Зина СОКОЛОВА
България е сред петте страни в Европейския съюз с най-висок дял на младежи, които нито учат, нито работят. През 2020 г. те са 18% от населението на възраст между 15 и 34 г. в сравнение с 14% средно за ЕС. Тези стряскащи данни се допълват с други подобни. Изследване на УНИЦЕФ разкрива, че у нас близо половината (47,9%) от младежите на възраст между 15 и 24 г. не разполагат с базови умения, които са им необходими за средно образование.
Така омагьосаният кръг се затваря. Голям процент от подрастващите формално се водят в образователната система, но реално не трупат нито знания, нито умения. Това неминуемо води и до голям процент безработица, когато завършат или напуснат училище. Те просто не умеят да правят нищо, и нито един работодател няма да ги наеме.
Проблемът е толкова сериозен, че изисква спешни мерки от страна на държавата. Предвидени са и средства за това. С 56 млн. лева от Плана за възстановяване и устойчивост ще се развиват умения у млади хора на възраст до 29 години, които са безработни, отпаднали са от образователната система или има риск да напуснат училище. Те ще се подготвят в младежки центрове, които ще работят в партньорство с бизнеса.
Дано тези мерки успеят. Но въпросните средства са за решаване на вече натрупаните проблеми с високия процент млади хора, които живеят в пълна безпътица. По-важното е да се предотврати в максимална степен възникването на подобни явления. Да не се допуска деца до I клас да не знаят български език. Или да се записват ученици в V клас само защото е забранено да се повтаря класът в началния етап. Образованието е единственото решение на тези проблеми. Защото мултиплицирането на неграмотност е бумеранг, който ще ни удари със страшна сила.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg