Инвестициите в промяна на образованието са акцент в проекта на Националния план за възстановяване и устойчивост
712 млн. лв. се насочват за модернизация на 750 училища и 450 детски градини, както и за цялостни ремонти и изграждане на ученически и студентски общежития и кампуси в периода до 2026 г. Други 650 млн. лв. ще се инвестират за изграждане на образователна STEM среда и създаването на 1680 кабинета за STEM обучение в същия брой училища до 2023 г., както и за закупуване на устройства за учители и ученици. Това е записано в един от четирите стълба на проекта на българския Национален план за възстановяване и устойчивост „Следващото поколение“, представен от вицепремиера Томислав Дончев. По него са предвидени над 12 млрд. евро безвъзмездно финансиране от Европейския фонд за икономическото и социалното възстановяване от пандемията от COVID-19.
Заедно със средствата за образователните институции в стълба „Иновативна България“ са разписани и 70 млн. лв. за изграждане на центрове за личностно развитие на ученици и младежи,
410 млн. лв. за програма за ускоряване на икономическото възстановяване и 490 млн. лв. за развитие на индустриалните паркове и подобряване на инфраструктурната им свързаност. Целта на стълба и предвидените по него 2,431 млрд. лв. е повишаване на конкурентоспособността на икономиката и трансформирането в икономика, базирана на знанието и интелигентния растеж. Предвидените инвестиции са в три основни стълба – създаване на мрежа от изследователски университети, подкрепа за разширяване участието на България в Рамковата програма „Хоризонт Европа“ 2021 – 2027 чрез реализиране на синергии с инициативи на национално ниво и подпомагане създаването на цифрови иновационни хъбове на регионален принцип.
В проекта на документа е записано, че комплексната образователна реформа преминава през актуализация на учебните програми, разпространение на иновациите, разширяване на обхвата, надграждане на успешни практики и умения за дистанционно обучение, ориентация към STEM и развитие на когнитивните умения. Необходима е и реформа във висшето образование, насочена към модернизиране на висшите училища и създаване на условия за активна научноизследователска дейност, трансфер и комерсиализация на знания и технологии. Нужна е и реформа, въвеждаща умения, свързани с цифровата трансформация и Индустрия 4.0, и валидиране на придобитите умения, както и такава в областта на иновациите, научните изследвания и индустриални паркове.
Красимир Вълчев, министър на образованието и науката:
Имаме 4 сериозни източника, през които ще бъде финансирана образователната система през следващите години. Единият са средствата по инструмента React EU – по него ще финансираме създаване на STEM кабинети и закупуване на компютри. Вторият е Планът за устойчивост и възстановяване, който беше представен – насочен е основно за енергийна ефективност и STEM кабинети. Трето са оперативните програми, по които има широк спектър от мерки. И четвъртият е бюджетът.
През последните години заложихме на учителите. Те са най-важните. В следващите години ще има много повече средства за материална база. До 5 – 6 години всички училища ще бъдат санирани, в тях ще са приложени и допълнителни мерки за енергийна ефективност. Ще имаме и електронно безплатно съдържание по всички учебни програми, както и специализиран софтуер за учителите да започнат да правят такива уроци, и заплащане за това.
Всички училища ще получат средства за модернизация на кабинетите. Предвиждаме акцент върху тях, особено на тези по математика и по природни науки, по които днешните деца изпитват трудности и там са ни чувствително по-слабите резултати. STEM кабинетите не са само ремонт, обзавеждане и оборудване, но и модел на учене. Използват се иновативни подходи и онагледяване, а това силно мотивира ученето.
Стартирахме с национална програма за изграждане на модерна STEM среда и сме финансирали над 150 училища. Още 150 ще финансираме от бюджета в началото на следващата година. 360 ще финансираме по инструмента REACT EU. А по този План за възстановяване и устойчивост – още 1680. Тоест всички училища до няколко години ще имат модерни кабинети. Много се надявам тези, които финансирахме първи, в началото на следващата година да са готови и да ги покажем.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg