"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Mathematics and Informatics
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Mathematics and Informatics
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2022 Брой 32, 2022

Как Европейският съюз ще привлича таланти

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
10-08-2022
in Брой 32, 2022
A A

Европейската комисия предлага амбициозна и устойчива политика за законна миграция. Като част от всеобхватния подход към миграцията, изложен в Пакта за миграцията и убежището, ЕК предлага правни и оперативни инициативи, които ще бъдат в полза на икономиката на ЕС, ще засилят сътрудничеството с държави извън Общността и ще подобрят цялостното управление на миграцията в дългосрочен план. Наборът от предложения включва и конкретни действия за улесняване достъпа до пазара на труда на ЕС за хората, които бягат от руското нашествие в Украйна.

Единна платформа за всички държави от ЕС ще създаде резерв от таланти и ще улесни работодателите да намерят човека с нужните им качества и умения

За да се привлекат нови таланти в Евросъюза, Европейската комисия предлага да се преразгледат Директивата за единното разрешение и Директивата за дългосрочно пребиваващите лица и да се въведе опростена процедура за единно комбинирано разрешение за работа и пребиваване. Това ще направи процеса по-бърз и по-лесен за кандидатите и работодателите, а преразглеждането на Директивата за дългосрочно пребиваващите лица ще улесни придобиването на статут на дългосрочно пребиваващ в ЕС чрез опростяване на условията за прием. Тя ще позволи на кандидатите да подават заявления от държави извън ЕС и държави членки на ЕС и ще подобри гаранциите за равно третиране и защита от трудова експлоатация.
Преразглеждането на Директивата за дългосрочно пребиваващите лица ще улесни придобиването на статут на дългосрочно пребиваващ в ЕС чрез опростяване на условията за прием, например като се позволи натрупването на периоди на пребиваване в различни държави членки. Освен това преразглеждането ще укрепи правата на дългосрочно пребиваващите лица и на членовете на техните семейства, в това число, като се въведат подобрения в областта на събирането на семейството и се улесни мобилността в рамките на ЕС.
„Макар понастоящем нашите държави членки да са изправени пред задачата да се справят с пристигането на над 5 милиона души от Украйна, това не изключва необходимостта да се положат основите на устойчив и общ подход към трудовата миграция, за да се отговори на нуждите на ЕС от умения в дългосрочен план – заяви заместник-председателят на ЕК Маргаритис Схинас, който отговаря за утвърждаването на европейския начин на живот. – С новите инициативи признаваме, че законната миграция оказва положително въздействие във всички области. Дава на тези, които искат да мигрират, възможност да подобрят положението си, като същевременно осигурява повече квалифицирани работници за приемащите държави, които, на свой ред, стимулират икономиката за всички.“
Как да се постигне по-добро съответствие между уменията и нуждите на трудовия пазар
Европейската комисия предлага да се засили оперативното сътрудничество на равнище ЕС между държавите членки, както и с държавите партньори. Вече има напредък по редица ключови инициативи за постигане на съответствие между нуждите на пазара на труда и уменията в държавите членки и държавите партньори. След началото на партньорствата в подкрепа на талантите през юни 2021 г.
сега ЕК предлага редица стъпки за привеждането им в действие, така че първите партньорства да бъдат договорени до края на 2022 г.
Европейската комисия предлага да създаде първата платформа, която обхваща целия ЕС. Тя да бъде инструмент за намиране на съответствия — резерв от таланти, за да направи Съюза по-привлекателен за граждани на държави извън Общността, които търсят възможности. Да помогне на работодателите да намерят нужния им талант. В отговор на спешната необходимост да се улесни достъпът до пазара на труда за хората, които пристигат от Украйна, Еврокомисията предлага пилотна инициатива, която трябва да започне да функционира до лятото на 2022 г.
Европейската комисия проучва и евентуални допълнителни възможности за законна миграция към ЕС в средносрочен и дългосрочен план. Комисията отчита потенциал за фокусиране върху ориентирани към бъдещето политики в три области на действие: грижите, младежта и иновациите. Целта ще бъде да се привлекат умения и таланти в сектори, в които има недостиг на работна ръка и нужди, например в сектора на дългосрочните грижи. Да се създадат възможности за младите хора да опознават нови държави, да извличат ползи от работа и пътуване. Да се насърчава предприемачеството в областта на иновациите в рамките на ЕС и да се инвестира в европейския технологичен суверенитет.
„Всяка година 2 – 3 милиона граждани на държави извън ЕС идват законно в Съюза, за разлика от 125 000 до 200 000 души, които пристигат незаконно – коментира комисарят по въпросите на вътрешните работи Илва Йохансон. – Законната миграция е от съществено значение за икономическото възстановяване, цифровия и екологичния преход и за създаването на безопасни пътища към Европа, като същевременно се намалява незаконната миграция.
С този пакет опростяваме процеса по кандидатстване за живот и работа в ЕС и подобряваме правата на пребиваващите лица и членовете на техните семейства. Убедена съм, че разкриваме солидни перспективи за привличане на нови таланти в ЕС за настоящето и за в бъдеще.“
Въпреки че държавите членки сами решават какъв брой законни мигранти желаят да приемат, ЕС може да им окаже подкрепа с практически и оперативни инструменти.
През последните две десетилетия ЕС разработи правна рамка, която до голяма степен хармонизира условията в държавите членки за влизане и пребиваване на граждани от държави извън ЕС. В оценка на тази правна рамка от 2019 г. беше подчертано, че има потенциал да се засили въздействието на рамката на ЕС за законна миграция върху предизвикателствата, пред които е изправен Съюзът в областта на демографията и миграцията. След широка обществена консултация и две резолюции на Европейския парламент през 2021 г. от Комисията е поискано да представи набор от предложения, насочени към улесняване на законната миграция към ЕС, с цел да се намали бюрокрацията, да се засили хармонизацията, да се утвърдят основните права и равното третиране и да се предотврати трудовата експлоатация.

 

Обучения и стажове

Снимка ЕППри представянето на новата Европейска иновационна програма българският еврокомисар Мария Габриел подчерта, че Програмата се основава на конкурентните предимства на Европа – водеща роля в науката, силна индустриална база в сектори с физически компонент и резерв от таланти в областта на инженерството.
„Сега е моментът Европа да инвестира в иновации, таланти и да подкрепи свързването на местните екосистеми. Новата Европейска иновационна програма се съсредоточава върху новото поколение новатори и високотехнологичните иновации. Целим мобилизирането на 45 млрд. евро за подпомагане растежа на европейските стартъпи, създаването на „регионални иновационни долини“, свързващи участниците в областта на иновациите в Европа и привличането на таланти“, заяви Мария Габриел.
Новата Европейска иновационна програма предвижда конкретни действия за обучение и привличане на таланти, включително участие на повече жени в областта на високите технологии. Една от последните инициативи – „Таланти в областта на дълбоките технологии“, на Европейския съвет за иновации и технологии ще предостави възможност за обучение на 1 милион таланти. Подготвя се и стажантска програма, както и общоевропейска платформа, за да могат иновативните компании да намират по-бързо талантите с нужните им умения.

Your Image Description

Свързани статии:

В Бургас има ученически омбудсман Повсеместна подкрепа – равно на положителни резултати Превенция на риска Деца от 25 училища и детски градини представят ръчно изработени мартеници на базар в МОН

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Денят

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Накъде води райският газ

Next article

Важно е работата да те прави щастлив

Next article
Важно е работата да те прави щастлив

Важно е работата да те прави щастлив

Методът Монтесори среща професионалното образование

Методът Монтесори среща професионалното образование

Малки стъпки всеки ден

Малки стъпки всеки ден

Последни публикации

  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 1/2025, година LXVIII
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 67 (2024 г.)
  • Mathematics and Informatics, Number 6/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2024, Volume 67
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 66 (2023 г.)
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 6/2023, година LXVI
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2023, Volume 66
  • Annual Contents of Mathematics and Informatics, vol.65/ 2022
  • Mathematics and Informatics, Number 6/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2022, Volume 65

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"