"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Mathematics and Informatics
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Mathematics and Informatics
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2022 Брой 49, 2022

Осми декември остава завинаги в сърцата

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
07-12-2022
in Брой 49, 2022
A A

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември, като датата е избрана през 1941 г. от Международния студентски съвет в Лондон. Там се провежда първото честване в знак на почит към смъртта на чешкия студент Ян Оплетал и други студенти на 17 ноември 1939 г. Тогава хитлеристки части в окупираната Чехословакия атакуват протестиращи студенти от Карловия университет в Прага. Загиват 9 младежи, а други 1200 са изпратени в концентрационни лагери. В България от 1944 г. до 1962 г. се чества на 17 ноември, а от 1962-ра до ден-днешен – на 8 декември.

Даниел Парушев

Стела МАРИНОВА

Всички свързват датата 8 декември с Празника на студента. Той се чества от абсолютно всички – и млади, и стари, защото по някакъв начин са свързани със студентския живот. Осми декември остава в сърцата на абсолютно всички хора без значение от възрастта им. Няма друг ден, в който да се съберат толкова много млади хора на едно място“, споделя пред „Аз-буки“ председателят на Националното представителство на студентските съвети (НПСС) Даниел Парушев.
Той допълва, че за младите е важен и социалният ефект на Осми декември. „Това е уникален празник, защото на него се събира голяма група студенти. Предвид това, че тази година няма ковид мерки, се очаква над 50 000 студенти да празнуват в зимните курорти. Това е прекрасно, защото ще могат да бъдат заедно и да общуват“, казва Парушев. Тези, които не са по зимните курорти, ще отбележат празника на малки групи в къщи за гости, а други остават по градовете, в които се обучават.
За студентите 8 декември означава, че коледните и новогодишните празници наближават, а след тях започва и подготовката за зимната сесията. Председателят на НПСС уверява, че тя ще бъде присъствена и няма опасност високите сметки да затворят принудително някои университети. „Говореше се за дървени ваканции, но това не стои на дневен ред. Въпреки че в общественото пространство и някои от преподавателите пуснаха слух за невъзможност за справяне с кризите с газа и тока и че университетите няма да могат да си платят режийните разходи. Ректорските ръководства уверяват, че това няма да се случи. Няма да се налагат дървени ваканции и колегите ще приключат семестъра напълно присъствено и ще се явяват на присъствена сесия“, категоричен е Парушев. Той подчертава, че след трите години онлайн обучение още едно преминаване към дистанционен режим би било пагубно за цялата система.
По повод 8 декември „Аз-буки“ представя ролята и част от идеите и целите пред Националното представителство на студентските съвети. Това е законоустановеният орган, който защитава правата и интересите на студенти, докторанти, курсанти и специализанти. „Единственото, което ни е водило и продължава да ни води, е разписаното в закона да се спазва. Неслучайно сме си поставили много цели, свързани с подобряване качеството на обучение и условията на живот в студентските общежития“, споделя председателят на НПСС.
Младежите се надяват университетските бази да бъдат подобрени, като бъдат оборудвани с интерактивни дъски, за да може средата на обучение да отговаря на условията на XXI век. Така студентите ще получават по-качествено обучение. „В училищата говорим за STEM центрове, но това трябва да се прави и в университетите. Все още има немалко висши училища, където се пише на черни дъски с тебешир. Това, бих казал, е недопустимо“, заявява Парушев. Затова от студентската организация се надяват с предстояща актуализация по бюджет 2023 да бъдат увеличени коефициентите за финансиране на висшите училища. „На фона на инфлацията това е задължително. Настояваме да се увеличат коефициентите, защото, ако това не стане, ще се увеличат таксите за обучение и семестриалното заплащане ще бъде в пъти по-голямо“, посочва председателят на НПСС.
У нас студентските общежития се състоят от общо 154 блока, разположени в цялата страна. 100 от тях са в добро състояние. 40 общежития са за ремонт – половината са в големите градове и той е належащ, а другата половина могат да се разгледат при възможност. Има и такива, които не се използват, защото за тях има разписание, че не могат да функционират поради опасност от срутване. За да се подобрят условията в част от студентските общежития, държавата отпусна 98 млн. лв. за ремонти.
„Проектите за тези 98 млн. лв. покриват близо 30 входа, като един блок може да бъде с няколко входа, стопанисвани от различни университети. В тях можеше да бъдат настанени в по-добри условия над 10 000 студенти“, посочва Парушев.
Някои общежития вече са реновирани, други ремонти текат все още. А някои висши училища не са успели да усвоят средствата заради провеждането на обществените поръчки. За вече стартиралите ремонти са предвидени и компенсации заради инфлацията. „Има опасност някои от блоковете да не могат да бъдат завършени, защото има увеличение на строителните материали с над 30%. Направи се методика за компенсации от държавата, но средствата все още не са преведени. Притеснява ни, че в момента сградите са в ремонт, но има опасност да останат призрачни, защото няма кой да компенсира фирмата, която вече е извършила част от дейностите“, споделя Парушев.
Той посочва, че тази година интересът към общежитията е най-голям спрямо предходните години. Анализите на НПСС сочат, че само в началото на учебната година са подадени близо 50 000 молби за настаняване в тях, а след второ и трето класиране бройката е нараснала. За сравнение, миналата година са подадени 30 000.
„В момента интересът към студентските общежития е огромен поради две причини – липсата на ковид вълна и присъственото обучение, което е предпоставка студентите да се върнат в общежитията. От друга страна, изключително са скъпи наемите за квартири и са непосилни за семействата. Притеснява ни, че ако до момента тези 50 000 студенти са съумели да се настанят някъде с уверението, че когато започне новият семестър, ще могат да бъдат на общежитие, това може да не е така, защото ремонтите може да не са приключили или да са спрели поради липса на финансиране“, казва председателят на НПСС. Парушев допълва, че към момента всички хубави стаи в общежития са заети, което означава, че останалите студенти не са настанени в добри условия. По изчисления на НПСС до 20 млн. лв. са необходими за компенсиране за няколко недовършени блока, като сумата за всеки от тях е различна.
На последното си Общо събрание в края на ноември студентите са взели решение следващата им цел по отношение на общежитията да бъде да настояват да ги разглеждат като битови потребители. Причината е, че в момента сметките за ток на студентите са твърде високи, тъй като са на тарифи за бизнеса.
Сред обсъжданите теми на общото събрание е и увеличаването на докторантските стипендии.
„В момента са 1000 лв., но смятаме, че трябва да бъдат обвързани с минималната работна заплата и да бъдат 150% от нея. За да може с ръста ѝ да се увеличава и размерът на докторантската стипендия“, заявява Парушев. НПСС ще настояват и стипендиите на студентите да бъдат увеличени с 12%. Техните изчисления сочат, че за целта трябват 11 млн. лв.
„Със сигурност студентите по-трудно могат да се справят с инфлацията. За да има по-голям стимул за тях и да се стараят да получават отлични оценки, стипендията трябва да бъде завишена“, казва още председателят на студентския орган.
Националното представителство на студентските съвети организира и различни инициативи. Сред предстоящите е конкурсът „Студент на годината 2022“. Церемонията за връчването на националния приз ще се състои на 1 март, а подаването на кандидатури ще започне в средата на януари. „Това е конкурс, който допринася за доброто име на България, защото се награждават най-добрите колеги, които са останали и се развиват у нас. Трябва да се показват младите хора, които ще бъдат лидери на новото време“, казва Парушев. На интерес от страна на студентите се радва и Зимният университет, в който има обучителни модули и зимни игри.

Your Image Description

Свързани статии:

Средище на науката и спорта Среща на знаенето и моженето Успехът е работа Как ще оценяват университетите

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Академична мрежа

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Час по родолюбие в БУ „Иван Станчов“ – Лондон

Next article

Средище на науката и спорта

Next article
В ход е дигиталното обучение

Средище на науката и спорта

В ход е дигиталното обучение

Среща на знаенето и моженето

Успехът е работа

Успехът е работа

Последни публикации

  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 1/2025, година LXVIII
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 67 (2024 г.)
  • Mathematics and Informatics, Number 6/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2024, Volume 67
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 66 (2023 г.)
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 6/2023, година LXVI
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2023, Volume 66
  • Annual Contents of Mathematics and Informatics, vol.65/ 2022
  • Mathematics and Informatics, Number 6/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2022, Volume 65

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"