Световната здравна организация въведе букви от гръцката азбука за обозначаване вариантите на причинителя на COVID-19
Варианти на коронавируса SARS-CoV-2, причинител на пандемията, възникват непрекъснато: бразилски, виетнамски, нигерийски, сега – непалски. Новите варианти сякаш нямат край. За да разберем причината, трябва за момент да „влезем в положението“ на вируса. Неговият единствен „интерес“ е да заразява повече хора и да се разпространява по-широко. За това му помагат новите варианти.
Докато се копира, за да се разпространи, генетичната информация на вируса малко се променя, т.е. вирусът търпи мутации. Мутациите са случайни, никой не ги планира. Мутации стават рядко, но са много важни, защото те са суровият материал на еволюцията. Някои от мутациите са вредни, други – без значение. Но някои мутации се оказват благоприятни за вируса. Те могат да доведат до по-ефективно заразяване, до по-продължителна болест, оттук и до заразяване на повече хора или до изплъзване от придобития имунитет.
Вирусите, носещи една благоприятна мутация или комбинация от няколко такива, се разпространяват по-лесно. Появяват се нови вирусни варианти. Те започват да се срещат по-често и изместват старите. Това е безпогрешен признак за еволюция по Дарвин – „преживяване на по-приспособените“. Изминали са 18 месеца от началото на еволюцията на вируса SARS-CoV-2. Натрупани са десетки мутации. По-голямата част от новите варианти, които се появяват, не се отличават особено от старите. Но някои могат да влияят върху протичането на епидемията.
Ето защо по цял свят от болните се изолира вирусна РНК, структурата ѝ се определя и се сравнява с варианта от Ухан от 2019/2020. Така се следи за появяването на нови варианти и за тяхното разпространение. Това изисква определена система за именуване и характеристика на вариантите.
В научната литература се използват различни начини за именуване; ето защо един и същи вариант се появява с различни обозначения. Например означенията В.1.351, GH/501Y.V2 и 20H/S:501Y.V2 се отнасят за един и същи вариант. Това е сложно и объркващо, трудно се запомня от неспециалистите.
В случая този вариант се е появил в Южна Африка през май 2020; той става известен на широката публика като „южноафрикански“.
Наименуването на болести по мястото, където са открити или стават известни, не е нещо ново. Смъртоносният грип от 1918 – 1919 г., върлувал по времето на Първата световна война, носи името „испанска болест“. Къде точно започва епидемията, не се знае, но със сигурност мястото не е Испания. Война е. Воюващите страни избягват да споменават епидемията, за да не повлияят на настроенията в армията. Испания обаче е неутрална и там вестниците широко разискват растящия брой на случаите. Испания изглежда поразена най-много – оттам и името на болестта.
Друг пример дава историята на медицината. Сифилисът е болест, предавана по полов път, появила се в Европа след пътуванията на Колумб до Америка. Преди векове е била позорна, срамна болест. Всеки е гледал да обвини за нея съседите. За германци и италианци – това е била „френска болест“, за французите – „неаполитанска“, за руснаците – „полска“, за поляците – „немска“. Днес сифилисът се лекува успешно с пеницилин и тези имена се забравят.
Разбираемо, днес никой не иска да бъде свързан с COVID-19 или с вариант на болестта. Така на държавата започва да се гледа с „лошо“ око – „китайски вирус“, „бразилски вариант“. Това подхранва омразата и недоверието към различното, чуждото. Властите даже не бързат да обявяват своите варианти, за да не навредят на името на държавата.
Световната здравна организация разглежда разнообразни предложения за именуване – от съставни наименования до имената на плодове или на гръцки богове.
В резултат на 31 май 2021 г. СЗО въвежда букви от гръцката азбука за обозначаване на вариантите. Така те стават лесни за запомняне и удобни за журналисти, политици и здравни работници (научната номенклатура ще продължава да се използва в специализираната литература). При използването на гръцките букви се взема под внимание и една допълнителна класификация – по степен на опасност.
Някои варианти дават повод за тревога, те се отбелязват като VOC (variants of concern). Това са варианти, които се предават на околните по-лесно, предизвикват по-тежко заболяване или намаляват ефективността на лечението или на ваксините. Вариантите VOC получават първите букви на гръцката азбука като се започне от алфа. Досега има четири такива варианта.
Други варианти са в процес на изследване. Това са вариантите, заслужаващи интерес – VOI (variants of interest). СЗО определя седем от вариантите като VOI. Те получават буквите след делта – от епсилон до ламбда. Те не са преминали в категорията VOC, изследванията продължават. Ако това стане, те ще запазят своята гръцка буква.
„Алфа“. Известен като „британски“ или „английски“ вариант. Бързо се разпространява. Болестта
протича по-тежко. Серуми от преболедували или ваксинирани успешно неутрализират вируса. Изследванията на Националния център по заразни и паразитни болести в София показват, че вариантът „алфа“ е достигнал България (Кюстендил) преди края на 2020 г. След март 2021 г. „алфа“ е единственият вариант, който се регистрира у нас.
„Бета“. „Южноафрикански“ вариант. Бързо разпространение. Намалява способността на серуми от преболедували или ваксинирани да неутрализират вируса. При лечение някои моноклонални антитела не са ефективни. Не е доказан в България.
„Гама“. „Бразилски“ вариант. Намалява способността на серуми от преболедували или ваксинирани да неутрализират вируса. При лечение някои моноклонални антитела не са ефективни. Не е доказан в България.
Друг „бразилски“ вариант е VOI – това е вариантът „зита“ (родословие P2).
„Делта“. „Индийски“ вариант. Бързо разпространение. Намалява способността на серуми от преболедували или ваксинирани да неутрализират вируса. Някои моноклонални антитела не са ефективни при лечение. Великобритания е най-засегнатата страна в Европа. Данните от юни 2021 г. показват, че ваксинираните с две дози ваксина са 90% защитени от тежко протичане на COVID-19, причинен от „делта“.
Неотдавна (17 юни 2021 г.) се съобщи за присъствието на „делта“ в Плевен. Разпространението на този вариант у нас засега изглежда слабо. Докога ще бъде така, не може да се каже.
Друг „индийски“ вариант е вариантът „капа“ (родословие В.1.617.1). Той е VOI и не се смята за опасен.
Номенклатурана СЗО Научно име (Pango родословие) Място и дата на първите случаи
Алфа – В.1.1.7 Кент, Великобритания – септември 2020
Бета – В.1.351 Южна Африка – май 2020
Гама – Р.1 Бразилия – ноември 2020
Делта – В.1.617.2 – Индия – октомври 2020
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg