Програмата на ЕП ще обхване 88 учебни заведения от цяла България през учебната 2021/2022 година
Бюрото на Европейския парламент в България избра новите 10 училища, които ще се включат в Програмата за училища посланици на ЕП през учебната 2021/2022 година. Тя се прилага у нас от 6 години. Целта ѝ е да подобри осведомеността сред учениците за ЕС, европейското гражданство и парламентарната демокрация и да ги насърчи да станат по-активни граждани.
Въпреки пандемията, която доведе до преобразуване на голяма част от дейностите в онлайн формат, над 50 училища от различни области в България се кандидатираха за място в Програмата. Основните критерии, които са взети предвид при избора на участниците, са мотивацията на кандидатите, силните страни на училищата, обхватът и иновативността на предложената примерна дейност. Целта е да се събуди интересът и да се разширят знанията на учениците за функциите и ролите на европейските институции.
Сред избраните от журито нови 10 учебни заведения има представители на 4 профилирани гимназии, 4 средни училища и 2 професионални гимназии. Това са: 8. СУ с езиково обучение ,,А.С. Пушкин“ във Варна, Земеделската професионална гимназия ,,Климент Тимирязев“ в Сандански, Професионалната лесотехническа гимназия ,,Никола Вапцаров“ в Банско, Профилираната гимназия за чужди езици „Васил Левски“ в Бургас, Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици „Петър Богдан“ в Монтана, Профилираната езикова гимназия „Йоан Екзарх“ във Враца, СУ ,,Братя Петър и Иван Каназиреви“ в Разлог, СУ ,,Панайот Волов“ в Шумен, СУ ,,Христо Ботев“ в Айтос и Средно училище за европейски езици ,,Св. Константин-Кирил Философ“ в Русе.
Програмата за училища посланици на ЕП се стреми да разясни на младежите в горния курс на обучение техните права и задължения като европейски граждани, да ги запознае с работата на техните представители в ЕП, както и да им покаже как те самите биха могли да оказват влияние върху политическия и демократичния живот в Европейския съюз.
Програмата до голяма степен запазва досегашния си формат с тригодишен цикъл на изпълнение. За училищата от всички нива ще продължават да се организират събития във формат, съобразен с текущата здравна обстановка. На тях ще се представят актуални теми от дневния ред на ЕП, ще се канят интересни събеседници и ще се улеснява обменът на опит и дискусии по различни теми.
За учителите в Програмата вече е достъпна и специална група за е-туининг за училища посланици. Тя спомага за установяване на контакт с други училища посланици от цяла Европа за съвместни проекти и инициативи.
От 2022 г. ще има възможност да се организират и трансгранични проекти с училища посланици на регионален принцип.
Сертифицирането на училищата се извършва на базата на досегашните задължителни критерии: избор на старши и младши посланици, работа със специализираните учебни помагала, създаване на информационен кът за ЕС, който трябва да има и електронно измерение, и отбелязване Деня на Европа. Силно се насърчават и всякакви допълнителни дейности, свързани с целите на Програмата.
Най-активните училища, определени чрез годишното оценяване, ще бъдат канени да присъстват на централно организирани прояви, като специални сесии на „Евроскола“ за училища посланици, Европейското младежко събитие, семинари за младежи и др.
През учебната 2021/2022 година Програмата за училища посланици на ЕП обхваща общо 88 български училища. Благодарение на нея вече стотици ученици имаха шанса да се докоснат до Европейския парламент в Страсбург и да станат евродепутати за един ден.
А десетки български преподаватели получиха нови знания за ЕС и създадоха контакти с колеги от други страни след участието си в международни учителски семинари.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg