"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Mathematics and Informatics
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Mathematics and Informatics
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2022 Брой 44, 2022

Да обучаваш в любов към познанието

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
02-11-2022
in Брой 44, 2022
A A
Министър Сашо Пенов връчи на осем учители наградата „Константин Величков“

Стела МАРИНОВА

„Вярвам, че обучавате така своите ученици, че у тях да остава любовта към училището, любовта към науката и когато завършват и последния етап от образованието си, отново да помнят училището, в което са завършили, и някои от тях да се върнат в него и отново да станат учители.“ С тези думи служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов приветства носителите на наг-
радата „Константин Величков“, която ежегодно се връчва по случай Деня на народните будители.
По думите му, трябват упорство и талант, за да има човек познания. А за да предадеш знанията си на друг и да го накараш да постигне резултати, ти трябват сърце и отдаденост на професията.
„В качеството си на служебен министър последните няколко месеца виждам, че разполагаме и сме обучили, благодарение на пред-
ходни будители, учители, които движат българската образователна система към добро бъдеще, което всички ние желаем“, каза още проф. Пенов.
Наградата се дава в четири категории. Първата е за принос в работата с ученици с изявени дарби и с нея са отличени двама педагози. Йовка Милушева – старши учител по математика в ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ в Бургас, получава приз за подготовката на отборите на гимназията и на България за участие в множество международни прояви. Само за последните три години нейни ученици са спечелили над 50 индивидуални и отборни медала, купи и грамоти от национални и международни математически състезания, конкурси и олимпиади. Възпитаници на Милушева се обучават в университетите в Станфорд, Хюстън, Манчестър, Айндховен и др.
А някои от тях са създатели на състезания като Burgas Challenge, автори на проекти, от които се интересува НАСА, автори на задачи за състезания по математика и др.
За работата си с даровити деца е отличена и Росица Русева – старши учител по информационни технологии в МГ „Д-р П. Берон“ във Варна. През последните четири години тя е в основата на високите постижения на отбора на гимназията. Учениците ѝ се представят блестящо на национални и международни състезания и олимпиади по лингвистика. Лауреати са на национални олимпиади и участват в националния отбор.
За постижения в работата с деца и ученици за преодоляване на проблемно поведение също са отличени двама специалисти. Мариана Пенчева – педагогически съветник в ОУ „Петко Славейков“ във Велико Търново, е председател на екипа за обхват в училище. Провежда последователна и целенасочена работа за задържането на учениците в системата на училищното образование. Тя работи в партньорство с родители, както и с различните институции за превенция на тормоза и насилието.

През 2021 г. създава практически инструмент за справяне с проблемното поведение – „Училище за добри деца“, в което учениците влизат в ролята на обучители на свои връстници и ги учат на етикет, добри обноски, толерантност. В тази категория призът е и за Валентина Костадинова-Дамянова – старши учител по изобразително изкуство в 3. ОУ „Петко Славейков“ в Търговище, където 70% от учениците са от уязвими групи и етнически малцинства. Педагожката прилага арттерапия. Чрез творчеството учениците изразяват себе си, дават отдушник на своите емоции, преживявания и страхове. Методът е предпочитан от преподавателката най-вече в клубните форми по изобразително изкуство. В групата за занимания по интереси „Зона – арт“ тя често кани по-малки ученици със специални образователни потребности, на които не преподава. Това, по нейните думи, е работеща формула за откриване и „отглеждане“ на таланти.
Трима са отличените учители за приноса им в развитието на способностите и компетентностите в областта на науките, технологиите, изкуствата, спорта, глобалното, гражданското и здравното образование и в придобиване на умения за лидерство. Благодарение на креативността и иновативността на Таня Сребрева – старши учител по информационни технологии в ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“ в Бургас, училището се утвърждава като успешен модел за работа в STEM направлението. Преподавателката е автор на програмата по учебния предмет „Основи на програмирането“, изучаван в училището. Съавтор е на програмата по STEM предмета „Космически изследвания“. По нейна инициатива ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“ е едно от първите, които въвеждат MS Teams като платформа за обучение от разстояние в електронна среда през март 2020 г. Тя подпомага педагогическия екип и екипи на други училища при внедряването и справянето с трудностите по време на пандемията. Директорът на иновативната ДГ „Надежда“ в Плевен Людмила Лечева-Стефанова също е отличена за лидерски умения за работа в екип, който създава нагласи, мотивация и условия в разработването и прилагането на иновативни модели и практики.
ДГ „Надежда“ е част от професионалната мрежа на детските градини и педагогическите специалисти от област Плевен, които работят по педагогическата практика „Утринна приказка“. Тя се изразява в четене на приказки от родители в началото на всеки ден във всяка група. Лечева-Стефанова е автор и съавтор на поредица от практико-приложни видео-
практики и презентации, представени и споделени в областни и национални работни срещи и обучения. Децата от вокалната група към детската градина от 2019 г.
са трикратни лауреати на международен конкурс за вокална и инструментална група „Звукът на времето“, който се провежда във Велико Търново. Печелят награди и в конкурси за детска рисунка.
Признание за своята креативност, прилагане на оригинални и ефективни похвати получава и Лина Янбастиева-Петрова – старши учител по английски език в СУ „Йоан Екзарх Български“ в Шумен. Тя се стреми към индивидуален подход, който осигурява на всеки ученик възможност за развиване на индивидуалните заложби и цели. Затова и възпитаниците ѝ се представят успешно и показват много добри резултати на националното външно оценяване, държавните зрелостни изпити, олимпиади и състезания. Иновативната ѝ образователна дейност е насочена към създаване на интердисциплинарни уроци по английски език, екология и информационни технологии. Създава и споделя в глобалната мрежа авторски електронни ресурси, адаптирани към очакванията на учениците и съобразени с учебното съдържание. Най-яркото доказателство за приноса на Янбастиева-Петрова в разработването и прилагането на съвременните иновативни дигитални решения на национално ниво е участието ѝ в екипа от учители, включени в процеса на адаптиране на ресурсите на платформата за електронно обучение mozaWeb за българската образователна система.
За втори път в категория „Най-добър урок в културна институция“ е отличена Таня Христова от ПГСС „Никола Пушкаров“ в град Попово. Изнесените занятия се провеждат в рамките на Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. Иновативната педагогическа практика по български език и литература е от три урока, обединени в темата „Възрожденски тур под крилото на Балкана – Калофер, Сопот, Копривщица“. Основната идея е учениците да посетят културни институции с национално значение: Националния музей „Христо Ботев“ – Калофер, къщата музей „Иван Вазов“ – Сопот, и къщата музей „Димчо Дебелянов“ – Копривщица. Целта на литературния тур е да събере на едно място Ботев, Вазов и Дебелянов, но не в класната стая, а в двора, под сенките на високите борове в сърцето на Балкана. „Пренасянето“ на класната стая в музея отключва творческите изяви на личността на участниците.
Освен грамоти учителите получиха и по 1000 лева.
Специален поздрав по време на тържеството в МОН отправиха ученици от хора на 91. немска езикова гимназия в столицата.

 

Your Image Description

Свързани статии:

Слаб ръст на разходите за развойна и научноизследователска дейност 130 години юридическо образование Ученикът на бъдещето Отличиха младежи в конкурси за Паисиевото дело

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Репортер

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Термини с форми за мъжки и за женски род

Next article

Слаб ръст на разходите за развойна и научноизследователска дейност

Next article
В ход е дигиталното обучение

Слаб ръст на разходите за развойна и научноизследователска дейност

В ход е дигиталното обучение

Кои са детските права и отговорности

В ход е дигиталното обучение

Искат стандарт и наредба за училищните библиотеки

Последни публикации

  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 1/2025, година LXVIII
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 67 (2024 г.)
  • Mathematics and Informatics, Number 6/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2024, Volume 67
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 66 (2023 г.)
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 6/2023, година LXVI
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2023, Volume 66
  • Annual Contents of Mathematics and Informatics, vol.65/ 2022
  • Mathematics and Informatics, Number 6/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2022, Volume 65

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"