"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Mathematics and Informatics
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Mathematics and Informatics
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 2, 2023

Компромиси с качеството не се правят

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
11-01-2023
in Брой 2, 2023
A A

Средното училище „Екзарх Антим I“ е наследник на едно от най-старите светски училища у нас. То отваря врати през 1837 г. в Казанлък, само година след откриването на Априловската гимназия в Габрово. Най-старото училище в старозагорския регион се създава с подкрепата на заможния казанлъшки търговец Христо Хината, тогавашния управител Мехмед ага и Неофит Рилски. В 185-годишната си история то сменя многократно името и статута си, но си остава просветен, културен и духовен център на града. В него винаги са работели учители с търсещ и новаторски дух, които оставят трайни следи в казанлъшкото общество. Тук се е учил и Добри Кехайов – първият кмет на Казанлък след Освобождението, който е и голям дарител. Училището са посещавали сподвижници на Екзарх Антим I, като д-р Христо Стамболски и Иван Найденов, които са вземали дейно участие в работата на Цариградската община. Тук се е учил и знаковият художник иконописец Петьо Ганин – сподвижник на Васил Левски и негова дясна ръка в Казанлък. Днес СУ „Екзарх Антим I“ чества своя 185-годишен юбилей.

Емблематичен за училището е профил „Музика“

Зина СОКОЛОВА

Възрожденският, новаторски дух е жив и сега – казва директорката Радиана Стефанова. – Модерното мис-
лене на учителската общност е двигател за утвърждаването на съвременни практики, които да отговарят на потребностите на новото време. През всеки период от своето съществуване училището ни е било най-модерното и напредничаво в града и региона. Цялата юбилейна година ще бъде празнична.
И едно от важните за нас неща е, че тя започна с откриването на музей за историята на училището ни. В него са обособени две зони – едната представя историята на СУ „Екзарх Антим I“
от 1837 г. до края на ХХ век, а другата – историята на училището през XXI век с главен акцент международната дейност и работата по национални и международни проекти. Дизайнът на експозициите е дело на колеги. Резултатът е впечатляващ – атрактивен и иновативен музей, който ще е отворен за всички учебни заведения в града. Вече го посетиха най-нетърпеливите – бъдещите първокласници.“
Още от създаването на училището основният акцент в него е изучаването на чужди езици и търговия. Педагогическият екип се гордее, че до ден-днешен профилите чуждоезиков и предприемачески са запазени. Новото, което предстои през следващата учебна година, е превръщането на този предприемачески профил в професия. Преди години е имало колеж към училището, в който се е изучавал мениджмънт. Затова екипът ще възстанови през учебната 2023/2024 г. изучаването на професия „Икономист“, с което още повече ще повиши качеството на предлаганото обучение.
„Разбира се, емблематичен за нас е и профил „Музика“ – подчертава директорката. –
СУ „Екзарх Антим I“ е единственото в област Стара Загора, което предлага прием на ученици след завършен VII клас в паралелка с профил „Музика“ с индивидуално обучение по народно или поп пеене или по музикалните инструменти пиано, китара, цигулка, акордеон, кавал, гайда, гъдулка, тамбура, кларинет, саксофон, тъпан.“
Успехите на учениците от различни олимпиади и състезания са ежегодни. Многобройни са участията в проекти по програмата „Еразъм+“ и eTwinning и спечелените призове за качество и международни награди. СУ „Екзарх Антим I“ е сред първите носители на новоучредената през 2021 г. Европейска награда за иновативно обучение за проект по програма „Еразъм+“. Две европейски специални награди получава за участието си в Европейската седмица за намаляване на отпадъците (EWWR) под егидата на Европейската комисия през 2019 и 2020 година. От 2019 до 2022 г. ученици от IX до XII клас участват в прояви, посветени на Глобалните цели за устойчиво развитие на ООН, в Севиля, Краков, Рихмино и Бари.
Заедно с партньорите си по „Eразъм+“ проекта Shaping Young Europeans’ Future Through Drama правят календар за Глобалните цели, представени чрез пресъздаване на известни картини. Международни екипи от участници в Проекта създават 8 пиеси за Глобалните цели и ги представят на сцена в партньорските градове.
Богатият училищен живот, изпълнен с разнообразни дейности и работа по проекти, емоциите, свързани с ежедневието в училището, са важни неща, които привличат и ученици, и родители, убедена е директорката. Затова интересът към училището е голям. В последните години изключителен повод за гордост е, че в VIII клас тук идват да учат мотивирани ученици с висок бал.
Училището е със съвременна материална база, както и с много добра спортна база. Учебната година започва с откриване на иновативен център за обучение в STEM среда. Той обхваща почти цял етаж от сградата на учебното заведение и разполага със седем специализирани зони за изучаване на природни науки. Центърът е изграден благодарение на спечелен проект по
НП „Изграждане на училищна STEM среда“ към Министерството на образованието и науката. Модерно оборудваните зони позволяват интерактивно обучение и провеждане на интердисцип-
линарни уроци. Предстои да се оборудва още един етаж, който ще бъде превърнат в аналогичен STEM център. Директорката е категорична, че няма нещо актуално и модерно в областта на образованието, което да не се предлага на учениците.
„Много активни са младите хора – казва Радиана Стефанова. – Организират различни събития и благотворителни кампании. Преди Коледа подкрепихме изключително сериозно наша съгражданка, страдаща от тежко заболяване. Близо една четвърт от събраните средства са заслуга на нашите възпитаници и на целия екип. Родителите също се включват. Заслужено признание за активността на учениците ни е полученото звание „Училище посланик на Европейския парламент“. Антимовци два пъти участват в програмата „Евроскола“ на ЕП и влизат в ролята на евродепутати в симулационни заседания на парламента в Страсбург.
Днес в СУ „Екзарх Антим I“ има 910 ученици, които учат на едносменен режим. Повече от 90% от тях продължават образованието си в университети в България и в чужбина. Много от учениците записват да следват различни от профила на гимназията специалности, като медицина, право, филологии и др.
„Подготовката на учениците по всички предмети е на високо ниво, затова те успяват – подчертава директорката. – Основното предизвикателство е да продължим да поддържаме качеството, което за нас винаги е било водещото. Макар че сега имаме и високо качество, и количество. Паралелките ни са препълнени от мотивирани ученици.“
Най-големите постижения на антимовци от международни участия са в профил „Музика“, особено от класа по пиано на опитния преподавател Елена Юлианова. В областта на пред-
приемачеството дългогодишни са контактите с „Джуниър ачийв-
мънт“, в чиито инициативи учениците редовно се включват.
В навечерието на празниците, като член на Асоциацията на Кеймбридж училищата, СУ „Екзарх Антим I“ е удостоено с приза „Училище на годината“. За целия екип това е много високо признание и постижение, свързано с преподаването на чужди езици. Има и дългогодишно театрално студио, което поставя пиеси на английски език както у дома така и в партньорските училища.
„И трите ни профила се развиват еднакво добре – казва директорката. – За мен това е най-важ-
ното. Не правим компромиси с качеството заради количеството, не правим компромиси с правилата само и само да имаме ученици. Напротив, родителите до голяма степен ни избират, защото знаят, че при нас има ред. Затова постигаме успехи и в конкурси, които не са свързани с профилите на гимназията, като български език, изобразително изкуство.
Наскоро имаше награждаване на училища, изявени в преподаването на STEM дисциплини. Александрина Шомова – учител по човек и природа, беше удостоена със специална награда.
И това не е случайно. Много от проектите, по които сме работили, са насочени към природните науки още преди да се заговори за STEM като национална прог-
рама. Така че имаме успехи и по природни науки, както и много отлични оценки и пълни шестици на държавните зрелостни изпити.
Наши ученици – изследователи от IX и X клас, имаха нелеката задача да намерят друг обект от Слънчевата система, който може да бъде наш втори дом. Те проучиха условията на различни обекти, мислиха и планираха как да ги направят подходящи за живот. През учебната 2020/2021 г. успешно завърши първият иновативен проект на СУ „Екзарх Антим I“ – „Изучаване на природата чрез музика“ с акцент STEAM (вариант на STEM обучение, който включва и изкуства – Arts). През 2021/2022 г. започна вторият ни иновативен проект с такава насоченост – „Глобални цели – готови за действие!“.
В духа на възрожденските ни традиции прибавихме към STEAM и предприемачество.“

Your Image Description

Свързани статии:

Покажи ми България От пиано до перкусии избират децата в Бургас Известни бургазлии стават гост-учители Мечтай и постигай

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Известни бургазлии стават гост-учители

Next article

Инвестиции за промяна в професионалното

Next article
Инвестиции за промяна  в професионалното

Инвестиции за промяна в професионалното

1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации

Нови възможности за университетите

56% от европейците искат повече пари за борба с кризата

Още 47 700 младежи опознават Европа

Последни публикации

  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 1/2025, година LXVIII
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 67 (2024 г.)
  • Mathematics and Informatics, Number 6/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2024, Volume 67
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 66 (2023 г.)
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 6/2023, година LXVI
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2023, Volume 66
  • Annual Contents of Mathematics and Informatics, vol.65/ 2022
  • Mathematics and Informatics, Number 6/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2022, Volume 65

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"