Мярката с премахването на таксите за студентите в държавните университети трябва да се съчетае с други мерки. Тази позиция изрази министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков пред Просветната комисия в НС в отговор на въпрос на нейния председател Красимир Вълчев, който попита има ли страната ни проблем с достъпа до висше образование и финансирането на калпак не слага ли край на политиката на защитените специалности.
Министър Цоков посочи, че това, че студентите няма да плащат такси, не означава, че ще се променят принципите от гледна точка на приема на кандидат-висшисти, т.е. университетите пак ще предлагат тези специалности, които преценят.
По думите му, от една страна, безплатното висше образование нарушава философията на приоритетните професионални направления, но от друга – от опита в последните години може да се направи извод, че не при всички направления, обявени за приоритетни, имаме увеличение на приема.
Докато при педагогика това се е случило,
при тежкото машиностроене и енергетиката например няма ръст на студентите.
Министърът заяви, че с премахването на таксите се запазват защитените специалности, както и стипендиите за тях, като държавата пак ще плаща за 12 студенти в дадена специалност, дори в нея да има само двама студенти. Запазва се студентското кредитиране, както и възможността за договори между студенти и работодатели. Той обаче се обяви за добавяне на други мерки заедно с въвеждане на безплатното висше образование.
„Аз съм „за“ това да се миксира с други мерки – като значително увеличаване на стипендиите в защитените и приоритетните специалности, да се изведат възможности за индивидуализиране на академичното израстване на всеки студент по отношение на образователното му развитие, да се увеличи издръжката за определени професионални направления и да се намали ножицата между тях“, посочи той.
Според него тази мярка трябва да се гледа не като отделен инструмент, а заедно с други елементи от системата на висшето образование, включително да се осигурят и
повече средства за увеличение на заплатите на преподавателите.
Относно въпрос за нуждата от по-голям контрол над висшите училища – във връзка с установените нарушения в ЮЗУ, министър Цоков посочи, че МОН се опитва да подхожда професионално и внимателно, отчитайки академичната автономия, на която лично той държи много.
„Имахме две срещи с ректора, удължихме времето за отговор с 1 месец – до 15 април, за да получим отговор за несъответствията, ще видим какво ще получим. Много е труден балансът за търсене на възможност за ефективен контрол и спазване на автономията. Позицията на МОН не е особено благоприятна, ние действаме достатъчно колегиално, срещаме се, търсим възможности да се подобрят нещата, без да се прилагат други административни мерки“, заяви той, призовавайки законодателят да помисли евентуално за други форми за регулиране на въпросния баланс.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg