Новите материали и техники за биомедицината също са във фокуса на научния уебинар SEBA’2020, проведен съвместно от МУ – Плевен, и БАН
Нови материали и техники за биомедицината и приложението на съвременните инженерни технологии в медицината обсъдиха на виртуален форум учени от България, Белгия, Словения, Испания, Португалия и Индия. Организатори на международния научен семинар SEBA’2020 са Медицинският университет – Плевен, съвместно с Института по електроника (ИЕ) „Акад. Емил Джаков“ към Българската академия на науките. Това е първото общо научно събитие между двете институции, които сключиха Рамково споразумение за сътрудничество през юни 2020 г.
Виртуалният форум се проведе под мотото „Инженеринг с медицинска перспектива: бъдещето започва днес“. Представените доклади са разделени в три секции:
„Биоинженерство и основни приложения“, „Нови материали и техники за биомедицински приложения“, „Приложение на съвременните инженерни технологии в медицината“.
Уебинарът SEBA’2020 насочи вниманието на специалистите към основните аспекти на физиката и химията и тяхното приложение при обработката на повърхности, интерфейси и тънки филми. Семинарът акцентира и върху това, че науката е практична и цели подобряване на здравето и качеството на човешкия живот.
Водеща роля в организирането на уебинара имат проф. д-р Славчо Томов, д.м.н., ректор на МУ – Плевен, чл.-кор. проф. д-р Григор Горчев, д.м.н., директор на Научноизследователския институт към МУ – Плевен, и проф. д.ф.н. Петър Петров, директор на ИЕ – БАН. Събитието се осъществи със съдействието и подкрепата на Регионалния академичен център в Плевен.
Представени бяха най-новите научни изследвания и постижения както в областта на инженерните (електронни и лазерни) методи, така и в сферата на био- и нанотехнологиите и тяхното приложение в тъканното инженерство, за различни ортопедични приложения и зъбни импланти. Целта е свойствата им да бъдат променени и адаптирани към човешкия организъм.
Идеята на организаторите е да се задълбочи разбирането и да се насърчи интересът към интердисциплинарните научни изследвания в тематичното поле на регенеративната медицина. Тя
комбинира познания от областта на биологията, медицината и физиката с цел възстановяване, поддържане и/или повишаване функцията на тъканите и органите в човешкото тяло.
Техниките за повърхностно инженерство могат да се използват за разработване на широк спектър от функционални материали, които притежават физични, химични, електрически, електронни, магнитни, механични, устойчиви на износване и устойчиви на корозия свойства, необходими при изработката на покрития. Почти всички видове материали, включително металите, керамиката, полимерите и композитите могат да бъдат покрити с подобни или други пластове. Техниките за повърхностно инженерство се използват с успех в биомедицинската, химическата, автомобилната, космическата, ракетната, енергийната, електронната, текстилната, петролната, нефтохимическата, стоманената, енергийната, циментовата, металообработващата и строителната индустрия, в това число и за пътни настилки.
Във форума участваха водещи учени от Техническия университет в Лисабон, Португалия; Университета в Монс, Белгия; Университета Комплутенсе в Мадрид, Испания;
МУ – Плевен; МУ – София; Русенския университет; Университета „Рани Чананма“, Индия, както и учени от институти на Българската академия на науките – по електроника, по оптически материали и технологии и по физика на твърдото тяло.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg