Хората, които седят на тесни седалки в самолета на дълъг полет, са изложени на риск от образуване на тромби – опасни кръвни съсиреци. Но неподвижните, спящи зимен сън мечки не са. Сега учените знаят защо. Мечките, изпаднали в зимен сън, имат ниски нива на ключов протеин, който помага за образуването на тромби, съобщават изследователи в Science. Без него тромбоцитите не се слепват лесно, предпазвайки животните от развитие на тромбоза. Ниските нива на протеин не са открити само при мечки, твърдят от изследователския екип. Мишки, прасета и хора, които водят до голяма степен заседнал начин на живот поради дългосрочни проблеми с мобилността, имат същата защита.
Проучването е „огромна крачка напред“, казва Тинен Илс – биолог от Университета на Минесота в Минеаполис. В него участват изследователи от различни области – от биолози, проучващи дивата природа, до експерти по здравеопазване. Целта е да покажат как животните са се адаптирали да спират кръвните съсиреци, свързани с неподвижността. Сега изследователите могат да имитират решенията на природата с лекарства.
Протеинът HSP47 обикновено се намира в клетките, които изграждат съединителната тъкан, като кости и хрущяли. Намира се и в тромбоцитите, където се свързва с колагена – протеин, който помага на тромбоцитите да се слепват. Това е полезно, когато тялото реагира на порязване или друго нараняване. Опасно е обаче, когато бучка тромбоцити блокира притока на кръв към белите дробове. Потенциалните лекарства, базирани на откритието от това проучване, биха имали за цел да спрат HSP47 да взаимодейства с протеини или имунни клетки, които предизвикват съсиреци, казва Тобиас
Петцолд – кардиолог в Университетската болница в Мюнхенския университет „Лудвиг-Максимилиан“.
Стоенето неподвижно за дълги периоди – като по време на пътуване със самолет, може да изложи хората на риск от развитие на дълбока венозна тромбоза – образуването на опасни кръвни съсиреци, които обикновено се появяват в краката. При такива периоди на бездействие някакво възпаление и бавният кръвен поток могат да доведат до образуване на съсиреци.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg