Единната образователна платформа е улеснение както за учителите, така и за учениците, казва Таня Груева –директор на 4. ОУ „Проф. Джон Атанасов“ в София
Четвърто основно училище „Проф. Джон Атанасов“ се намира в столичния квартал „Дружба“ и в него учат 845 деца. Само първокласниците през учебната 2020/2021 г.
са 117. То е сред най-предпочитаните в квартала, а причините за това са не една и две. Децата не само получават отлична образователна подготовка, но също така се научават на ред и дисциплина. Във всеки випуск има по една математическа паралелка, която е сред най-желаните за малчуганите с афинитет от малки към техниката и природните науки. Останалите са езикови, като учениците изучават испански и руски, а от 15 септември – вече и немски език. От няколко години насам всички ученици са с униформа с логото на школото, а сега ще имат и електронен дневник.
„С радост се разделяме с „двойното счетоводство“, започва разказа си новата директорка на училището Таня Груева. Така тя нарича на шега използването на хартиен и електронен дневник.
Новата учебна година за тях започна спокойно и без притеснение, защото през лятото са се подготвили. „Наясно съм, че COVID-19 е заплаха за целия свят, но също така съм наясно, че присъствената форма на обучение няма аналог. Както на мен, така и на колегите живият контакт с учениците много ни липсваше“, отбелязва моята събеседничка. Ако се наложи, учениците отново ще преминат към обучение от разстояние, допълва тя и отбелязва, че не се страхува от организирането му, защото вече има опит в това отношение.
При въвеждането на извънредното положение през март тя координира целия процес в старото училище, където е работила като зам.-директор – 33. ОУ „Санкт Петербург“ в Люлин. Споделя, че следдипломната квалификация за учител по информатика и информационни технологии е помогнала бързо да се ориентира в новата и непозната среда, да обучи част от колегите си и всички лесно да се преборят с предизвикателството, наречено „обучение в електронна среда“.
Груева разказва, че в 4. ОУ няма единна платформа, по която да учат в електронна среда, и обещава, че ако заради пандемията от коронавирус отново се наложи да преминат към дистанционна форма, това ще се промени. Преди всеки учител е избирал както модела на обучение – синхронен или асинхронен, така и формата за преподаване на нов материал и проверка на наученото. Някои педагози са имали виртуални класни стаи, а други са проверявали домашни работи, изпратени по „Вайбър“. „Асинхронният модел е някакъв кошмар. Представяте ли си как се проверяват 78 домашни по химия – написани на ръка, снимани с телефон и изпратени до мен. Започваш с Paint да подчертаваш в червено грешките, след това фотографираш и връщаш. Това няма да бъде вече така“, категорична е директорката, която е и преподавател по химия.
Преди началото на учебната година родителите на трима от учениците подават заявление децата им да не се връщат в клас, а да продължат да учат дистанционно от дома си. При всеки един от тях има член на семейството с много сериозни заболявания. Към молбата им Груева подхожда с разбиране и веднага започва да търси решение. Първо им предлага да учат в дистанционен център и да се връщат в училище само за да бъдат изпитвани. Родителите обаче отказват, защото искат дъщерите и синовете им да бъдат със съучениците си и учителите, с които са свикнали. Въпреки първата спънка решение се намира – купуват и монтират техника в кабинетите.
„Не съм съгласна учениците да бъдат изоставени само и единствено защото училището не може да им предложи алтернатива на присъствената форма на обучение. В училището няма невъзможни неща“, категорична Груева. Сега тези ученици ще продължат да учат заедно със своите съученици. Камерата на лаптопа ще бъде изключвана само когато изпитват другите деца – тогава и малчуганите пред монитора ще могат да почиват.
В 4. ОУ има 34 деца със СОП, като с тях работят трима ресурсни учители, логопед и психолог. Всички те са назначени на щат. „При нас има много тежки случаи, които се нуждаят от голяма подкрепа. В нашето училище децата със специални образователни потребности са обгрижени от специалисти“, допълва директорката и им благодари от сърце за всеотдайната работа и мотивацията, с която всеки ден отиват в училище.
Завръщане на интереса към природните науки, по-активно участие в националните олимпиади и по-интересна програма на извънкласната дейност – това са само част от целите, които си е поставила Таня Груева като нов директор. Едно от първите неща, които прави, заемайки поста, е да купи 10 лаптопа за нуждите на педагогическия персонал. Досега на учителите им се е налагало да използват личните си компютри, а някои дори са нямали такива. Иска да подобри микроклимата в училището, защото е на мнение, че всеки учител трябва да се чувства спокоен на работа и да знае, че зад гърба му стои приятел. „По този начин ще повишим резултатите и на учениците“, категорична е директорката и допълва, че до този момент нямат нито един класиран ученик от 4. ОУ „Проф. Джон Атанасов“ на национална олимпиада. Но това в най-скоро време ще се промени.
Решила е в училището да изградят STEM център, който да бъде в полза на новата природо-математическа паралелка, която планира да направи съвсем скоро. Освен това тази година ще кандидатстват и за иновативно училище, а сред нововъведенията, които ще предложат, са класни стаи на открито. За да обменят опит и успешни педагогически практики, ще гостуват при колегите си от Първа частна математическа гимназия.
За Груева 4. ОУ е знаково, защото там е учил синът , понастоящем дипломиран адвокат. Началната му учителка Петя Атанасова все още преподава в училището. Разказва ни с усмивка как, след като започва работа и печели първия си хонорар, решава с група приятели да боядисат оградата на училището в „Дружба“ с цветовете на българското знаме. Днес оградата е там, но се нуждае от пребоядисване. И това ще стане, защото традициите са затова – да се спазват, а на добрия пример трябва да се подражава.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg