните потребности, за идентифициране на деца в риск, за изготвяне на индивидуални планове за обучение, методически ръководства за адаптиране на учебното съдържание, учебни помагала, ръководства за учители и терапевти, учебно-методически материали, променени образци на над 10 вида документи и др.
Особено полезни в новата секция са и трите нови интерактивни карти – едната показва къде се намират специалните училища в България с техните адреси, втората – къде са центровете за специална образователна подкрепа, а третата – в кои детски градини има групи за децата със специални потребности. Когато потребителят кликне върху тях, се появяват точните адреси, както и телефоните, на които отговарят въпросните центрове.
Картите могат да се открият на адрес https://www.mon.bg/maps/
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg