"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Mathematics and Informatics
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Mathematics and Informatics
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 3, 2023

Инвестиции за ново качество на преподаването

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
18-01-2023
in Брой 3, 2023
A A

Създаването на един национален и три регионални STEM центъра със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост предвижда откритата процедура от Изпълнителната агенция „Програма за образование“. Тя е в изпълнение на политиката на Министерството на образованието и науката в областта на образованието и се финансира по Компонент 1 „Образование и умения“, инвестиция 1 „STEM центрове и иновации в образованието“ от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Процедурата се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз, от Механизма за възстановяване и устойчивост, като общият размер на финансирането е 37 067 000 лева с ДДС. Конкретен краен получател по процедурата е Националният STEM център. Крайният срок за кандидатстване е 13 февруари 2023 г.
Максималната продължителност на изпълнението на инвестицията е 40 месеца, но не по-късно от 31 май 2026 г.

Мисията на Националния STEM център е да подкрепя висококачественото обучение в областта
на науката, технологиите, инженерството и математиката и за професионално развитие за учителите

Основната цел на процедурата е изграждане на интегрирана образователна STEM среда от ново поколение, в която с помощта на съвременните технологии и въвеждането на нови методи на преподаване да се повишава интересът към науките и научните изследвания у учениците и за създаване на модел за учене, работа с научноизследователски методи и инструменти, внедряване на дигитални технологии и на ново учебно съдържание в посока интегриране на пред-
метните области от STEM, формиране на нагласи за развитие на иновациите и предприемачеството, ресурси и повишаване на квалификацията на учителите и подпомагане на тяхното професионално развитие.
Инвестицията в иновации с фокус върху STEM подпомага провежданите реформи в образователната система в страната и прилагането на компетентностния подход, заложени в Закона за пред-
училищното и училищното образование и Стратегическата рамка. Изпълнението на процедурата ще подпомогне развитието на училищната общност и повишаването на мотивацията за учене, ангажираността, уменията и постиженията на учениците. Същевременно ще се стимулират креативността, критичното, лингвистическото, математическото и технологичното мислене посредством експериментално, проектно, изследователско и предприемаческо обучение.
За постигане на тези цели ще бъде изграден Национален STEM център, който ще бъде основното звено за професионално развитие за учителите в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката. Целта на Центъра ще бъде да подпомага и консултира изграждането и развитието на STEM среда във всяко българско училище, като създава модел за учене, квалификация, работа с научноизследователски методи и инструменти. Мисията на Центъра е да изведе българското образование в международните класации за образование и постижения в STEM и да даде възможност на всички млади хора за мотивация и кариерно развитие в областта. В тясно сътрудничество с училищните STEM центрове Центърът ще гарантира обмена на добри практики между тях и ще създава полезни взаимодействия, включително мобилност на учители.
Водещата цел на инвестицията е до 2024 г. по-голямата част от учителите в областта на STEM да припознаят Центъра като основен източник на подкрепа за висококачественото STEM обучение, за подобряване, споделяне и непрекъснато развитие на практиката си в класната стая. За целта в Центъра ще функционира гореща линия за въпроси на учители, навлизащи и развиващи STEM преподаването в своите училища.
Националният STEM център ще следва утвърдена методика за извършване на научна експертиза и оценка на образователните ресурси, създадени от различни STEM екипи в училищата в цялата страна, преди те да бъдат качени и споделени с всички учители, обучители, директори, студенти в педагогически специалности, преподаватели и други експерти в електронен портал за споделяне на ресурси с е-библиотека. В същото време, млади изследователи от БАН и висшите училища могат да извършват в рамките на Центъра преподавателска дейност, като част от своите докторантски или постдокторантски задължения. Тази дейност, в зависимост от интересите и насоките на учените, може да бъде насочена към надарени ученици или преподаватели в средното образование, предоставяйки по този начин пряка връзка на средното училище със съвременната наука и подготвяйки самите млади изследователи за ролята на ментори.
Националният STEM център ще осигурява и среда за подготовка и обучение на националните олимпийски отбори по математика, информатика, природни науки, астрофизика, математическа лингвистика и други STEM състезания.
Националният STEM център е създаден на 21 юли 2021 г. като специализирано обслужващо звено към МОН. Съществен елемент за гарантиране високото качество на работата на Центъра ще бъде създаването на Координационен съвет съвместно със СУ „Св. Климент Охридски“, Българската академия на науките, педагогическите факултети в страната, природонаучните музеи и други организации. Той ще спомага за обмена на знания и опит между различните звена в страната, свързани с квалификация на педагогическите специалисти и директорите, и за иновативното обучение.
Изграждането на Национален STEM център предвижда основен ремонт на съществуващата сграда на бившия учебен център на МОН и на общежитието към него, закупуване на обзавеждане и оборудване за помещенията. Предвидени са максимални размери на разходите за основен ремонт на сградата на Националния STEM център от 4,5 млн. лв. с ДДС. За основен ремонт и обзавеждане на общежитието средствата могат да достигнат до 6 млн.лв. За обзавеждане и оборудване на лаборатории са разписани до 3 млн.лв., а за зали за обучения – 1 млн.лв.
Ще бъдат създадени Зала за дигитално изкуство (Digital Art) и аудио визуално изкуство; Лаборатория за природни науки; Лаборатория за зелени технологии и устойчиво развитие; лаборатория „Роботика и киберфизични системи“; лаборатория „Дизайн и 3D прототипиране“; лаборатория „Математика и информатика“; Учебна работилница (Maker Space) за ученици I – IV клас; Учебна работилница (Maker Space) за ученици V – XII клас; Работилница (цех) за производство на пособия и инструментариум в помощ на STEM обучения и уроци, които да се предоставят на всички училища; складови бази за STEM материали и зали за обучения и организиране на семинари и срещи.
В допълнение, към Националния STEM център ще се създадат 3 регионални STEM центъра. Те ще бъдат изградени върху съществуващи ученически бази – Националния детски комплекс с. Ястребино, Националния детски екологичен комплекс с. Ковачевци и в Хисаря. Те ще подпомагат Националния STEM център, като осигуряват условия за организиране и провеждане на конгреси, конференции, семинари, пленери и обучение на учители, педагогически специалисти и други, както и за
подготовка на деца и ученици за участие в национални и международни олимпиади, състезания, конкурси,
пленери и други форми на занимания по интереси.
А разпределянето на занятията и ресурсите в различни области ще позволи и по-добър обхват и достъп до новоизградените центрове за ученици, учители, деца и родители, вкл. на уязвими групи и роми.
Центровете се бъдат оформени като научноизследователски пространства, които ще съвместяват игровия и научния подход с цел стимулиране на креативността, изследователския подход и предприемаческото мислене у деца и младежи чрез организиране на занимания през учебните ваканции, летни школи и семинари, включително международни с цел оптимизиране на участието в обмен на добри практики, както и в програма „Еразъм+“.
В трите регионални STEM центъра задължително трябва да се обособят и оборудват поне 3 STEM лаборатории (по една във всеки STEM център) и поне 3 зали за обучение по STEM (по една във всеки STEM център), като например учебна работилница (Maker Space), лаборатории, кулинарни работилници, занаятчийски инсталации, зали за изложби с 3D, виртуална и добавена реалност, симулативни технологии и др. Дейността трябва да бъде насочена към изграждане на интерактивни инсталации, мотивиращи научни и игрови пространства, в които децата и младежите да могат да преживеят знанието, да експериментират с науката и да изработят решения на реални проблеми от живота.
За основен ремонт на сградите на регионалните STEM центрове са предвидени до 19,8 млн.лв. За обзавеждане и оборудване на лаборатории се предвиждат до 1,8 млн. лв., а за зали за обучения – 600 000 лв. с ДДС.

Your Image Description

Свързани статии:

Здравейте! Аз съм Маргаритка! Васил Левски пред съда и пред света Месец на Радичков в Пловдив Изобилие от празници

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Сюжети

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Нарастващите разходи тревожат европейците

Next article

Бъдещето е в квантовата комуникация

Next article
Бъдещето е в квантовата комуникация

Бъдещето е в квантовата комуникация

Лесотехническият университет чества 70-годишен юбилей

Лесотехническият университет чества 70-годишен юбилей

В ход е дигиталното обучение

Стипендии France Excellence 2023

Последни публикации

  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 1/2025, година LXVIII
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 67 (2024 г.)
  • Mathematics and Informatics, Number 6/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2024, Volume 67
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 66 (2023 г.)
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 6/2023, година LXVI
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2023, Volume 66
  • Annual Contents of Mathematics and Informatics, vol.65/ 2022
  • Mathematics and Informatics, Number 6/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2022, Volume 65

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"