"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Mathematics and Informatics
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Mathematics and Informatics
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2022 Брой 38, 2022

Общуването с учениците е най-важното

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
21-09-2022
in Брой 38, 2022
A A
Възпитаниците на гимназията излизат много добре подготвени за пазара на труда

Зина СОКОЛОВА

Пламена Миткова – златната медалистка в дългия скок на Световното първенство по лека атлетика до 20 години в Кали, Колумбия, поднесе най-големия подарък на своето училище – Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Арх. Камен Петков“ – Пловдив, по случай неговата 60-а годишнина. Ръководството на гимназията официално връчи почетен плакет на световната шампионка.
„Въпреки суровите условия, при които тя тренираше – в залата няма дори баня и тоалетна, успя да се подготви добре. Много скромно дете е, ученолюбиво – казва Асен Райнов, зам.-директор на гимназията. – Тя продължи традициите на училището след световната титла през 2013 г. за девойки в бокса на Венелина Поптолева от випуск 2014. Очевидно атмосферата в училището зарежда с енергия тези деца. Преподавам физическо възпитание и спорт и заедно с още шестима учители по физическо успяваме да ги запалим да спортуват. По щастливо стечение на обстоятелствата много наши ученици искат да тренират, и можем да направим подбор. Не минава градско първенство без наше участие. Провежда ли се някъде състезание, независимо по какъв вид спорт, ние сме на линия.“
В основното и средното образование трябва да се обърне много по-голямо внимание върху физкултурата, което стимулира мозъчната дейност и затова е силно препоръчителна за младите, категоричен е зам.-директорът. Той винаги дава за пример добрите спортисти, защото те са и добри ученици. На родителските срещи подчертава, че без да се движат децата, нещата няма как да се получават добре. Липсата на движение ги затормозява. Те не могат да се справят с предизвикателствата, които с годините все повече ще изпълват всекидневието им. А учебният процес тук, както и в другите професионални гимназии, е доста натоварен. И на практика може да се умножи по две – освен общообразователни се учат и специални предмети.
„Успокоявам децата с това, че да имат двойно повече предмети, не е проблем. Напротив, това им дава по-добра основа за влизане в университет – казва Райнов. – Педагогическият ни екип е от над 100 специалисти. Моят голям ангажимент към тях е да им напомням да не забравят да общуват с децата. Не да влизат в час и да си изпеят урока, а да поговорят с тях – в коридора или в класната стая, да откликват на мига. Учениците винаги имат тема за разговор. Нека им отделят 5, 10, 15 минути, ако трябва – един час. Но факторът отношение в този двустранен процес трябва да е на високо ниво.“
Бивши възпитаници на гимназията почват работа тук като учители. Така се осъществява приемственост между поколенията. Само за миналата година техният брой е 11.
„Това е най-добрият атестат за училището – ако мястото не е добро, няма никога да се върнат – категоричен е Райнов. – Запознати са с микроклимата, с контингента деца, които влизат вътре. И с най-голямо удоволствие вършат работата си“, допълва той.
„Нямаме проблем със запълването на паралелките. При нас учат деца на потомствени фамилии архитекти. Оттам идва най-големият интерес – казва зам.-директорът. – За мен една от най-интересните специалности е „Архитектурна реставрация“. В чужбина често се реставрират стари къщи или се придава старинен облик на нови. Много наши деца се реализират с тази професия зад граница, макар че специалността е сравнително нова за училището. В нея има творчество и артистизъм. Искам да открием и още една специалност – „Интериорен дизайн“, която е много актуална. Нашите деца могат да работят в тази сфера. Но нямаме достатъчно помещения за тази цел, както и за въвеждането на едносменен режим, което е много по-добрият вариант за работа в едно училище. Ако живеем в по-силна икономически държава, 90% от нашите ученици няма да имат нужда да учат по-нагоре и ще могат да се издържат с усвоеното в гимназията. Но тъй като не е така, средното образование не е достатъчно. Иначе излизат много добре подготвени строителни техници, геодезисти, от които има огромна нужда.“
Едно от главните предизвикателства в работата на педагозите според заместник-директора е човек никога да не спира, да не лежи на стари лаври. Всекидневно трябва да се работи за добрия имидж на гимназията. Дори един родител да е звъннал по несъществен повод, трябва да му се обърне внимание, да се поговори с него. Това е добър атестат за институцията.
Другото предизвикателство е, че трябва да се дава добър пример на децата. За всичко има писани и неписани правила, на които се стъпва, за да се гради нагоре. Проблемът у нас е, че те не се спазват. И това се случва във всички обществени сфери. Правилата ги има, но не служат за основа на градеж.
„В гимназията се носят униформи и е добре всички училища да имат такива“, казва Райнов. Това също е предизвикателство – как да мотивираш един млад човек да носи униформа. Забраните в случая не вършат работа.
Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Арх. Камен Петков“ е единственото учебно заведение в област Пловдив, което подготвя висококвалифицирани строителни специалисти. Началото се поставя през 1962 г., когато по решение на Министерството на образованието гимназия „Йорданка Николова“ е преустроена в Строителен техникум. Специалностите са две – „Строителство и архитектура“ и „Геодезия“. През 2003 г. Строителният техникум се преименува в Професионална гимназия по архитектура, строителство и геодезия. Днес тук учат над 1050 ученици в 7 специалности с разширено изучаване на английски и немски език.
Специалността „Архитектурна реставрация“ трябва да задоволи нуждата от обучени кадри, които да реализират амбициозната програма за съхранение на богатото недвижимо културно и архитектурно наследство у нас. Завършилите тази специалност могат да се реализират като технически ръководители основно при строителство с налични археологически находки, при укрепване и възстановяване на ценни архитектурни обекти, да трасират сгради и съоръжения.
С най-широко приложение в строителството е специалността „Строителство и архитектура“. Само в нея учениците изучават разширено два западни езика (немски или английски). Това им дава възможност да продължат образованието си и в чужди университети. Прави ги и много конкурентоспособни на трудовия пазар.
По специалността „Геодезия“ учениците, завършили XII клас, получават професионална квалификация геодезист. Могат да работят в строителството на жилищни и промишлени сгради, пътни и водни съоръжения на земната повърхност и в минното дело. Изучават и фотограметрия и картография, получават подготовка и по маркшайдерство, земеустройство, пътно и парково строителство.
В специалността „Транспортно строителство“ учениците получават знания и умения, свързани с проектирането, строителството и поддържането на пътища, улици, жп линии, инженерни съоръжения и конструкции. Всяка година ПГАСГ „Арх. Камен Петков“ е в договорни отношения с Държавното предприятие НК „Железопътна инфраструктура“, което изплаща стипендии през последните две години от обучението и осигурява работа на желаещите след завършване на образованието.
Изучаваните специални учебни предмети в „Парково строителство и озеленяване“ формират сериозни познания в областта на инженерните, биологическите и екологичните науки по отношение на строителни материали, паркова архитектура и строителство, фитодизайн, парково и ландшафтно проектиране, декоративна дендрология с разсадници, цветарство. И тъй като професията е свързана и с изкуството и естетиката, в учебния план са включени дисциплини като рисуване, паркова перспектива, история на парковото изкуство, теория на композицията, формиращи усет за хармония и естетика. След завършване на образованието си учениците придобиват професионална квалификация „Техник по озеленяване“. Могат да работят като технически ръководители в дейностите по изграждане и поддържане на зелените площи. Голяма част от тях продължават обучението си по специалност „Ландшафтна архитектура“ в университети у нас и в чужбина.
„Брокер на недвижими имоти“ е нова специалност за ПГСАГ. Нуждата от такъв вид специалисти е продиктувана от недостига на хора в бранша и от включването на специалността в единния регистър на професиите. Работата изисква специализирана подготовка. Тя е свързана с познания за различните технологии на строителство, за кадастър, регулация, ЗУТ, както и различни нормативи за строителство, икономика и правно законодателство.
В специалността „Водно строителство“ се изучават съвременните методи и начини за водоснабдяване и канализации на населени места, жилищни сгради и промишлени обекти. Пречистване на питейни и отпадъчни води, корекция на реки, напояване и отводняване на площи, язовири и др. Учениците усвояват знания и умения за проектирането, строителството, монтажа и експлоатацията на обектите, свързани с водното строителство. Те се обучават да работят с програмен продукт AutoCAD за изготвяне на строителни чертежи.
Гимназията разполага с осем модерни компютърни кабинета, видеозала, зала за презентации, кабинет по цветарство, кабинети по техническо чертане, физика, химия, лаборатория по фотограметрия, богата библиотека с читалня, тенис зала, силова зала, мажоретна и физкултурен салон. Техническата база позволява теоретичните знания да се приложат на практика. Възпитаниците на ПГАСГ участват в национални състезания по професии и печелят награди. Има клуб по астрономия, СИП по здравно образование и СИП по сухо строителство. ПГАСГ участва с проекти в различни национални и европейски програми.

Your Image Description

Свързани статии:

С поглед към природните науки Прием от 37 паралелки в Смолянска област Проверяват училищните автобуси Ученици на практика в „Български пощи“

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Как да изпратим котка на Луната

Next article

С поглед към природните науки

Next article
С поглед към природните науки

С поглед към природните науки

В ход е дигиталното обучение

Прием от 37 паралелки в Смолянска област

В ход е дигиталното обучение

Проверяват училищните автобуси

Последни публикации

  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 1/2025, година LXVIII
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 67 (2024 г.)
  • Mathematics and Informatics, Number 6/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2024, Volume 67
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 66 (2023 г.)
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 6/2023, година LXVI
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2023, Volume 66
  • Annual Contents of Mathematics and Informatics, vol.65/ 2022
  • Mathematics and Informatics, Number 6/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2022, Volume 65

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"