За екипа на РЦПППО – Благоевград, работата е предизвикателство и призвание
Стоян СТОЯНОВ
В основата на работата и на педагогическите специалисти, и на институцията Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Благоевград е да изгражда партньорски взаимоотношения с всички участници в образователния процес. Да подкрепя учители и родители. И към момента се справяме добре със задачата.“ Това казва пред „Аз-буки“
Десислава Радкова – директор на Центъра. Отбелязва още, че добри връзки се поддържат и с експерта по приобщаващо образование към РУО – Благоевград.
„Имаме добра комуникация и всеки казус, който възниква –
а такива има непрекъснато, просто го разрешаваме заедно. В процеса са включени и директорите на образователни институции, координатори и членове на екипите за подкрепа в училищата и детските градини. И мисля, че това носи най-доброто за децата със специални образователни потребности“, допълва събеседничката ми.
Около 1000 са децата със специални потребности на територията на област Благоевград, като броят им е динамична величина. С тях работят специалистите от Регионалния център, три центъра за специална образователна подкрепа и сформираните досега в 32 училища и една детска градина екипи за подкрепа. „Към началото на новата учебната година този брой най-вероятно ще нарасне, тъй като проектът „Подкрепа за приобщаващо образование“ се развива доста усилено и по него в образователни институции са назначени още ресурсни учители, психолози и логопеди. И това е радостно“, коментира Радкова.
Към края на миналата учебна година специалистите от Регионалния център осигуряват допълнителна подкрепа на 282 деца със специални образователни потребности. Разбира се, те оказват подкрепа и на училищните екипи, когато конкретните случаи изискват това. А това е почти всекидневна работа. Всяка година Центърът организира и различни обучения за специалистите от областта, които работят с деца със специални образователни потребности. Такива се провеждаха и в пандемичните условия при спазване на необходимите мерки. Работи се в по-малки работни групи, тъй като в Регионалния център са убедени, че срещите лице в лице са най-подходящи. Позволяват пълноценно да се обсъждат възникнали казуси. Онлайн се провеждат и обучения за педагогическите специалисти от РЦПППО – Благоевград, предвид повишаването на квалификацията им.
Директорката на Центъра отбелязва още, че въпреки трудностите в началото колегите ѝ се справят с обучението от разстояние в електронна среда. За това допринасят и указанията на МОН. По-големи затруднения има при работата с деца и ученици, които нямат достъп до електронни устройства и интернет, но там на помощ идват образователните медиатори. Те разнасят необходимите образователни материали. Ресурсни учители също посещават на място онези, които имат нужда от подкрепа, като разработват задания и очакват обратна връзка. Работни материали се изпращат дори по пощата.
Педагогическите специалисти предоставят онлайн на родителите и материали и ресурси за достъп до задачи, подходящи за работа с децата у дома. „Като цяло, се справихме предвид трудните условия и децата бяха обхванати“, казва събеседничката ми. Специално подчертава и ролята на родителите в този процес, без чието участие работата по развитието на техните деца не би могла да бъде реализирана. „В рамките на последните две календарни години забелязвам положителната тенденция в областта, че все повече родители се ориентират и търсят оказването на допълнителна подкрепа за техните деца още от детската градина. И това много ме радва“, допълва Радкова.
Екипът на ръководения от нея център е от 30 педагогически специалисти – 21 ресурсни учители, четирима психолози, четирима логопеди и един рехабилитатор на слуха и говора. Сред тях има както много млади педагози, така и много опитни специалисти.
А това съчетаване дава добри резултати в дейността на Центъра.
„Работата с децата със специални образователни потребности е предизвикателство и човек трябва да бъде убеден, че иска да работи точно тази професия. Защото в много ситуации тя не е никак лека. Но когато работиш с вяра и знаеш, че помагаш на детето, тогава нещата се случват“, коментира директорката на РЦПППО – Благоевград.
Специалистите от Регионалния център се включват и в процеса по разработването на учебни помагала и методически ръководства за работа с деца със специални образователни потребности, създадени по програма на Образователното министерство.
„Работихме съвместно с колегите от регионалните центрове в София, Пазарджик и Стара Загора. Участвахме като оценители на създадените материали за различните етапи на обучение. А колегите, които се включиха, са с дългогодишен опит в работата с ученици със специални образователни потребности – споделя Радкова. – Тази програма и създадените по нея материали бяха голяма стъпка напред. Благодарение на тях всеки колега общообразователен учител може да използва готови материали, за да адаптира учебното съдържание спрямо възможностите на учениците, с които се налага да работи.“
На интернет страницата на РЦПППО – Благоевград, са достъпни разработените методически ръководства за адаптиране на учебното съдържание и учебни помагала за ученици със специални образователни потребности от всички етапи, които се обучават по индивидуални учебни програми в училища, както и такива за обучението на ученици в центрове за специална образователна подкрепа.
Регионалният център се намира в обща сграда с други учреждения, като е изградена платформа за достъп на деца с увреждания. Но използваните помещения са малки и позволяват само индивидуална работа и терапевтични дейности.
„На този етап не можем да обособим специализирани терапевтични зали, каквито има в други центрове в страната. Бих се радвала да можем да развием базата в тази посока, особено предвид нарастващия брой деца, които се нуждаят от допълнителна подкрепа – казва Радкова. – Колегите, които работят в училищата, разполагат с необходимите условия за това. Все още има какво да се направи в това отношение в детските градини.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg