"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Mathematics and Informatics
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Mathematics and Informatics
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2022 Брой 35, 2022

Европа в капана на сушата

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
31-08-2022
in Брой 35, 2022
A A

Според августовския брой на бюлетина JRC MARS – Мониторинг на културите в Европа, изключително горещото и сухо време в голяма част от Стария континент продължава значително да намалява перспективите за добив от летните култури в ЕС. Най-силно засегнати са царевичното зърно (-8,6% на ниво ЕС), слънчоглед (-5,5%) и соя (-9,6%). Настоящите прогнози за добиви от тези култури са между 12% (слънчоглед) и 16% (царевично зърно) под средното за период от 5 години. Обратно, горещите и сухи условия благоприятстват прибирането на реколтата от зимни култури, което отбелязва леко подобрение в прогнозите за добивите.

Състояние на влажността на почвата към август 2022 г.

Испания, Франция, Централна и Северна Италия, Централна Германия, Унгария, Румъния, Словения и Хърватия са сред най-силно засегнатите региони в Европа. При тях се наблюдава дългосрочен дефицит на дъжд. Периодите на воден и топлинен стрес отчасти съвпадат с чувствителните етапи на цъфтеж и напълване на зърната. Тази комбинация довежда до необратимо загубен потенциал за добив. Няколко държави налагат мерки за ограничаване използването на вода за напояване.
Условията на засушаване и пиковите температури към края на юли в Испания, Франция, Централна и Северна Италия, Централна Германия и Унгария засягат растежа на летните култури, което води до по-нисък потенциал за добив. Много ниските нива на вода в резервоарите в много региони (например Северозападна Италия, Южна и Централна Испания) са недостатъчни, за да задоволят нуждите на културите от вода, и напояването на някои полета е изоставено. От някои полета с царевица за зърно е прибрана реколта от зелена (фуражна) царевица. В страните от Бенелюкс, Западна Германия, Западна Полша, Източна Словакия, България и Южна Украйна недостигът на валежи, съчетан с регистрирани от време на време температурни рекорди, също влияе отрицателно на летните култури и перспективите за добив от тях.
В Източна Словакия, Източна и Южна Румъния, България и Южна Украйна по-голямата част от въздействието върху летните култури е причинено от липсата на валежи, влошени от високите температури, които увеличават необходимостта от напояване. Летни посеви в районите на Румъния дори са били подложени на топлинен стрес по времето на цъфтежа и напълването на зърното, което допълнително намалява шансовете за добър добив. Докато липсата на валежи благоприятства прибирането на зимните култури в повечето страни, отчетливият излишък на валежи в Латвия и Литва се отразява отрицателно на зимните култури през последните етапи на напълване и узряване на зърното и може да причини известно забавяне на началото на жътвата.
Моделът на постоянно по-топли и по-сухи от обичайните условия продължава в по-голямата част от Европа през разглеждания период и само в крайбрежната Скандинавия и части от Турция са наблюдавани по-студени и по-влажни от обичайните условия. По-топли от обичайните условия са регистрирани на Иберийския полуостров, голяма част от Франция, части от Британските острови, в района на Алпите, Централна и Северна Италия, части от Западните Балкани и в северните части на Европейска Русия със средни дневни температури, надвишаващи дългосрочната средна стойност за 1991 – 2021 г. (LTA) с 2 до 4°C (локално до 6°C).
През изследвания период шест или повече дни с максимална дневна температура над 35°C се наблюдават в по-голямата част от Иберийския полуостров, Югозападна Франция, по-голямата част от Италия, големи части от Западните Балкани, както и по-голямата част от Унгария, Южна Румъния и в части от България, Гърция и Турция, както и в най-южната част на Европейска Русия. Прагът от 35°C е превишен за 4 – 5 дни в Централна Франция, Източна и Южна Германия и Южна Украйна. В най-горещите дни
максималните температури надвишават 40°C в по-голямата част от Иберийския полуостров, Западна Франция и части от Англия.
Малко по-студени от обичайните условия с температурни аномалии между -0,5 и -2°C по отношение на дългосрочната средна стойност са наблюдавани в крайбрежната част на Скандинавия, малки райони на Латвия, Литва, Беларус и Украйна, части от Южна европейска Русия и големи части на Турция, където местните температурни аномалии достигат -6°C под дългосрочната средна стойност. В тези райони не са наблюдавани дни с максимална температура над 35°C.
По-сухи от обичайните условия с аномалии на валежите от -50% или повече (в сравнение с дългосрочната средна стойност) се наблюдават в по-голямата част от Португалия, части от Испания, големи части от Обединеното кралство, по-голямата част от Франция, страните от Бенелюкс, по-голямата част от Германия, региона на Алпите, Централна и Северна Италия, Южна Норвегия, най-южната част на Швеция, Западна Полша, Унгария, региона на Западните Балкани, Източна България, най-южната част на Украйна, части от Североизточна, Централна и Южна европейска Русия и Източна Турция. Повечето от тези региони са имали само до 2 дни значителни валежи (над прага от 5 мм). Това се отразява в аномалиите на климатичния воден баланс от -50% под дългосрочната средна стойност в по-голямата част от Франция, Обединеното кралство и Централна Европа, с по-значителни местни аномалии на климатичния воден баланс (-300% под дългосрочната средна стойност) в региона на Алпите, Западните Британски острови и Южна Скандинавия.
По-влажни от обичайните условия (50% или повече в сравнение с дългосрочната средна стойност) са наблюдавани в крайбрежната част на Скандинавия, части от Северна, Централна и Южна европейска Русия, Източна Украйна, Южна Италия и части от Гърция и Турция, и по-значително (100% или повече) локално в Южна Испания, остров Сицилия, части от Гърция и локално в части от Западна и Централна Турция. Повече от 10 дни със значителни валежи (над 5 мм) са наблюдавани в крайбрежната част на Скандинавия и малки части от Северна Русия, Северна Украйна, Южна Полша, Северна Румъния и района на Алпите през разглеждания период.
Само в крайбрежната част на Скандинавия влажните условия се отразяват в положителна аномалия
на климатичния воден баланс.
Средните дневни температури в Северна Италия по време на периода на анализ остават с 3 – 4°C
над дългосрочната средна стойност. Заедно с продължителната суша това довежда до много ниско натрупване на биомаса за летни култури. Липсата на валежи във Франция и рекордно високите температури, регистрирани през юли, компрометират вегетативния растеж на летните култури, особено в южните и западните региони. Германия представя предимно отрицателни аномалии в цялата страна, тъй като по-сухите и по-горещи от обичайните условия са се отразили отрицателно на летните култури по време на цъфтежа. Изключение правят най-северните райони, които са с по-благоприятна температура или валежен режим. В Полша може да се наблюдава натрупване на биомаса под средното в западните региони, където валежите остават много ниски през юли. Обратно, адекватното водоснабдяване на културите в източните и северните райони е осигурено от обилни валежи през първото и третото десетилетие на юли заедно с температури, близки или дори малко под дългосрочната средна стойност.
В Унгария дълготрайната суша, която характеризира сезона в източните региони, сега се разпространи в западната половина на страната, влияейки негативно растежа на летните култури. Горещите и сухи условия също засягат летните култури в Румъния и България. Без значителни валежи през юли в комбинация с по-високи от обичайните температури през втората половина на месеца се ускорява узряването на реколтата.
В Украйна дефицитът на валежи, наблюдаван през първата половина на юли, е последван от по-студено от обичайното време, което забавя развитието на културите в северните и западните региони и им позволява да се възползват от дъжда, който пристига през първото десетилетие на август.
В Европейска Русия обилните валежи и температурите, колебаещи се около средните, благоприятстват напълването на зърното и поддържат натрупване на биомаса доста над средното.
За разглеждания период повечето от европейските региони представят отрицателни аномалии на продуктивността на пасищата, свързани със сухи условия. В много региони се наблюдават и твърде високи температури. В сравнение с предходния отчетен период състоянието на пасищата се е влошило в повечето части на Западна и Централна Европа. В района на Балтийско море, Швеция, Дания, Ирландия и Гърция преобладават пасищата в сравнително по-добро състояние в сравнение с една средна година.

 

По-ниски прогнози при царевицата и слънчогледа в България

През разглеждания период в България времето е необичайно горещо и сухо. Температурите се задържат трайно между +1°C и +4°C над дългосрочната средна стойност. Най-високите стойности са регистрирани през третата декада на юли, когато максималните дневни температури достигат 39°C в централните и западните части на страната. Валежите са оскъдни: няколко събития се случват в началото на юли и през второто десетдневие на август в най-западните райони. Юли е сред най-сухите месеци от години. Продължителните сухи условия причиняват изчерпване на запасите от почвена влага и излагат летните култури на воден стрес по време на критичния период на напълване на зърното. Поради това прогнозите за добивите на зърно от царевица и слънчоглед са преразгледани и вече са под средното за 5 години. Жътвената кампания при зимните житни култури приключи в обичайния срок с доста добри перспективи за добив.

Your Image Description

Свързани статии:

Молекулният часовник на еволюцията „Ало, Космос! Говори България!“ Проф. Цветан Дачев, БАН: Космосът не е гостоприемен за хората На лов за перфектната опашка

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Наука

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Образованието гради културата на мира

Next article

Молекулният часовник на еволюцията

Next article
Молекулният часовник  на еволюцията

Молекулният часовник на еволюцията

Над 2 млрд. лева  за наука и иновации

Над 2 млрд. лева за наука и иновации

В ход е дигиталното обучение

Община Тервел дава стипендии за бъдещи медици

Последни публикации

  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 1/2025, година LXVIII
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 67 (2024 г.)
  • Mathematics and Informatics, Number 6/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2024, Volume 67
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 66 (2023 г.)
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 6/2023, година LXVI
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2023, Volume 66
  • Annual Contents of Mathematics and Informatics, vol.65/ 2022
  • Mathematics and Informatics, Number 6/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2022, Volume 65

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"